Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 21.12.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | rūpniecība

Globālā vilkme rada iespējas apstrādes rūpniecībai

Globālā vilkme rada iespējas apstrādes rūpniecībai Foto: Carlos Aranda, Unsplash

Šogad lielos mīnusos iestigusī apstrādes rūpniecība pamazām rāpjas ārā no bedres. Turklāt tai ir potenciāls drīzumā kļūt par visas ekonomikas dzinējspēku, palielinot savu nozīmi tautsaimniecībā.

Oktobrī apstrādes rūpniecība iznira no mīnusiem, uzrādot kāpumu 1% apmērā.

Labas perspektīvas arī turpmāk

No 22 apstrādes rūpniecības nozarēm izlaides pieaugumu uzrādīja 12, tai skaitā divas no trim lielākās – kokrūpniecība un pārtikas rūpniecība.

Stimuli, nosacījumi, kas ļauj saglabāt darbību, starptautiskās tirdzniecības atjaunošanās, gan iepriekšējos mēnešos patukšotie krājumi veidos apstākļus nozares tālākai izaugsmei.

Atgūšanos gan bremzēs infekcijas izplatības otrais vilnis. Taču, neskatoties uz to, perspektīvas ir gana optimistiskas.

Potenciāls vilkt uz priekšu visu ekonomiku

Novembra iepirkumu vadītāju aptaujas liecina, ka pasaules apstrādes rūpniecības izlaide pieauga straujāk kopš 2018. gada janvāra un temps ir viens no labākajiem pēdējās desmitgades laikā.

Izlaide novembrī pieauga jau piekto mēnesi pēc kārtas. Nedaudz piezemētāka aina ir eirozonā, kur PMI indekss novembrī samazinājās līdz 53,8. Tomēr tas joprojām ir virs 50 un liecina par izaugsmes turpināšanos.

Tādejādi apstrādes rūpniecība varētu būt viena no nozarēm, kas vilks ekonomikas atgūšanos.

To atbalstīs globālās plūsmas un īpaši eksports. Interesantas vēsmas vērojamas pakalpojumu eksporta sadaļā – ražošanas pakalpojumi, kas varētu norādīt uz notiekošajām izmaiņām globālo piegāžu ķēdēs, kur parādās jaunas iespējas un mūsu ražotāji tās izmanto.

Priekšā zaļais kurss un digitalizācija

Situācija starp apakšnozarēm tuvāko mēnešu laikā joprojām būs nevienmērīga, piemēram, apģērbu un dzērienu ražošanā mīnusi var dzīt ilgāk. Nākamgad aktivitāte starp nozarēm izlīdzināsies.

Pārliecinošāka izaugsmes nostiprināšanās sagaidāma sākot ar nākamā gada otro ceturksni. Veidojas labi apstākļi, lai apstrādes rūpniecība palielinātu savu lomu tautsaimniecībā. Tādēļ svarīgi būs nozari atbalstīt, gan pārdzīvojot esošos izaicinājumus, gan spēju transformēties atbilstoši jaunajam zaļajam kursam un digitalizējoties.

Atlikušajos divos mēnešos atgūšanās nespēs nodzēst iekrājušies mīnusus un par gadu kopumā uzrādīs sarukumu.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 18.12.2020

  Inflācijas rādītāji – kāda nozīme cenai, ja kāroto nevar nopirkt?

  Inflācijas rādītāji – kāda nozīme cenai, ja kāroto nevar nopirkt?

  Kamēr pārtika un veselības aprūpes pakalpojumi kļuvuši dārgāki, cenu ziņā pieejamāks ir apģērbu un apavu sortiments, kā arī ēdināšanas pakalpojumi un izklaide. Taču kāda gan nozīme cenai, ja pandēmijas laikā šīs lētās preces un pakalpojumi tik un tā nav pieejami?

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 07.12.2020

  Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

  Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

  No atkārtotas ekonomiskās lejupslīdes izvairīties neizdosies, taču tās mērogs būs atkarīgs no valsts atbalsta, noteiktajiem ierobežojumiem un sabiedrības sekmēm vīrusa izplatības apstādināšanā. Vai vakcīnas parādīšanās spēs būtiski ietekmēt spēles noteikumus?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.