Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 09.11.2020
attīstības prognozes | ekonomika | eksports

Eksporta atgūšanās – kādi ir turpmākie šķēršļi un iespējas

Eksporta atgūšanās – kādi ir turpmākie šķēršļi un iespējas Foto: Marcin Jozwiak, Unsplash

Latvijas ārējās tirdzniecības datu tabulās par jūliju vērojamas mīnusa zīmes. Taču, atgūstoties starptautiskajai tirdzniecībai, arī Latvijas eksporta rādītājiem ir potenciāls kādā no turpmākajiem mēnešiem pat pārsniegt pērnā gada sekmes.

Augustā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums bija par 4,3% mazāks nekā pirms gada. Preču eksporta vērtība samazinājās par 3,7%, bet importa par 4,8%.

Nepatīkams pārsteigums kokrūpniecībā

Salīdzinājumā ar jūliju kopaina ir kļuvusi “sarkanāka”. Kāpums gada laikā saglabājies tādās preču grupās kā elektroierīces un elektroiekārtas, mehānismi un mehāniskās ierīces, kā arī mēbeles.

Visbūtiskākais kāpums ir sasniegts dažādu graudaugu eksportā, kas gada laikā pakāpies par 50,9%. Nepatīkami redzēt, ka kritums atgriezies kokrūpniecības eksportā, kuras produkcijas noiets ir samazinājies par 6,9%. 

Ķīna atguvusies ātrāk par ASV

Ja maijā pasaules tirdzniecība nokrita par 17% zem 2019. gada decembra līmeņa, tad līdz jūlijam tā atguva divas trešdaļas no zaudētā un bija par 6,6% zem decembra maksimuma. Jūlijā apjomi pieauga par 4,8%.

Tirdzniecības apjomi trīs mēnešu griezumā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu sāka atjaunoties pirmo reizi kopš gada sākuma. Lai gan eksports audzis katrā reģionā, atgūšanās ātrums un stiprums dažādās valstīs atšķiras.

Vislielākais eksporta pieaugums ir bijis Ķīnā un ASV, taču Ķīnas eksports jau atgriezies iepriekšējā pirmsvīrusa līmenī, kamēr ASV eksports joprojām ir par 13% zemāks.

Tikmēr Ķīnas atbalstītais Latīņamerikas eksports ir par 5% pārsniedzis pirmsvīrusa līmeni. Attīstītajās valstīs produktu sadalījums parāda, ka transporta preces veidoja pusi no eksporta vērtības pieauguma uzlabošanās, galvenokārt mehānisko transportlīdzekļu dēļ.

Potenciāls arī Latvijai

Attīstīto valstu jauno eksporta pasūtījuma dati septembrī signalizē par starptautiskās tirdzniecības atgūšanās turpināšanos, kam būtu jādod pozitīvs impulss arī Latvijas eksportam. Tas ļaus samazināt mīnusus un pietuvoties pērnā gada līmenim. Nevar izslēgt, ka noteiktos mēnešos iespējama arī iepriekšējā gada līmeņa pārsniegšana.

Ņemot vērā politiskos notikumus, Covid-19 ietekmi un citus faktorus, apjomu kritums varētu saglabāties NVS tirgos. Par laimi, tas veido vien 12,6% no kopējā eksporta.

Pozitīvākas tendences gaidāmas Eiropas Savienības tirgos, tostarp eirozonā, kur attiecīgi rod noietu 66,7% un 51,3% preču. Pārējās valstīs, kurām jau tiek pieskaitīta Lielbritānija, tiek pārdotas 20,7% preču.

Atkārtotais Covid-19 vilnis un Brexit sarunu nenoteiktība nozīmē, ka pie pārliecinošākas izaugsmes takas eksports varētu nostāties nākamgad ap vidu.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 
 • Ekonomiskā vide - 23.02.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 28.10.2020

  Lai glābtu ekonomiku, nāksies atkal mobilizēties

  Lai glābtu ekonomiku, nāksies atkal mobilizēties

  Koronavīrusa izplatības temps pasaulē uzņem apgriezienus, Eiropai kļūstot par jauno epicentru. Lai gan paredzams, ka ierobežojumi vairs nebūs tik stingri kā pavasarī, jārēķinās gan ar iedzīvotāju uzvedības maiņu, gan uzņēmumu lielāku piesardzību.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.