Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 07.12.2020
attīstības prognozes | koronavīruss

Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika? Foto: Sebastian Rück, Unsplash

No atkārtotas ekonomiskās lejupslīdes izvairīties neizdosies, taču tās mērogs būs atkarīgs no valsts atbalsta, noteiktajiem ierobežojumiem un sabiedrības sekmēm vīrusa izplatības apstādināšanā. Vai vakcīnas parādīšanās spēs būtiski ietekmēt spēles noteikumus?

Trešais ceturksnis tika pavadīts atkopjoties no īslaicīgās, bet ļoti dziļās lejupslīdes. Tas notika pat veiksmīgāk, kā sākotnēji cerēts. Tomēr, salīdzinot ar gadu iepriekš, ekonomikas apjoms joprojām bija par 2,6% mazāks. Gada deviņos mēnešos IKP ir sarucis par 4,3%.

Laimes lutekļi un mazāk veiksmīgie

Nozaru griezumā labi veicies lauksaimniecībai (+6,3%), ko sekmēja labā graudu raža. Uzteicami veicies arī tirdzniecībai (+1,7%), kas ātri atguvās un ir viena no nozarēm, kas šos laikus pārdzīvo relatīvi veiksmīgi. Tāpat apstrādes rūpniecības spēja noturēties iepriekšējā gada apjomos ir vērtējama pozitīvi. Šīs nozares perspektīvas ir piezemētas, bet optimistiskas.

Minimāls kritums būvniecībā arī nav slikts rādītājs un gada pēdējā ceturksnī minimāls kritums varētu saglabāties, taču nozari krīze negaida. Tā drīzāk ir neliela pauze, jo vidēja termiņā par lielāko izaicinājumu atkal kļūs jaudu jautājums.

Lielāko kritumu joprojām izjūt tās nozares, kuras tika pakļautas sitienam jau marta beigās – atpūta, izklaide, ēdināšana un viesmīlība. Diemžēl vīrusa izplatība nozīmē, ka tām uz atgūšanos vēl nāksies uzgaidīt.

Jau ierastā lejupslīde turpinās arī tranzītā, kur nākamgad varētu ieraudzīt arī nedaudz optimistiskāku ainu, kaut ilgtermiņa perspektīvas noturīgu atgūšanos nesola.

Transformācijas procesa, kā arī Covid-19 ietekme uzrādās arī finanšu sektorā. Optimistiskākus rezultātus gribējās redzēt IKT veikumā, īpaši skatoties tālākā perspektīvā un attiecīgās nozares atbalstu Igaunijas ekonomikai.

Kad atsāksies izaugsme?

Iegrožotais patēriņš būs viens no apstākļiem, kā dēļ izaugsme vēl turpmāko mēnešu laikā buksēs. Visai elastīgas ir izrādījušās investīcijas, jo tām ir sava inerce, bet uzņēmēju vidū spēcīgs ir uzskats, ka esošās likstas ir pārejošas.

SEB lietotne – Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai

Ne tikai ikdienas finanses un pārskaitījumi, bet arī dažādi risinājumi ērtai un automātiskai krāšanai.

Kritiska būs nespēja panākt atbalstu no valsts investīciju puses, gan arī Eiropas atgūšanās fonda līdzekļu aizkavēšanās. Par vienu no izaugsmes avotiem varētu kļūt eksports.

Tuvākā pusgada prognozes atkal kļuvušas nenoteiktas un izriet no tā, kā veiksies ar vīrusa izplatību, kas ir visas sabiedrības rokās. Visaptveroša ekonomikas slēgšana, lai nostabilizētu saslimstību, var prasīt 3 līdz 4 nedēļas un atstās milzu robu ekonomikā.

Jebkurā gadījumā gada 4. ceturksnī no atkārtotas lejupslīdes neizvairīsimies. Ātrais PMI novembra novērtējums liecina par strauju lejupslīdi eirozonā, jo valstis ieviesa agresīvākus ierobežojumus.

PMI novembrī noslīdēja no 50 līdz 45,1, kas ir 6 mēnešu zemākais līmenis, lai gan tas ir augstāks nekā pavasarī un liecina par zināma optimisma saglabāšanos.

Vai ar vakcīnu būs līdzēts?

Vairāku vakcīnu palaišana tirgū uzlabos infekcijas ārstēšanas iespējas. ASV, Vācija, Lielbritānija un Francija norādījušas, ka augsta riska grupu vakcināciju uzsāks jau decembrī.

Tajā pašā laikā vīrusa straujā izplatīšanās ir raisījusi izaugsmi kavējošus ierobežojumus un ASV, gan Eiropā, gan Latvijā ir nepieciešami jauni ekonomiskie stimuli. Tādēļ vakcīnas parādīšanās vēl būtiski nespēs stāties pretī ekonomiskajam pretvējam tuvāko 3 līdz 5 mēnešu laikā, bet būs ļoti nozīmīgs faktors finanšu tirgiem un vairos cerības uz veiksmīgu atveseļošanos 2021. gadā.

Pamazām sāks parādīties arī pozitīvi momenti. Tas stiprinās uzņēmēju investīciju plānus un uzsils arī darba tirgus. Tādēļ 2. ceturksnī sagaidāma visai pārliecinoša ekonomiskā atgūšanās. Bet līdz tam ir jānodrošina efektīvi instrumenti krīzē cietušo uzņēmēju un sabiedrības atbalstam.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 
 • Ekonomiskā vide - 20.04.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 23.11.2020

  Kā Covid-19 otrais vilnis ietekmēs darba tirgu

  Kā Covid-19 otrais vilnis ietekmēs darba tirgu

  Covid-19 otrais vilnis un valstī ieviestie ierobežojumi turpmākajos mēnešos nesīs dažādus izaicinājumus darba tirgum. Daudzās nozarēs saruks nostrādāto stundu skaits, taču bezdarbnieku skaita pieaugums lielā mērā būs atkarīgs no atbalsta pasākumu vēriena un efektivitātes.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.