Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 07.02.2018
attīstības prognozes | konkurētspēja

Apstrādes rūpniecībai jaunu rekordu gads

Apstrādes rūpniecībai jaunu rekordu gads

Lai arī decembrī pieauguma temps nedaudz kritās, 2017. gadā rūpniecības produkcijas apjoms Latvijā ir audzis par 8.5%. Apstrādes rūpniecībā pieaugums bija 8.2%.

Apjomu palielinājumu veidoja gan augošais pieprasījums vietējā, gan arī eksporta tirgos. Būvniecības aktivizēšanās ir ļāvis audzēt apjomus ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (+18.5%).

Labvēlīgi apstākļi pērn bija izveidojušies elektroenerģijas eksportam, kā ietekmē par 8.2% palielinājās apjomi elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē (+8.2%).

Apsteidzošie dati liecina, ka eirozonā janvārī apstrādes rūpniecības izaugsme veselīgā tempā ir turpinājusies. Turklāt nozarē saglabājas spēcīgs noskaņojums. Visās lielajās tautsaimniecībās (Vācija, Francija, Itālija, Spānija) indekss uzrāda labu izaugsmes potenciālu. PMI indekss janvārī bija 59,6 punkti, kas gan ir nedaudz zemāks par decembrī sasniegtajiem 60,6 punktiem. Par situācijas stabilitāti liecina arī Grieķijas PMI indekss, kas sasniedzis 55,2 punktus – augstāko līmeni vairāk nekā pēdējo desmit gadu laikā.

Tādejādi, valdot labvēlīgam iekšējam un ārējam fonam, Latvijas rūpniecības apjomi šogad turpinās augt. Situācija pa nozarēm joprojām būs atšķirīga, tomēr visās lielākajās nozarēs sagaidāms kāpums. Pieauguma prognoze šim gadam gan varētu būt nedaudz zemāka nekā pērn iespētais, tomēr kopumā šogad tiks pārsniegti pirmskrīzes apjomi. Nozīmīga loma izaugsmē būs eksportam. Par to liecina jauno pasūtījumu indeksi. Labāki nosacījumi tuvākā perspektīvā uzrāda tieši pasūtījumu tendence uz ES tirgiem. Tādejādi varam paļauties, ka rūpniecība arī šogad būs spēcīgs ekonomikas izaugsmes balsts. Tāpat jāpiekodina, ka būtiski ir ne tikai noķert vilni, bet pievērsties investīcijām konkurētspējas noturēšanai un eksporta veicināšanai.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

 • Ekonomiskā vide - 15.12.2017

  Kas mūs sagaida 2018. gadā?

  Kas mūs sagaida 2018. gadā?

  Latvijas ekonomikas izaugsme ir uzņēmusi labu ātrumu. 2018. gadā, izaugsmei paātrinoties, ekonomika uzsils, kas sekmēs arī inflāciju, bezdarba līmeņa samazināšanos un vidējās darba algas pieaugumu. Neskatoties uz straujo izaugsmi, pagaidām runāt par pārkaršanu ir pāragri. Tomēr tas nenozīmē, ka šādi riski neparādīsies pēc gada.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 30.01.2018

  Izaugsme turpinās, šis gads nebūs izņēmums

  Izaugsme turpinās, šis gads nebūs izņēmums

  2017. gada 4. ceturksnī Latvijas iekšējais kopprodukts (IKP) palielinājās par 0.3%, bet gada laikā pieaugums veidoja 4.2%. Tādejādi pērn IKP ir audzis par 4.5%.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.