Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 17.08.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | rūpniecība

Apstrādes rūpniecība varētu drīzumā izrāpties plusos

Apstrādes rūpniecība varētu drīzumā izrāpties plusos Foto: Blaz Erzetic, Unsplash

Uzmundrinošus signālus par ekonomikas atveseļošanos jūlijā nesusi apstrādes rūpniecība – mazinoties ierobežojumiem, ražotāji spēja atjaunot darbību. Arī Latvijā noskaņojuma pacēluma vilnis ļaus strauji kompensēt iepriekšējo mēnešu kritumu, pietuvojoties pirmskrīzes pozīcijām.

Jūnijā rūpniecības produkcijas apjoms  samazinājās par 0,3%. Produkcijas apjoms apstrādes rūpniecībā samazinājās par 2,3%, bet pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (+9,3%) un elektroenerģijas un gāzes apgādē (+8,3%).

Signāli par ekonomikas atveseļošanos

Apstrādes rūpniecības PMI indeksa pieaugums Eiropā jūlijā ir uzmundrinoša ziņa, signalizējot par ekonomikas atveseļošanos. PMI indekss turpināja strauji uzlaboties, jo daudzie ierobežošanas pasākumi tika mazināti un lielie ražotāji spēja atjaunot darbību.

Jūlijā apstrādes rūpniecības izlaide pieauga gan Centrāleiropas valstīs, gan tādās kā Vācija, Francija un Itālija, izlienot virs 50 punktu atzīmes. Taču tas joprojām ir zem vidējā vēsturiskā līmeņa.

Ķīnas Caixin indekss norādīja, ka rūpniecības izaugsmes tempi pagājušajā mēnesī bija spēcīgākie pēdējo desmit gadu laikā. Pārsteidzošā kārtā turpina pozitīvi pārsteigt uzņēmumu darbības ziņojumi – ASV 90% no uzņēmumiem.

Rūpniecība Latvijā tuvojas pirmskrīzes pozīcijām

Jūlijā saruka mīnusi arī Latvijas apstrādes rūpniecības noskaņojumā, parāpjoties no -12.1 jūnijā līdz -7. Straujāk uzlabojās noskaņojums mazumtirdzniecībā, kas jūlijā pakāpās līdz -5,6.

Kopējais pacēluma vilnis nesīs uz augšu arī Latvijas rūpniecību un ļaus strauji kompensēt iepriekšējo mēnešu kritumu, pietuvojoties pirmskrīzes pozīcijām.

Protams, ekonomikas atbalsta pasākumi sniegs nozīmīgu stimulu ekonomiskajai aktivitātei, taču jautājums vai tie spēs nokompensēt uzņēmēju atliktās investīcijas.

Šī iemesla dēļ potenciāls lēnāk atgūties no krituma varētu nākties iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (jūlijā -34,9%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā (-8,9%).

Autobūves un mazumtirdzniecības atjaunošanās ļaus turpināt deldēt mīnusus gan automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā (-20,7%), gan apģērbu (-19,4%) un tekstilizstrādājumu ražošanā (-16,4%). Tomēr ar autobūvi saistītājās nozarēs līdz pirmskrīzes līmenim aizsniegties varētu prasīt ilgāku laiku kā citās. Augstais pieprasījums pēc kokmateriāliem varētu sniegt labas iespējas jau drīzumā atsākt izaugsmi kokrūpniecībā.

ASV un citviet pieprasījums ātri atjaunojas, bet sociālās distancēšanās pasākumu dēļ piedāvājums netiek līdzi, kas uztur augstu resursa cenu.

Visticamāk, ka izaugsmi turpinās poligrāfijas un ķīmijas, bet uzsāks arī pārtikas nozare.

Redzot pozitīvās tendences, ļoti iespējams, ka apstrādes rūpniecība jau jūlijā varētu izkāpt nelielos plusos. Tomēr rudens perspektīvas joprojām ir neskaidras. Šobrīd ticamākais scenārijs ir, ka pašreizējais atkopšanās vilnis nedaudz noplaks, bet tik smagi atkritieni nesekos.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 05.08.2020

  Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

  Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

  Par spīti Covid-19 pandēmijai un valdošajai nenoteiktībai mazumtirdzniecības apgrozījums jūnijā pieauga par 4,6%, pārsniedzot pērnā gada rādītājus. Kā skaidrojama šī atgūšanās, bet kad gaidāma kāpuma pierimšanās?

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 10.08.2020

  Latvijas IKP: Rāpjamies ārā no vidēji dziļas bedres

  Latvijas IKP: Rāpjamies ārā no vidēji dziļas bedres

  Lai gan Latvijas IKP šā gada 2. ceturksnī pieredzēja būtisku kritumu, virknei citu valstu jārāpjas ārā no vēl dziļākas ekonomikas bedres. Atspaidu Latvijā sniedz fiskālie stimuli, taču būtiskākais izaicinājums ir pareizi izmantot šos resursus ilgtspējīgi, ne tik daudz fokusējoties uz īstermiņa aktivitātes noturēšanu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.