Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 13.07.2020
rūpniecība | attīstības prognozes | koronavīruss

Apstrādes rūpniecība – signāli par atgūšanos pēc burtiska sabrukuma

Apstrādes rūpniecība – signāli par atgūšanos pēc burtiska sabrukuma

Pēc burtiska sabrukuma martā un aprīlī apstrādes rūpniecības apjomi sākuši atgūties, taču problēmas joprojām rada piegādes ķēdes. Arī Latvijā rādītāji signalizē par relatīvi labākiem apstākļiem nekā citās nozarēs. Taču tālāko notikumu attīstības gaitu diktēs patēriņš.

Martā un aprīlī apstrādes rūpniecības apjomi eirozonā burtiski sabruka. Vācijā, Francijā un Spānijā ražošana samazinājās par 30 – 35%, Zviedrijā un ASV par 15%. Eirozonā aprīlī kritums veidoja 17%.

Kopumā ražošana maijā atguvās lēnāk nekā mazumtirdzniecība. Galvenokārt tāpēc, ka darbības atjaunošana atsākās vien ap mēneša vidu. Taču piegāžu ķēžu problēmas varētu sarežģīt ražošanas atgriešanos pirmspandēmijas pozīcijās. 

Neskatoties uz joprojām sarežģīto situāciju, visā pasaulē turpina mazināt ieviesto ierobežojumu apmēru. Tādēļ likumsakarīgi, ka globālās apstrādes rūpniecības PMI indekss jūnijā pieauga no 42.4 maijā līdz 47.8.

Tas apliecina, ka nozare strauji atgūstas no izraisītā trieciena, kaut PMI indekss joprojām ievērojami atpaliek no pirmskrīzes līmeņa.

Lai arī uzlabojas, pašreizējais līmenis norāda, ka lejupslīde turpinās, kaut būtiski lēnākos tempos nekā maijā.

Parādās atgūšanās tendences

Centrāleiropas ekonomikas, kur apstrādes rūpniecība ieņem nozīmīgu lomu, arī piedzīvoja jūtamu noskaņojuma uzlabošanos, kas atguva lielu daļu no martā un aprīlī uzrādītā krituma.

Valstis ļoti spēcīgi izjuta autobūves nozares apstāšanos. Sentiments visspēcīgāk atguvās Slovākijā, kaut Čehijā tas turpināja slīdēt lejup. Taču tendences eirozonā ļauj sagaidīt atgūšanos arī tur.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Kopumā ESI (ekonomiskā noskaņojuma indekss) liecina, ka rūpniecības noskaņojums ir atguvies straujāk nekā noskaņojums pakalpojumos. Jūnijā turpināja mazināties smagā lejupslīde eirozonas apstrādes rūpniecībā. Eirozonas ražošanas PMI indekss ir palielinājies līdz četru mēnešu augstākajam līmenim – 47.4, salīdzinot ar 39.4 maijā.

Situācija rūpniecībā uzlabojas, jo rūpnīcu produkcijas izlaides pakāpeniski normalizējas.

Patlaban ir sarežģīti novērtēt apsteidzošo rādītāju signālus, īpaši attiecībā uz to, kad atsāksies izaugsme. Katrā ziņā ir pozitīvi redzēt atgūšanās tendenci.

Aptaujas apstiprina, ka ārējais pieprasījums un cenu spiediens ir vājš. Globālās apstrādes rūpniecības PMI indeksa jauno eksporta pasūtījumu sadaļa norāda uz visai būtisku globālās tirdzniecības krituma saglabāšanos. Tikmēr izlaides cenu indekss saglabājās zem 50, kas norāda uz to, ka vājais pieprasījums kompensē piegāžu ķēžu problēmu ietekmi uz cenu kāpumu.

Noskaņojums uzlabojas arī Latvijā

Noskaņojums Latvijas rūpniecībā aprīlī sasniedza savu zemāko radītāju, noslīdot līdz -18.8 punktiem, taču jūnijā tas ir uzlabojies līdz -12.1 punktam. Salīdzinot ar citiem sektoriem, noskaņojums aprīlī pasliktinājās vismazāk, un jūnijā signalizē par relatīvi labākiem apstākļiem nekā citās nozarēs.

Maijā Latvijas rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 6.4%, ko ietekmēja apjoma kritums apstrādes rūpniecībā par 7.4%. Izlaide samazinājās gandrīz visās apstrādes rūpniecības nozarēs, tai skaitā divās no trim pēc īpatsvara nozīmīgākajās nozarēs: pārtikas produktu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, attiecīgi par 2% un 6.8%.

Jūsu Mastercard karte Jūsu Android tālrunī

Maksājumi ar viedtālruni – ātri un vienkārši veikt pirkumus, nopīkstinot telefonu pie maksājumu termināļa.

Vislielākais ražošanas apjoma kritums bija automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā (automobiļu detaļu un piederumu ražošana, kas ietver dažādas auto daļas) un nozarēs, kas izjuta tirdzniecības ierobežojumus – tekstila, mēbeļu, dzērienu, apģērbu un apavu ražošana.

Kādas ir nākotnes perspektīvas?

Ierobežojumu noņemšana ļaus nozarēm atgūties. Savukārt auto tirdzniecības atjaunošanās ļaus atjaunoties arī ar autobūvi saistītajām nozarēm.

Kas notiks tālāk, noteiks patēriņš. Ja pārdošanas apjomi atjaunosies, sekos arī apstrādes rūpniecība.

Un šobrīd interese par jaunu auto un nekustamā īpašuma iegādi sparīgi atjaunojas, tai skaitā Latvijā. Tā, visticamāk, ļaus izlīdzināt iepriekšējā krituma negatīvo ietekmi, tomēr vīrusa plosīšanās pasaulē liek saglabāt nosvērtību prognozējot tuvākā gada ekonomikas un arī apstrādes rūpniecības perspektīvas.

Vīruss joprojām ir galvenais īstermiņa drauds noskaņojumam. Pagaidu ienākumu aizsardzības shēmu izbeigšanās var radīt bažas par patērētāju noskaņojumu un tēriņiem rudenī.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

 • Ekonomiskā vide - 12.01.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Auto - 16.07.2020

  Video: Latvijā aktuālāko auto modeļu apskats

  Video: Latvijā aktuālāko auto modeļu apskats

  Atrast savām vajadzībām piemērotāko spēkratu plašajā automobiļu piedāvājumā nav vienkāršs uzdevums. Tāpēc sadarbībā ar auto ekspertu Normundu Avotiņu sagatavojām īsus video apskatus par Latvijā šobrīd aktuālākajiem modeļiem dažādās klasēs.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.