2025. gads ir lielisks laiks, lai sāktu savu biznesu. Neskatoties uz ģeopolitisku neskaidrību un riskiem, ASV prezidenta lēmumiem, kas var negatīvi ietekmēt globālās ekonomikas attīstību, uzsākt uzņēmējdarbību ir ieteicams tieši šogad. Šajā pavasarī. Kāpēc tā? Jo 2026. gadā jaundibinātais uzņēmums jau būs nostājies uz kājām, bet vēl pēc pāris gadiem sāks stabili pelnīt. Gluži vienkārši – biznesa uzsākšanai nav iespējams noteikt kādu īpaši labvēlīgu laiku, tāpēc ir jāvadās no tā, ka atlikt uzņēmuma startu nozīmē zaudēt laiku, kuru varētu likt lietā, lai biznesu attīstītu.
Riski būs vienmēr, atlikt startu nav vērts
Ģeopolitiskā vide, pārmaiņas un jauni riski būs klātesoši allaž – par to liecina norises pēdējo gadu laikā. Kovidam un piegādes ķēžu problēmām sekoja Krievijas iebrukums Ukrainā un milzīga inflācija, kam sekoja Donalda Trampa prezidentūra. Tomēr ik gadu Latvijā tiek nodibināti aptuveni 9000 jaunu uzņēmumu, un pēdējo gadu krīzes šo skaitu nav mazinājušas (protams, visi neizdzīvo). Tātad, uzņēmēji ir samierinājušies ar globālajām norisēm un cenšas tām adaptēties. Ja kādā no tirgiem ir lejupslīde vai tas ir pakļauts sankcijām, uzņēmēji meklē citus, ja kādus produktus vai pakalpojumus vairs nepērk, uzņēmēji spēj radīt un piedāvā tirgū jaunus.
Kādi faktori runā par labu tam, lai sāktu savu biznesu šobrīd? Pirmkārt, ir samazinājušās procentu likmes, kas ļauj piesaistīt lētāku finansējumu. Otrkārt, neskatoties uz ASV noteiktajiem tarifiem un akciju cenu samazināšanos, Eiropā tomēr ir paredzama neliela ekonomikas izaugsme, ko sekmēs noturīgs privātais patēriņš un vairāku Eiropas valstu vēlme ieguldīt vairāk aizsardzībā un drošības infrastruktūrā. Tas ir pozitīvs signāls daudzām nozarēm – no būvniecības un loģistikas, līdz IKT un ražošanai. Treškārt, Latvijā ir pieejamas gan ES atbalsta programmas (piemēram, biznesa digitalizācijai), gan vietējie granti (valsts, pašvaldību un privāto uzņēmumu).
Perspektīvas nozares – viss kas saistīts ar MI un aizsardzību
Runājot par perspektīvākajām nozarēm, kā viena no iespējām jauniem uzņēmējiem, jāmin mākslīgā intelekta (MI) risinājumi, kas ir un būs pieprasīti privātajā un valsts sektorā. Izstrādājot MI risinājumus, nav nepieciešama milzīga komanda un investīcijas, taču iespējas ir ļoti plašas. Piemēram, automatizācijas, datu analīzes un klientu apkalpošanas risinājumi uzņēmumiem; datu vākšanas un prognozēšanas rīki; mašīnmācīšanās platformas; valodas apstrāde, teksta analīze, tulkošana un sarunu boti; attēlu un video analīze un drošības risinājumi; e-komercijas risinājumi – no norēķiniem līdz mārketingam; izglītības un veselības aprūpes platformas; autonomie transporta risinājumi un daudzas citas jomas.
Perspektīvas nozares, kas tuvākajos gados būs īpaši pieprasītas, ir arī viss, kas saistīts ar valsts drošību un aizsardzību – no ekipējuma un munīcijas ražošanas līdz tehnikas apkopei un infrastruktūras būvniecībai. Šajā nozarē ir un būs daudz specifisku vajadzību, kas nozīmē, ka pēc attiecīgās jomas padziļinātas izpētes un iepazīšanas, uzņēmējam būs mazāk konkurentu. Domājams, ka Latvijā turpināsies aktīva būvniecība, kā arī būs vajadzīgi uzņēmumi klientu apkalpošanā, veselības aprūpē, loģistikas nozarē un, protams, IKT jomā. Tendences ekonomikā un cilvēku paradumu maiņu ir vērts ņemt vērā, taču darbības jomas izvēle nav tik daudz saistīta ar kādas nozares pieaugumu vai citas kritumu, bet ar jaunā uzņēmēja interešu loku un kompetencēm.
Jābūt aizrautīgiem. Jāatšķiras
Mazā un vidējā uzņēmējdarbība ir kļuvusi par reālu alternatīvu algotam darbam – ja agrāk karjera saistījās ar darba līgumu un tam sekojošiem paaugstinājumiem, šodien tā bieži vien ir cilvēka hobija vai interešu lokā esošas nodarbes pārvēršana biznesā. Vai tā būtu neliela viesnīca, kafejnīca, specifisku iekārtu ražošana vai konsultāciju bizness – izšķirošas kvalitātes uzņēmuma attīstībai, ir uzņēmēju ieinteresētība un aizrautība ar konkrēto nodarbi, lai izveidotu kvalitatīvu produktu vai pakalpojumu, kā arī spēja uzbūvēt no konkurentiem atšķirīgu zīmolu un spēja pārdot. Cik esmu saskāries ar dažādiem biznesa startiem, šīs lietas ir svarīgas tieši sākumposmā, bet vēlāk, uzņēmumam augot lielākam, ir vajadzīgas biznesa vadības zināšanas (finanses, mārketings, personāla vadība u.tml.), kuras var vai nu apgūt pats, vai meklēt profesionālu vadītāju.
Uzņēmējiem Latvijā ir pieejamas vairākas atbalsta programmas un granti. LIAA piedāvā biznesa inkubācijas un pirmsinkubācijas programmas, inovācijas vaučerus, atbalstu eksportētājiem, Aizsardzības ministrija atbalsta uzņēmumus, kas strādā drošības un aizsardzības jomā, pašvaldības kopā ar privātajiem partneriem regulāri organizē biznesa grantu konkursus (piemēram, SEB kopā ar pašvaldībām ik gadu piešķir grantus programmā “(ie)dvesma”). Uzņēmēji var izmantot šīs un vēl citas atbalsta iespējas, kas krietni samazina biznesa riskus uzņēmējdarbības sākumposmā. Turklāt šodien, digitalizētā pasaulē, uzņēmumu var nodibināt un attīstīt gandrīz pilnībā attālināti. Uzsākt biznesu vēl nekad nav bijis tik vienkārši. Ir vajadzīga vien ieinteresētība un skaidrība par to, kādā jomā uzņēmējs vēlas strādāt.