Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 01.06.2020
koronavīruss | ekonomika | attīstības prognozes | alga

Algu kāpums uz laiku atdzisīs, bet nesasals

Algu kāpums uz laiku atdzisīs, bet nesasals

Lai gan tuvākā gada laikā uzņēmēji ar algu celšanu nesteigsies, nav gaidāmas arī straujas korekcijas darbinieku algās. Kamēr atsevišķās nozarēs parādīsies pastiprināts spiediens pēc algu celšanas, mazāk kvalificēto darbinieku rindas var tikt paretinātas.

Gada 1. ceturksnī vidējā darba samaksa pieauga par 6,6% un sasniedza 1100 eiro. Vidējā darba samaksa pēc nodokļu nomaksas bija 812 eiro.

Pirmajā ceturksnī uzrādītais temps turpinās atdzist, bet sabremzēšanās varētu būt straujāka un salīdzinoši īslaicīga.

Vispirms – optimizācija

Algu izmaiņas parasti reflektē situāciju ekonomikā ar zināmu inerci. Tas īstenojas tāpēc, ka izmaiņas ekonomikā notiek nevienmērīgi un nepieciešams laiks, līdz aktivitātes krituma ietekme nonāktu līdz lēmumiem pārskatīt algas.

Taču šoreiz šī aizture varētu būt krietni īsāka, ņemot vērā, ka izmaiņas notika strauji un nepārprotami, bet pamazām jau vērojama virzība uz normalizēšanos. Tādēļ pieaugums nākamajos ceturkšņos strauji saruks.

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

Pirms tiks veiktas korekcijas algās, vispirms notiks izmaksu optimizācija un pārskatīts darbinieku skaits. Arī noslodzes kritums šo statistiku neietekmēs. Tāpat šādās ārkārtas situācijās primārais fokuss tiek vērsts to darbinieku virzienā, kas veic atbalstošās funkcijas un bieži vien ir mazāk apmaksāti. Šādu soļu rezultātā ietekme uz vidējo algu var būt pozitīva.

Arī tas, ka krīzes tiešāk skartās ir nozares ar lielāko ēnu īpatsvaru var noklusēt realitātē notiekošo.

Tāpat algu pārskatīšana parasti notiek gada sākumā un lielam vairumam uzņēmumu process jau bija iesācies, un veiktais algu kāpums uzturēs zināmu inerci statistikā.

Atsevišķās nozarēs turpināsies kāpums

Kopumā tuvākā gada laikā uzņēmēji būs ļoti piesardzīgi un ar algu celšanu nesteigsies, cik arī nesteigsies iespēju robežās algas mazināt.

Pastiprināts spiediens būs no tām nozarēm un profesijām, kas saistītas ar digitalizācijas un tehnoloģiskajiem procesiem, kur iespējams tālāks algu kāpiens.

Kopumā šogad varam sagaidīt minimālu vidējās algas kāpumu 1% apmērā, bet nākamgad tas varētu pakāpties jau par 3 – 4%.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.


 • Ekonomiskā vide - 08.06.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 14.05.2020

  Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

  Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

  Aprīļa rādītāji liecina, ka Latvija pietuvojusies deflācijas posmam. Tirgotājiem nāksies pielikt pūles, lai atvilinātu pircējus un liktu viņiem vērt vaļā maciņus, tomēr vienlaikus parādās vairāki riski nekontrolējamai inflācijai ilgtermiņā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.