Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 24.07.2020
e-komercija | eAkadēmija

Video seminārs: Kā atrast e-komercijas biznesa iespējas

Video seminārs: Kā atrast e-komercijas biznesa iespējas

Patīkams dizains vēl negarantē e-veikala panākumus. Veiksmīgas e-komercijas pamatā ir izpēte, savu biznesa mērķu, savas auditorijas un tās vajadzību izpratne. Digitālā mārketinga konsultants Edgars Koroņevskis eAkadēmijas seminārā stāsta, kā izvirzīt biznesa mērķus un kur meklēt auditoriju, kā arī izklāsta veiksmīgas e-komercijas priekšnoteikumus.

Kāpēc un kam

E-veikalu plānošanas procesā nereti rodas vīzijas par vietni, kas klientiem piedāvās plašas iespējas un daudzas funkcijas. Taču E. Koroņevskis iesaka allaž domāt par to, vai klients spēs ērti orientēties tajās un vispār vēlēsies izmantot tās. Tāpēc labāk ir izvēlēties vienkāršāku risinājumu, kuru var ērtāk un lētāk uzturēt, kā arī ātrāk ieviest dzīvē.

Vizītkarte

Edgars Koroņevskis ir digitālā mārketinga konsultants un lietotāju pieredzes eksperts, vada digitālā mārketinga un UX uzņēmumu “Picco.media”. Pirms tam strādājis par digitālā mārketinga vadītāju SEB bankā, par attīstības un IT nodaļas vadītāju ziņu aģentūrā LETA, kā arī multimediju laboratorijā RIDemo. Izglītību ieguvis Rīgas Stradiņa universitātē un Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā RISEBA.

Veikala dizains nav e-komercijas sākuma punkts, atgādina eksperts. Dizains ir vien e-veikala redzamā daļa, bet, līdzīgi kā aisbergam, “zemūdens” dzīlēs ir apslēpta tā lielākā, svarīgākā, bieži vien acīm neredzamā un pat nenojaušamā daļa. “Viss sākas ar nozīmīgu lietu, ko sauc par stratēģiju. Veiksmīgas e-komercijas sākuma pamatā ir vīzija un potenciālo lietotāju izpēte,” E. Koroņevskis uzsver.

Biznesa mērķi un auditorija

E. Koroņevskis iesaka sākt ar “mērķu koka” izveidi – definēt vienu galveno mērķi un apakšmērķus. Tie jāapraksta iespējami precīzi un visiem iesaistītajiem saprotami. Mērķiem jābūt izmērāmiem un sasniedzamiem, jāparedz arī to sasniegšanas termiņš.

Būtiska loma ir auditorijas izpētei, uzsver eksperts, piebilstot, ka visi cilvēki nav vienādi. Tāpēc svarīga ir auditorijas segmentēšana, meklējot dažādas grupu atšķirības, vajadzības, īpašības, attiecības ar organizāciju, pieredzi un mentālos modeļus. Ja ir grūti vienoties par to, kas ir jūsu mērķauditorija, tad vienoties par stratēģiju būs vēl grūtāk, piekodina E. Koroņevskis.

Mērķauditoriju matrica

Mērķauditoriju veidošanas, prioritāšu noteikšanas, grupu aprakstīšanas un risinājuma definēšanas paraugs: ej.uz/merkauditorijas

“Jūs neesat auditorija. Ja vēlaties būt veiksmīgi, jums “jāiekāpj klienta kurpēs, nevis jāsaka – es domāju, man šķiet,” saka eksperts, uzsverot mērķauditorijas matricas veidošanas nozīmi.

Izveidot e-veikalu var ātri. Taču kā to izdarīt pareizi un veikalu turpmāk attīstīt? Uzziniet bezmaksas eAkadēmijas semināru ciklā, kuru vada digitālā mārketinga eksperts Edgars Koroņevskis.

Skatīties seminārus

E. Koroņevskis iesaka izveidot arī lietotāju vai pircēju personu “portretus”. Proti, veltīt pāris stundas, lai definētu jūsu klientu. Projektos parasti izmanto 3 līdz 4 galvenās personas.

Jāpievēršas arī lietotāju izpētei, kas ir ļoti atšķirīga no tirgus izpētes. Ja tirgus izpētei ir nepieciešama plaša cilvēku grupa, tad lietotāju izpētei pietiek vien ar 5 cilvēkiem. “Skatāmies, kā cilvēki izmanto produktu, nevis klausāmies, ko viņi saka par konkrēto produktu,” uzsver E. Koroņevskis.

Klientu konversija

Konversija jeb biznesa mērķis ir, piemēram, viesnīcas numuriņa rezervācija, pirkums vai konsultācijas pieteikums. “Aukstākiem” klientiem ir zemāka motivācija, bet “karstākiem” klientiem – augstāka. Plānojot e-komerciju, primāri jādomā par “karstajiem” klientiem un tiem, kuri jau apmeklē jūsu mājaslapu. Ja mājaslapai ir liels apmeklējumu skaits, bet zema konversija, jāsāk meklēt iemesli, un tie var būt gan nepareizi definēta auditorija, gan paša e-veikalā problēmas.

Noderīgi e-komercijas rīki:

Screencastify.com – ļauj ierakstīt datora ekrānā līdz 5 minūšu video
Awesomescreenshot.com – ļauj veidot pilnus mājaslapas ekrānšāviņus, pievienot komentārus
Google Analytics – ļauj sekot līdzi mājaslapas apmeklējuma statistikai un citiem mērījumiem

E. Koroņevskis iesaka padomāt par klienta soļiem līdz jūsu e veikalam. Vai jūsu zīmols ir gana atpazīstams, lai klienti uzreiz nāktu pie jums? Ja ne, tad der padomāt par to, cik viegli potenciālie klienti var jūs atrast internetā. Vai klientam ir pamats uzticēties jūsu e-veikalam? Lielāku uzticību var palīdzēt radīt, piemēram, produktu vai pakalpojumu izmēģinājuma un atgriešanas iespējas.

“Vienreiz pārdot var visu. Bet atkārtoti pirkumi un lojalitāte ir esence. Jāpanāk, lai jūsu e-komercija nebūtu vienreizējs pasākums, bet gan ilgtermiņā dzīvotspējīgs projekts,” uzsver eksperts. “Lojalitāte veido reputāciju, kas ietekmēs citu pircēju lēmumus. Arvien vairāk cilvēku internetā meklē atsauksmes par uzņēmumiem un produktiem.”

Klientu ceļš un lietotāju pieredze

Plānojot e-komerciju, var rasties maldīgs priekšstats, ka lietotāji rīkosies tieši tā, kā jūs esat iecerējuši. Taču visbiežāk cilvēki rīkojas pilnīgi citādi – kā prot un vēlas. Tāpēc jādomā par klienta ceļu pie jums un lietotāju pieredzi.

Mājaslapas plānošana

E. Koroņevskis mājaslapas plānošanas procesā iesaka izmantot platformu flowmapp.com. Šajā vietnē ir iespējams projekta vajadzībām gan definēt lietotāju personas, gan plānot un vizualizēt lietotāju virzību mājaslapā.

“Mūsdienās nepietiek tikai ar to, ka jums ir produkti, laba cena un skaists dizains,” uzsver E. Koroņevskis. Ja pircējam jūsu mājaslapā nepatiks kādas nianses un sīkumi, tas veidos sliktu kopējo pieredzi un mudinās klientu nākamreiz izvēlēties citu e veikalu.

Attīstiet savu e-biznesu

ar e-komercijas maksājumiem

Lai izvairītos no šāda scenārija, jābūt vērstiem uz lietotāju. Risinājums ir mazināt traucēkļus, izveidot mērķauditorijai atbilstošu un patīkamu vizuālo dizainu, kā arī padarīt veikalu funkcionālu un ērti lietojamu.

“Nav svarīgi, cik daudz un bieži jūs reklamējaties. Svarīgas ir jūsu veidotās klientu sajūtas,” uzsver E. Koroņevskis.

Neapzinātie lietotāju traucēkļi ir, piemēram, uznirstošie logi par pieteikšanos jaunumiem e-pastā, kas uzpeld tūlīt pēc mājaslapas atvēršanas, piedāvājumi saņemt interneta pārlūkprogrammā mājaslapas paziņojumus, čata logi, informācija par sīkdatnēm u.c. kaitinoši aicinājumi, kas novērš apmeklētāja uzmanību un novirza to no mērķa – pirkuma. “Mēs apmeklējam mājaslapu, lai kaut ko iegādātos, bet mums nākas cīnīties ar dažādiem mārketinga rīkiem. Varbūt kāds arī piesakās to lietošanai, un mārketings priecājas par panākumiem, bet jautājums par to, kādas emocijas pavada apmeklētāju, paliek atklāts,” skaidro eksperts.

Konkurentu izpēte

Lai arī eBay un Amazon, visticamāk, nebūs jūsu e-komercijas tiešie konkurenti, no šiem nozares milžiem gūtā pieredze atspoguļojas arī Latvijā. “Auditorija vēlas saņemt tādu pašu pakalpojumu kā pie globālajiem spēlētājiem. Tāpēc jādomā, kā jūs varat kļūt labāki,” mudina eksperts.

Arī tiešo konkurentu produkti var sniegt vērtīgas idejas, kas palīdzēs uzlabot jums piedāvājumu. Var būt arī otrādi – konkurentu produkts, salīdzinot ar jūsējo, ir krietni sliktāks. Šādas nianses ir iespējams pamanīt vien tad, ja izmēģināsiet konkurentu produktus.

Lai gūtu plašāku ieskatu e-komercijas praksē, aicinām noskatīties SEB bankas organizēto eAkadēmijas semināru. Platformā eAkadēmija atradīsiet arī citus E. Koroņevska video par dažādām praktiskām e-komercijas niansēm, kā arī bezmaksas informāciju par citām uzņēmējdarbības tēmām.

Ir lietas, ko biznesā nevar paveikt attālināti

Bet atvērt sava uzņēmuma kontu var video konsultācijā.

 
 • Bizness - 08.06.2020

  Svaigi.lv: Neredzēts pieprasījums un pārvākšanās vienā dienā

  Svaigi.lv: Neredzēts pieprasījums un pārvākšanās vienā dienā

  Pārtikas e-komercijas jomā Covid-19 var uzskatīt teju par dāvanu, jo cilvēki arvien aktīvāk iepērkas internetā. Taču strauji augošais pieprasījums sagādā virkni izaicinājumu. Virtuālā tirgus Svaigi.lv saimniece Elīna Novada eAkadēmijas diskusijā atklāj, kā uzņēmums ticis galā ar vēl nepieredzētu pieprasījuma lēcienu, un sniedz vērtīgus padomus citiem uzņēmējiem.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 10.03.2020

  Video: Kā radīt efektīvu mārketinga stratēģiju

  Video: Kā radīt efektīvu mārketinga stratēģiju

  Ja aiz uzņēmuma reklāmas nav pārdomātas mārketinga stratēģijas, centieni pārdot pakalpojumus līdzinās kliegšanai pārpildītā stadionā, ir pārliecināts izaugsmes eksperts Ross Kingslands. Viņš sniedz padomus, kā uzņēmumiem definēt savu mērķus un sasniegt tos ar efektīvu mārketingu.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 17.04.2020

  Kā izveidot interneta veikalu

  Kā izveidot interneta veikalu

  Tirdzniecība interneta veikalos ik gadu uzņem apgriezienus visā pasaulē, un Latvija nav izņēmums – mūsu valsts iedzīvotāji arvien biežāk iepērkas tiešsaistē. Covid-19 izplatības laikā šī tendence ir kļuvusi īpaši izteikta, jo iegādāties preces internetā ir ne tikai vienkāršāk, bet arī drošāk.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.