Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 26.06.2018
eksports | ierobežojumi

Kā starptautiskās sankcijas attiecas uz Latvijas uzņēmējiem?

Kā starptautiskās sankcijas attiecas uz Latvijas uzņēmējiem?

Latvijas uzņēmumiem jābūt lietas kursā par ES noteiktajām sankcijām – tās pārkāpjot, draud administratīvi sodi ievērojamā apjomā vai pat kriminālatbildība.

Ārpus ES esošu valstu, piemēram, ASV, noteiktās sankcijas Latvijai nav juridiski saistošas, tomēr var būtiski ietekmēt pašmāju uzņēmumu komercdarbību.

Lai nodrošinātos pret riskiem, uzņēmumam jāveic rūpīga sadarbības partneru izpēte un jāpārliecinās, vai plānotie darījumi nav pretrunā ar starptautiskajām sankcijām.

Starptautiskās sankcijas ir dažādi ierobežojoši pasākumi, kas var attiekties gan uz valsti, gan privātām un juridiskām personām. Sankcijas tiek ieviestas, reaģējot uz ārpolitiskiem noteikumiem, lai novērstu kādas situācijas pasliktināšanos. Piemēram, ES ir noteikusi virkni ekonomisko sankciju Krievijai saistībā ar situāciju Austrumukrainā, tai skaitā aizliegti finansēšanas vai ieguldījumu pakalpojumu darījumi, kā arī sniegt pakalpojumus naftas izpētes un ieguves projektiem Krievijā.

Kādas sankcijas ir saistošas Latvijas uzņēmumiem?

Latvijas uzņēmumiem ir saistošas visas tās sankcijas, ko noteikusi ES, tajās ietvertas arī visas ANO noteiktās sankcijas. Ja rodas šaubas, visu par spēkā esošajām globālajām sankcijām ērti iespējams noskaidrot, piemēram, šajā interaktīvajā kartē.

Tiem uzņēmumiem, kas nerēķinās ar ES noteiktajām sankcijām, uzraugošās institūcijas var uzlikt apjomīgus naudas sodus, bet atsevišķos gadījumos jārēķinās ar kriminālatbildību.

Ja sankcijas noteikusi ASV

ASV ir galvenais ES stratēģiskais partneris, taču ASV noteiktās sankcijas var atšķirties no tām, kas ir spēkā ES. Latvijas uzņēmējiem jāzina, ka ASV noteiktās sankcijas nav viņiem formāli juridiski saistošas, taču var ietekmēt to komercdarbību, sevišķi, ja darījumi tiek veikti ASV dolāros. Neievērojot ASV OFAC (Office of Foreign Assets Control) noteiktās sankcijas, var rasties problēmas sadarbībā ar ASV uzņēmumiem vai bankām un pat būtiski riski savai valstij un tās finanšu sektoram.

Kā nodrošināties pret riskiem?

Visa pamats ir caurspīdīgums - ja nav iespēju pārliecināties par kāda sadarbības partnera, klienta vai procesa caurspīdīgumu, labāk no tā atteikties.

Divi galvenie principi, kas jāievēro:

 • Pārliecināties, ka plānotie darījumi un transakcijas nav pretrunā ar šobrīd aktuālo tiesisko regulējumu attiecībā̄ uz starptautiski noteiktām sankcijām.
 • Padziļināti izpētīt sadarbības partnerus un klientus uzsākot sadarbību, kā arī veikt nepārtrauktu kontroli sadarbības gaitā.

Vairāk par sankcijām, tai skaitā detalizēti pa valstīm noteiktajām sankcijām varat izlasīt LR Ārlietu ministrijas mājas lapā.

Linda Ezerkalna, pēc LR ārlietu ministrijas materiāliem

 • Ekonomiskā vide - 29.05.2018

  Kas apdraud Baltijas un Latvijas ekonomisko izaugsmi?

  Kas apdraud Baltijas un Latvijas ekonomisko izaugsmi?

  Par spīti ļoti augstai globālai politiskajai nenoteiktībai, ekonomiskā izaugsme pasaulē turpinās. Baltijā viens no tuvāko gadu lielākajiem izaicinājumiem būs spēja piesaistīt darbaspēku.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 03.04.2018

  Eksports palīdzēs apsteigt Lietuvu un Igauniju

  Eksports palīdzēs apsteigt Lietuvu un Igauniju

  2017. gada laikā SEB banka uzņēmumiem jaunos aizdevumos izsniedza 780 miljonus eiro. Kopš SEB banka strādā Latvijā, tas ir lielākais naudas apjoms, kādu esam izsnieguši uzņēmumiem. Taču būtu pārsteidzīgi no šī fakta vien secināt, ka Latvijas uzņēmumi ļoti aktīvi investē.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.