Switch to mobile version. Augšup

Biznesa uzsācējiem - 05.12.2020
mārketings | eAkadēmija

Influenceru mārketings – kā efektīvi un pareizi izmantot blogerus

Influenceru mārketings – kā efektīvi un pareizi izmantot blogerus Foto: Sander Dalhuisen, Unsplash

Vai un kad uzņēmumam nepieciešams influenceru mārketings, kā atrast piemērotāko blogeri, izveidot veiksmīgu sadarbību un izvērtēt tās sniegumu – uz šiem jautājumiem atbildes palīdz atrast blogere Anete Ozoliņa.

Ietekmētāju (influenceru) mārketings ir ātri augoša joma, kas nemitīgi attīstās, paskaidro A. Ozoliņa. “Es sevi sauktu par blogeri, jo influenceris, manuprāt, ir blakusparādība. Ja veido labu saturu, cilvēki tev sāk uzticēties un uzdot jautājumus, līdz ar to tu ietekmē viņu viedokli un izvēli. Tāpēc pamatā, manuprāt, jābūt satura radīšanai cilvēkiem. Tas ir kā pakalpojums.”

Vizītkarte

Anete Ozoliņa savu blogu “PARâdi MODI” par modes pasauli izveidoja 2012. gadā, bet 2015. gadā pievērsās satura radīšanai arī YouTube un Instagram, kur šobrīd pulcē attiecīgi 15 un 30 tūkstošus sekotāju.  Strādājusi “Lilimill” apavu veikalā, aģentūrā “New Black”, kā arī citviet. Sadarbojas ar zīmoliem “Domina Shopping”, “Ikea”, “Fanta”, “Lux Express”, u.c.

Īstā blogera meklējumos

“Katram influencerim ir sava auditorija. (..) Līdz ar to jūs varat uzreiz sasniegt savu ideālo klientu, tāpēc ir svarīgi atlasīt īsto blogeri,” iesaka A. Ozoliņa. Viņa piebilst, ka uzņēmumiem pirms kādas bildes vai ieraksta izmantošanas ir jāsaskaņo šāda rīcība ar konkrētā materiāla autoru. Izplatīti arī citi sadarbības modeļi, piemēram, konkrēta satura pasūtīšana vai zīmola konta “pārņemšana”, kad blogerim piešķir pieeju kontam, lai blogeris tajā pats varētu publicēt saturu.

Kādas priekšrocības sniedz ietekmētāju mārketings:
 • Uzreiz sasniedz savu ideālo klientu;
 • Atpazīstamība “no mutes mutē”;
 • Veido unikālu saturu;
 • Dzīva un neuzbāzīga reklāma;
 • Uzticamība un saikne ar sekotāju.

Protams, šādu iniciatīvu veiksme ir atkarīga no konkrētā cilvēka meistarības, uzsver blogere. “Man ir ļoti svarīgi, ka tā izskatās kā daļa no manas dzīves, nevis – man jums tagad šis ir jāparāda. Jāspēj integrēties saturā, lai pēkšņi “neizlektu”. Tāpēc ir svarīgi atrast cilvēku, kuram tas dabīgi izdodas,” stāsta A. Ozoliņa.

Arī pašam blogerim ir jāsaprot vai piedāvātā tēma atbilst viņa stilam. Liela nozīme ir uzņēmuma zīmolam – ja produkts ir domāts nopietnai auditorijai, tad ļoti jāizvērtē sadarbība ar gados jaunu blogeri, kas piekopj rotaļīgu stilu.

Blogere A. Ozoliņa uzskata, ka iesaiste ir nozīmīgāka par sekotāju skaitu. “Jāskatās, vai nav pirkti sekotāji un “laiki”. (..) Svarīgi, manuprāt, ir komunikācija zem ierakstiem, vai influenceris iesaistās sarunā ar sekotājiem, kā arī, cik atklāts un dabīgs ir cilvēks.”

Kā izpaužas sadarbība

Sadarbībai ar blogeri var būt vairākas formas, paskaidro A. Ozoliņa. Piemēram, dāvanas, kas izpaužas kā sabiedrisko attiecību (PR) aktivitāte – jūs blogerim uzdāvināt lietu, bet blogeris publiski pauž savu viedokli par šo lietu. Savukārt bartera darījums nozīmē vienoties par izveidojamo saturu, atrunājot, ko par tā izveidi saņems blogeris, piemēram, pasūtījumu noteiktā vērtībā.

Kur meklēt statistiku par blogeriem:
 • HypeAuditor.com
 • PR aģentūras
 • GOLIN RIGA Accelerators of Relevance

Tāpat iespējams vienoties par apmaksātu reklāmu vai procentu no pārdotā (affiliate). Blogere norāda, ka modeli, kas ietekmētājam paredz procentu no pārdotā, Latvijā neizmanto pārāk bieži – šo stratēģiju visbiežāk izvēlas lieli uzņēmumi, veidojot plašas influenceru sistēmas.

Par vienkāršām PR dāvanām nav pieklājīgi pieprasīt no blogera saturu, ja iepriekš nav panākta vienošanās par barteri.

Apmaksāta sadarbība nodrošina influencera motivāciju izpildīt uzdevumu ātri un efektīvi, kā arī veicina darba kvalitāti ilgtermiņā, stāsta A. Ozoliņa. “Citiem šķiet – kāpēc maksāt, ja var izmantot barteri. Bet es pēc sevis varu pateikt, ka apmaksāti darbi ir prioritāte un ir lielāka motivācija tos paveikt.”

Kā uzrunāt blogeri

Lai uzrunātu blogeri ar sadarbības piedāvājumu, lieti noderēs e-pasts, kas visbiežāk ir norādīts konkrētā ietekmētāja sociālo mediju kontos. Alternatīva ir sūtīt tiešo ziņu sociālajā medijā. A. Ozoliņa piebilst, ka nereti saņem ļoti lakoniskus e-pastus, kuros vienkārši uzrakstīts – vai interesē sadarbība?

“Es pat īsti nezinu par ko ir runa, kas man raksta. Svarīgi ir iepazīstināt ar uzņēmumu, ar pakalpojumu vai produktu, kā izpaudīsies sadarbības modelis,” iesaka blogere.

Ko izrunāt pirms sadarbības uzsākšanas:
 • Sadarbības modelis;
 • Apmaksas veids;
 • Formāts, kādā veidot saturu;
 • Vēstījums;
 • Saskaņošanas termiņš;
 • Publicēšanas plāns;
 • Līguma noslēgšana.

“Esmu dzirdējusi daudzus stāstus, cik netīri blogeri strādā un nemaksā nodokļus. Es īsti nezinu, kā to mūsdienās vispār var izdarīt, jo tiek slēgti līgumi un samaksa notiek ar pārskaitījumu,” norāda A. Ozoliņa.

Ir lietas, ko biznesā nevar paveikt attālināti

Bet atvērt sava uzņēmuma kontu var video konsultācijā.

 

Būtiski ir komunicēt ar blogeri par topošo saturu, taču vienlīdz svarīgi ir ļaut influencerim strādāt brīvi un radoši, kas ļaus saturam izskatīties pēc iespējas dabīgākam, uzsver “PARâdi MODI” izveidotāja.

Kā izvērtēt sadarbības veiksmīgumu

Novērtēt sadarbības veiksmīgumu ļauj atsauksmes un komentāri pie konkrētajiem ierakstiem. Blogerim var palūgt vēstules, ko rakstījuši cilvēki. Mazie uzņēmumi ļoti ātri var pamanīt pirkumu pieaugumu. Precīzus rezultātus iegūt ļauj atlaižu vai dāvanu kodi un individuālas saites, kas parāda, ka pirkums ir izdarīts caur blogera publicēto ierakstu.

Līdzās skaitļiem ir arī neredzamie rezultāti, uzsver blogere. “Influenceru mārketings ir daļa no mārketinga ķēdes. Tiek veicināta atpazīstamība, zīmola vārds tiek iznests. Reizēm influenceris būs pēdējais punkts pārdošanas ķēdē, ja klients ir “karsts”. Bet citreiz blogeri vienkārši palīdz iekustināt auditoriju.”

Lai gūtu plašāku ieskatu par influenceru mārketingu, aicinām noskatīties A. Ozoliņas lekciju no SEB bankas organizētās eAkadēmijas semināra:

Mazs uzņēmums?
Mēs sakām – liels potenciāls.

Saņemiet ikdienas bankas pakalpojumus 2 gadus bez maksas.

* Piedāvājums spēkā jaundibinātiem uzņēmumiem, atverot kontu līdz šī gada 30. septembrim.
 

 

 • Bizness - 10.03.2020

  Video: Kā radīt efektīvu mārketinga stratēģiju

  Video: Kā radīt efektīvu mārketinga stratēģiju

  Ja aiz uzņēmuma reklāmas nav pārdomātas mārketinga stratēģijas, centieni pārdot pakalpojumus līdzinās kliegšanai pārpildītā stadionā, ir pārliecināts izaugsmes eksperts Ross Kingslands. Viņš sniedz padomus, kā uzņēmumiem definēt savu mērķus un sasniegt tos ar efektīvu mārketingu.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 05.02.2020

  Video: Kā ar dizaina domāšanu pilnveidot produktus

  Video: Kā ar dizaina domāšanu pilnveidot produktus

  Produkti un pakalpojumi ir punkts, kurā klienti mijiedarbojas ar uzņēmumu. Izmantojot dizaina domāšanas iespējas, uzņēmumi spēj ne tikai audzēt peļņas rādītājus, bet pat kļūt par savas jomas līderiem. Digitālo pakalpojumu dizainers Raitis Linde sniedz padomus, kā efektīvi izmantot dizaina domāšanu.

  Lasīt vairāk

 • Bizness - 26.02.2020

  Video: Jauna produkta radīšana soli pa solim

  Video: Jauna produkta radīšana soli pa solim

  No produkta idejas līdz tā veiksmīgai ieviešanai tirgū ir ejams tāls un izaicinājumu pilns ceļš. Uzņēmējs un biznesa treneris Dāvids Štēbelis izskaidro galvenos šī ceļa pieturas punktus, kā arī sniedz vērtīgus padomus, kas jāievēro katrā no tiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.