Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 13.02.2020
Maksājumu kartes | darījumi internetā

Milzīgi limiti un elementārs PIN kods – biežākās karšu drošības kļūdas

Milzīgi limiti un elementārs PIN kods – biežākās karšu drošības kļūdas Foto: Blake Wisz, Unsplash

Lai gan izmantot norēķinu karti ir nesalīdzināmi drošāk nekā skaidru naudu, SEB bankas klientiem ir pieejamas plašas iespējas pārvaldīt kartes uzstādījumus, lai pasargātu savus līdzekļus pat no niecīgākajiem krāpniecības riskiem.

Limitu un atļauto darījumu pārvaldīšana

Ceļš pretim norēķinu kartes papildu drošībai sākas ar noteikumiem internetbankā vai mobilajā lietotnē, kur ir iespējams mainīt kartes iestatījumus. Būtiskākie no tiem ir pirkumu limits, skaidras naudas izņemšanas dienas limits, darījumi ārzemēs, darījumi internetā un bezkontakta maksājumi.

Pirkumu limits ir summa, kuru diennakts laikā nevarēs pārsniegt, norēķinoties ar jūsu karti. Šo summu jūs varat noteikt atbilstoši savām vajadzībām, kā arī nepieciešamības gadījumā ērti un ātri nomainīt. Piemēram, ja ikdienā veicat vien dažus pirkumus, nav vajadzības izvēlēties vairākus tūkstošus eiro lielu pirkumu limitu.

Skaidras naudas dienas limits ir summa, kuru diennakts laikā ar jūsu norēķinu karti ir iespējams izņemt no bankomātiem. Ja skaidru naudu lietojat maz, limitu ieteicams noteikt salīdzinoši zemu.

Kartes iesatījumus ir iespējams mainīt :

Internetbankas sadaļā “Konti/Kartes” – “Manas kartes”
Mobilās lietotnes sadaļā “Kartes” – “Darījumi un limiti”

Darījumus ārzemēs, kamēr neceļojat, drošības labad ieteicams atslēgt. Tuvojoties jūsu ārzemju ceļojumam, internetbankā vai mobilajā lietotnē varat atkal iespējot šo funkciju.

Darījumus internetā iesakām ieslēgt vien tad, ja tādus veicat. Taču ņemiet vērā, ka, atslēdzot darījumus internetā, jums būs liegta iespēja ar konkrēto karti caur trešo pušu mobilajām lietotnēm norēķināties, piemēram, par maksas stāvvietu, taksometra pakalpojumiem vai ēdiena piegādi. Ja bieži iepērkaties internetā, apsveriet iespēju izveidot atsevišķu karti konkrēti šim nolūkam un ieskaitīt tajā tikai pirkumiem nepieciešamos līdzekļus, bet ikdienas norēķiniem izmantotajai kartei darījumus internetā atslēdziet.

Bezkontakta maksājumiem ir iespējams noteikt limitu robežās no 5 līdz 50 eiro, to pārsniedzot, jāievada kartes PIN kods. Tas ļaus jums pasargāt savus līdzekļus, ja nozaudēsiet norēķinu karti vai tā jums tiks nozagta. Drošības nolūkos POS terminālis ik pa laikam lūgs jums ievadīt kartes PIN kodu arī tad, ja pirkuma summa nepārsniegs jūsu norādīto limitu. Ja jūsu norēķinu karte atbalsta bezkontakta maksājumus, bet jums šī funkcija ikdienā nav nepieciešama, aicinām to atslēgt.

Maksājumi ar viedtālruni

Android tālruņu īpašniekiem SEB banka piedāvā izveidot MasterCard bezkontakta norēķinu kartes digitālo versiju maksājumiem ar viedtālruni. Šī funkcija ir droša, jo darījumu veikšanai digitālās kartes dati tiek izmantoti šifrētā veidā, kas izslēdz iespēju, ka citas personas varētu iegūt pilnu jūsu kartes numuru un ļaunprātīgi veikt pirkumus internetā.

Papildu drošībai SEB banka piedāvā izvēlēties vienu no diviem režīmiem maksājumiem ar viedtālruni. Manuālajā režīmā pirkumu varēsiet veikt, ieslēdzot SEB mobilo lietotni, bet automātiskajā režīmā būs tikai jāatbloķē tālruņa ekrāns.

Ja mēdzat maksāt ar viedtālruni, atcerieties arī par paša tālruņa drošību. Noteikti izmantojiet tālruņa ekrāna bloķēšanas iespēju un izvēlieties drošu paroli. Regulāri atjauniniet tālruņa programmatūru, kā arī neļaujiet tālruni lietot citiem cilvēkiem. Ja nozaudējat telefonu vai tas tiek nozagts, nekavējoties sazinieties ar SEB bankas Klientu centru, lai bloķētu kartes, kurām ir izveidotas digitālās versijas.

Kartes datu sargāšana

Viens no norēķinu kartes drošības priekšnosacījumiem ir PIN kods. Nekādā gadījumā neizvēlieties par PIN kodu tik vienkāršas ciparu kombinācijas kā “1234” vai “0000”. Izveidojot sarežģītāku PIN kodu, pastāv gaužām zema iespējamība, ka ar 3 piegājieniem kādam izdosies to atminēt un veikt pirkumus.

Sevišķi riskanti ir pierakstīt PIN kodu uz kartes vai glabāt to uz lapiņas makā, vai ierakstītu telefonā. Drošības nolūkos arī SEB banka kopā ar jaunajām kartēm aploksnē nesūta PIN kodu. To ir iespējams apskatīt gan aktivizējot kartes internetbankā, gan arī tad, ja ir gadījies to aizmirstat.

PIN kodu nedrīkst izpaust citām personām, arī tuviniekiem. SEB bankas apkopotā informācija liecina, ka vairumā gadījumu, kad no klienta konta it kā ir pazudusi nauda, to ir izņēmis kāds no tuviniekiem, kuriem klients ir uzticējis kartes datus.

Līdzīgi jāsargā arī cita uz kartes norādītā informācija, proti, kartes numurs, derīguma termiņš, īpašnieka vārds un uzvārds, kā arī kartes otrā pusē atrodamais CVC kods. Ja bankai rodas aizdomas par krāpnieciskiem darījumiem, tai ir tiesības apturēt kartes darbību vai ierobežot tās funkcionalitāti. Taču visbiežāk nepatīkamos pārsteigumus klientu kontos sagādā pašu tuvinieki, piemēram, bērni, kuri ir izmantojuši vecāku karšu datus dažādu straumēšanas servisu abonēšanai.

Banku klienti mēdz saskarties ar pikšķerēšanas mēģinājumiem, proti, ar krāpnieku bankas vārdā izsūtītām īsziņām vai e-pastiem, kuros klienti tiek mudināti pārbaudīt savu bankas kontu un ievadīt datus. Ziņojumiem ir pievienotas saites uz mājaslapām, kuras izskatās līdzīgas bankas mājaslapai. Aicinām jūs ļoti kritiski izvērtēt ziņojumus, kas šķietami ir nosūtīti no SEB bankas vai citas finanšu iestādes. Krāpnieki arīdzan mēdz zvanīt banku klientiem, autentifikācijas nolūkos aicinot nosaukt kartes numuru un citu informāciju. Ņemiet vērā, ka SEB banka nekad nelūdz klientiem nosaukt pilnu viņu kartes numuru.

Lai iepirkšanās internetā nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus, aicinām izmantot tikai drošas interneta vietnes. Proti, mājaslapas nosaukumam jāsākas ar “https”, nevis tikai “http”. Visdrošākie ir interneta veikali, kuri izmanto “3D Secure” sistēmu, kura lietotājiem līdz ar kartes datiem lūdz arī pieslēgties internetbankai. Vairāk par šo tēmu lasiet rakstā “7 padomi drošiem pirkumiem internetā”.

Konta izraksta caurskatīšana

Ikviena klienta pienākums ir vismaz reizi mēnesī iepazīties ar konta pārskatu, lai pārliecinātos, ka visus uzskaitītos maksājumus ir veicis viņš pats. Par aizdomīgiem darījumiem jāziņo SEB bankai, kura veiks izmeklēšanu un lems par turpmāko rīcību.

Lai sekotu jūsu kontā notiekošajam un nekavējoties reaģētu uz krāpnieciskām darbībām, aicinām izmantot paziņojumus par izejošajiem maksājumiem mobilajā lietotnē vai SMS bankā.

Guntars Veidemanis

 • Bankas kartes - 03.02.2020

  Norēķinu karte vai kredītkarte?

  Maksājumu kartes kļuvušas par ierastu norēķinu veidu ar dažādām papildu funkcijām. Lai neapjuktu plašajā karšu piedāvājuma klāstā, jāsāk ar to, ka pamatā ir divi maksājumu karšu veidi – norēķinu kartes un kredītkartes.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 30.01.2020

  No desmitkāršas peļņas solījumiem līdz parādu jūgam – kā atpazīt krāpniekus

  No desmitkāršas peļņas solījumiem līdz parādu jūgam – kā atpazīt krāpniekus

  Medijus arvien biežāk pāršalc stāsti par labticīgiem cilvēkiem, kas, uzticoties svešinieku solījumiem par milzīgas peļņas iespējām bez jebkāda riska, neapdomīgi iesaistās dažādās finanšu shēmās. Apkopojam padomus, kas palīdzēs atpazīt krāpniekus un nosargāt savas finanses.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.