Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 01.03.2018
studijas | pieredze | darbs

Studiju prakse – vairāk nekā papildu zināšanas

Studiju prakse – vairāk nekā papildu zināšanas

Jauniešiem nereti jāsastopas ar tā saukto apburto loku. Absolventam ir izglītība, ko piedāvāt potenciālajam darba devējam, bet nav pieredzes, tādēļ ir grūti pierādīt savu profesionalitāti apgūtajā specialitātē. Tāpēc prakse studiju laikā ir lieliska iespēja iegūt pieredzi, kas varētu no šī loka palīdzēt izkļūt.

Prakse noteikti ir lielisks veids, kā pierādīt sevi un sākt virzību pa karjeras kāpnēm jau studiju laikā vai tūlīt pēc skolas absolvēšanas.

Tā vispamatotāk var izsvērt, vai šī profesija tiešām patīk un interesē vai ir jāmaina izvēlētais studiju virziens.

Iespēja iepazīt profesiju

 
Šķiet, būtiskākais ieguvums, ko sniedz prakse, ir iespēja izzināt profesiju, kurā tiek apgūtas zināšanas. Nereti jauniešiem nemaz nav pilnīgas izpratnes par to, ko īsti nozīmē darbs izvēlētajā profesijā. To vislabāk iespējams iegūt, esot reālā darba vidē un ciešā saskarē ar speciālistu ikdienu izvēlētajā profesijā. Tā vispamatotāk var izsvērt, vai šī profesija tiešām patīk un interesē vai ir jāmaina izvēlētais studiju virziens.

Darba pieredze

Svarīgs ieguvums prakses laikā ir iespēja iegūt reālu praktisku pieredzi. Dati par praksi noteikti jāiekļauj arī savā CV, kurā sadaļa “Darba pieredze” uzreiz pēc studiju beigšanas objektīvi nebūs tik bagātīga. Pēc augstskolas absolvēšanas meklējot darbu, CV ar prakses laiku, kas pavadīts konkrētos uzņēmumos, kā arī veikto pienākumu apraksts noteikti būs interesantāks potenciālajam darba devējam. Nevajag aizmirst palūgt prakses devēju atsauksmes!

Praktiskas zināšanas

Neatsverams ieguvums, ko sniedz prakse, ir konkrētās nozares speciālistu zināšanas un padomi. Ir lietas, ko, sēžot augstskolas solā, grūti iegūt. To var saņemt tikai praktiskā darbā, tādēļ prakses laikā ir svarīgi nekautrēties jautāt un tiekties izzināt, kā arī izrādīt iniciatīvu un vēlēties izdarīt vairāk, nekā prasīts augstskolas prakses nolikumā.

Un, ņemot vērā, ka prakses mērķis ir studenta zināšanu paplašināšana, atalgojums par darbu uzņēmumā netiek saņemts. Izņēmumi var būt atsevišķi gadījumi, ja students sevi ir īpaši pierādījis, bet tas ir atkarīgs no prakses devēja. Prakse noteikti ir lielisks veids, kā pierādīt sevi un sākt virzību pa karjeras kāpnēm jau studiju laikā vai tūlīt pēc skolas absolvēšanas.

Ieguvumi uzņēmumam

Protams, ka ieguvēji ir ne tikai studenti, bet arī uzņēmums, kas piedāvā prakses iespējas. Uzņēmums var izvērtēt topošo nozares speciālistu sagatavotības līmeni un to, cik tas ir atbilstošs tirgus vajadzībām. Viņi var izteikt savus priekšlikumus augstskolām, kas, balstoties uz novērojumiem, var veikt uzlabojumus studiju kursa programmā, lai pilnveidotu topošos speciālistus. Tāpat ieguvumi no studentiem konkrētajā uzņēmumā ir darba apjoma samazināšanās vai arī palīdzīgas darba rokas kolēģu atvaļinājumu laikā.

Kā atrast vienam otru?

Parasti studenti tiek aicināti paši atrast un izvēlēties sevi interesējošu uzņēmumu studiju programmai atbilstošā jomā. Augstskolas mēdz piedāvāt iespējamās prakses vietas uzņēmumos, ar kuriem tām jau izveidojusies laba sadarbība. Piemēram, Rīgas Tehniskajai universitātei ir sadarbība ar uzņēmumu Lattelecom, Stokholmas Ekonomikas augstskolai ar SEB banku, Biznesa augstskolas “Turība” Starptautiskajai tūrisma fakultātei ir sadarbība ar viesnīcām tepat Latvijā, kā arī ārzemēs.

Taču gadījumā, ja augstskola nepiedāvā prakses vietu, studentam pašam ir jādodas prakses meklējumos. Meklējot prakses vietu, ir vērts apskatīt darba sludinājumus un studentiem veltītos portālus, jo arī tur dažkārt tiek ievietoti prakses sludinājumi. Gadījumā, ja neizdodas neko atrast, ieteicams sākt iepazīt savas izvēlētās profesionālās jomas uzņēmumus un speciālistus. Droši sūti viņiem savu CV ar prakses pieteikumu. Iespējams, kāds no tiem ir tavs topošais prakses vai darba devējs.

Meklējot prakses vietu, sazinies ar vairākiem uzņēmumiem. Ja praksi piedāvā vairāki no tiem, izvēlies to, kas patīk visvairāk, taču nesteidzies atteikt pārējās prakses vietas – vienojies ar viņiem par praksi vēlāk un dodies uz uzņēmumu neobligātajā praksē, ko nepieprasa tava augstskola. Šādi tu nebūsi saistīts ar konkrēto prakses uzdevumu izpildi, ko bieži vien nosaka augstskolas, bet varēsi veltīt laiku tiem darbiem un uzdevumiem, kas tevi interesē visvairāk.

Prakses formālā puse

Praksei nepieciešamie dokumenti un citas prasības katrai augstskolai var būt atšķirīgas. Dažās prakses laikā obligāti paveicamie darbi tiek strikti definēti prakses nolikumā, citās – uzņēmumam tiek dota brīva izvēle par uzdevumiem, kas studentam būtu jāveic. Visbiežāk students ar uzņēmumu noslēdz arī līgumu, saskaņojot prakses noteikumus, veicamos uzdevumus, kā arī prakses ilgumu. Laiks, kas jāpavada praksē, var atšķirties atkarībā no studiju gada, kā arī atsevišķiem augstskolu noteikumiem. Prakse var ilgt no dažām nedēļām līdz pat vairākiem mēnešiem. Lai gan tas nav obligāti, ir uzņēmumi, kuros par prakses darbu tiek noteikts arī atalgojums, – tāda kādreiz mēdz būt uzņēmuma vadības vēlme.

Liene Circene,
studente

SEB banka – viens no labākajiem darba devējiem

Klients pirmajā vietā, atbildība, sadarbība un vienkāršība – šīs vērtības ir būtiskas gan mūsu klientiem, gan kolēģiem. Ja tās atbilst arī Jūsu vērtībām, pievienojies mūsu komandai!

 • Jaunieši - 10.12.2019

  Kāpēc izvēlēties praksi vasarā?

  Kāpēc izvēlēties praksi vasarā?

  No eksāmeniem jau atpūtušies studenti un vecāko klašu skolēni vēl var paspēt savas nākotnes karjeras pamatos ielikt nelielu, taču svarīgu akmeni. Šo akmeni sauc par Praksi.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 02.12.2019

  Kas jauniešiem traucē atrast darbu?

  Kas jauniešiem traucē atrast darbu?

  Rihards Krūmiņš nav tipisks jaunietis – 19 gadu vecumā viņš ne tikai paguvis uzkrāt pieredzi vairākās darba vietās, bet arī uzsācis sociālo uzņēmējdarbību, kas ļauj citiem jauniem cilvēkiem sevi pilnveidot un iegūt darbu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.