Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 16.09.2020
inflācija | koronavīruss | attīstības prognozes

Energoresursu cenu ietekmē Latvijā atgriežas deflācija

Energoresursu cenu ietekmē Latvijā atgriežas deflācija

Augustā Latvijā atkal atgriezās deflācija, kuru galvenokārt diktēja energoresursu cenu kritums. Kad preces atsāks sadārdzināties, un vai izdosies iztikt bez krasiem cenu kāpumiem?

Augustā patēriņa cenu līmenis saruka par 0,2%. Precēm cenas samazinājās par 1,0%, bet pakalpojumiem palielinājās par 1,6%.

Energoresursu cenas saglabāsies zemas

Patēriņa cenu līmeņa izmaiņas visvairāk ietekmēja cenu kritums ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, transportu, kā arī cenu pieaugumam pārtikai, veselības aprūpei, ar atpūtu un kultūru precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem.

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.

Deflācijas atgriešanos galvenokārt noteica energoresursu cenu krituma ietekme, kas vēl turpmākajos mēnešos saglabāsies. Tādēļ tuvākajos mēnešos vēl iespējama deflācija.

Zūdot bāzes ietekmei, inflācija sāks nostiprināties. Pārtika, visticamāk, turpinās pakāpenisku sadārdzināšanos.

Nav risku straujam cenu kāpumam

Šobrīd nav saredzami kādi nopietni riski krasākam cenu kāpumam. Ārējie faktori caur preču cenām pieturēs inflāciju, jo pakalpojumu sadārdzināšanās turpināsies raitāk.

Spiediens no algu puses ir nedaudz norimis, bet nav izzudis. Līdz ar nākamo gadu tas, līdz ar darba tirgus uzsilšanu, atkal sāks pastiprināties, ko pamanīsim arī cenu izmaiņās.

Tādēļ šogad inflācija būs tikai nedaudz virs 0, bet nākamgad tā var jau pārsniegt 2%.

Tomēr, ņemot vērā visai augsto nenoteiktību par ekonomikas perspektīvām, pastiprinātas inflācijas riski ir tāla perspektīva. Kaut arī inflācijas gaidas pasaulē ir atguvušās, tās ir zemā līmenī. To nosaka nodarbinātības un jaudu kritums pasaulē.

Atgūšanās ir bijusi pietiekami strauja, bet paies vēl laiks, līdz tik sasniegts pirmskrīzes līmenis, kas atjaunotu cerības uz inflācijas paātrināšanos.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.