Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 14.04.2021
rūpniecība | attīstības prognozes | koronavīruss

Apstrādes rūpniecība grīļojas pretī jaunām virsotnēm

Apstrādes rūpniecība grīļojas pretī jaunām virsotnēm Foto: Andrea Sonda, Unsplash

Lai gan priekšā ir dažādi šķēršļi un pārbaudījumi, Latvijas rūpniecība turpina demonstrēt izaugsmi. Turklāt globālie izaicinājumi piegādes jomā paver jaunas iespējas vietējiem uzņēmējiem.

Februārī Latvijas rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 1,5%, tajā skaitā par 0,8% apstrādes rūpniecībā.

Datos joprojām var novērot Covid-19 ierobežojumu un piegāžu sarežģījumu ietekmi, kā dēļ veikums starp nozarēm ir ļoti nevienmērīgs. No viens puses, nozīmīgs kāpums vērojams farmācijas, datoru, elektronisko un optisko iekārtu, ķīmijas produktu un apģērbu ražošanā. Tāpat izaugsmi noturēja pēc īpatsvara lielākā nozare – kokrūpniecība.

Tikmēr kritums valdīja dzērienu un tekstilizstrādājumu ražošanā, kā arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā. Izlaide samazinājās arī divās no trim lielākajām nozarēm – pārtikas un gatavo metālizstrādājumu ražošanā.

Aug par spīti sarežģījumiem

Nedaudz grīļīgā gaitā apstrādes rūpniecība turpinās lauzt ceļu uz jaunām virsotnēm.

Pamazām, līdz ar vakcinācijas nostiprināšanos, valstu ekonomikas sāks vērties un ļaus atgūties arī tām nozarēm, kas vēl atrodas mīnusos. Apsteidzošie dati apliecina, ka eirozona martā atgriezās pie izaugsmes, ko veicināja rekordliels uzlabojums apstrādes rūpniecībā, jo globālais pieprasījums turpināja atjaunoties.

Eirozonas kopējais PMI pieauga līdz 52,5 punktiem, kas ir pirmais pieaugums kopš septembra.

Pakalpojumu sektoru turpina nospiest ierobežojumi, lai gan pat šeit kritums ir vājākais kopš pagājušā gada augusta. Uzlabojas arī nodarbinātība, jo uzņēmumi palielina jaudu atbilstoši pasūtījumu un optimisma pieaugumam.

Šajā kontekstā gan jāatzīmē, ka atjaunošanās nes līdzi izmaksu kāpumu, kas martā sasniedza augstāko līmeni 10 gados.

Arī Latvijas apstrādes rūpniecībā noskaņojuma rādītājs martā uzlabojās līdz –5,6 punktiem, ko ietekmēja uzņēmēju pozitīvāks pasūtījumu līmeņa novērtējums un optimistiskas uzņēmumu vadītāju prognozes par uzņēmumu darbību.

Jaunas iespējas vietējiem uzņēmējiem

Jāpiezīmē, ka jauni ierobežojumi var aizkavēt ekonomikas atveseļošanos. Tomēr pēdējo divu mēnešu laikā pozitīvs pārsteigums ir tas, ka labā noskaņojumā ir ne tikai Vācijas, bet arī Francijas, Itālijas un Spānijas rūpniecība. Un, lai arī situācija uzlabojas, redzam arī ilgākus piegādes laikus un cenu kāpumu.

Parasti pēdējie faktori ir saistīti ar stabilu ekonomiku, taču ir vairākas pazīmes, ka to tagad var saistīt ar sastāvdaļu trūkumu un citiem piegādes traucējumiem, ko izraisa straujās pieprasījuma svārstības un citas ekonomikas problēmas.

Tādēļ, lai arī skats ir optimistisks, rūpniecības pieaugums var palēnināties vairāku iemeslu dēļ, jo pandēmijas veidotais kritums ir lielā mērā ir vai drīz tiks kompensēts un vājās vietas var ierobežot izaugsmi nākotnē.

Globālo piegāžu sistēmas izaicinājumi paver jaunas iespējas mūsu uzņēmējiem, kas būs pietiekami, lai saglabātu izaugsmi.

Tomēr ar atbilstošu atbalstu Latvija var paņemt vairāk un nodrošināt nozares lielāku ieguldījumu izaugsmē. Pārliecinošāka izaugsme sagaidāma otrā ceturkšņa beigās.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Tikai 32% uzņēmumu ir
sieviešu dibināti.
Izmainīsim statistiku kopā!

 

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.