Switch to mobile version. Augšup

Aizdevumi un aizņemšanās - 24.10.2016
aizdevums | overdrafts

Pirmais kredīts – pirmā atbildība

Pirmais kredīts – pirmā atbildība

Lai pirmais kredīts, pat ja tas ir neliels, kļūtu par atspēriena punktu, nevis traucēkli veiksmīgai nākotnei, pirms tā ņemšanas ir jāizvērtē un jāņem vērā vairāki aspekti.

Iespējas atmaksāt kredītu

Tas nozīmē izvērtēt, vai būs iespējams atmaksāt visu kredītu noteiktajā apmērā un termiņā. Tāpēc svarīgi ir saprast, vai esošā darbavieta un ienākumi būs pastāvīgi. Vai darbā vēl rit pārbaudes laiks vai beztermiņa darba līgums? Vai darba devējs ir uzticams un maksās algu, kā pienākas? Vai algas apjoms ļaus nodrošināt gan regulārās vajadzības, gan kredīta atmaksu? Kā arī vērts uzdot sev jautājumu – vai kredīta atmaksas laikā plānots kārtot aizņēmumu vēl kādam nolūkam. Tas ļaus saprast, kā izskatīsies tavs kredītportfelis kopumā.

Pirms aizņemies – uzzini kopējo summu

Ātro kredītpakalpojumu sniedzēji bieži reklamē sevi kā vieglāko iespēju tikt pie aizdevuma, taču patiesībā piedāvā ļoti augstus kredīta atmaksas procentus. Pirms kredīta ņemšanas aprēķini, kāda būs kopējā summa, ko par pirkumu samaksāsi.

Atbilstošs kredīta veids

Ja nepieciešams iegādāties kādu patēriņa preci, piemēram, datoru studijām vai darbam, nākamais solis ir izvēlēties izdevīgāko kredīta veidu. Nelielām summām ieteicams būtu overdrafts vai patēriņa kredīts. Katram no tiem ir savas priekšrocības. Abiem kā nodrošinājums būs tavi ikmēneša ienākumi. Patēriņa kredīta gadījumā ir fiksēta ikmēneša atmaksas summa, kuras lielumu ietekmēs izvēlētā aizdevuma lielums, atmaksas termiņš, kā arī procentu likme. Savukārt overdrafta gadījumā procenti ir jāmaksā tikai par izmantoto overdrafta limita daļu. Kopumā overdrafts būs piemērotāks mazākiem pirkumiem, piemēram, līdz 500 EUR, bet patēriņa kredīts – lielākiem.

Apmaksa noteiktajā termiņā

Tas ir ļoti svarīgi, jo vieglprātīga attieksme un termiņu neievērošana var sabojāt tavu kredītvēsturi. Iespējams, vēlāk, kad būs nepieciešami līdzekļi kādai lielākai vajadzībai, piemēram, mājokļa iegādei, banka, izvērtējot līdzšinējo saistību nepildīšanu, var kredītu atteikt.

Informācija par maksājuma kavējumu

Noteikti nekavējoties sazinieties ar savu banku, ja paredzi aizkavēšanos ar kredīta maksājumu. Dzīvē gadās visādi. Ja ir kādi apstākļi, kuru dēļ nesanāk laikā nokārtot kārtējo maksājumu, gudrākā rīcība ir uzreiz sazināties ar savu banku un informēt par šiem apstākļiem, pirms vēl termiņš tiek nokavēts, lai kopīgi rastu situācijai risinājumu. Šāda rīcība liecinās par atbildīgu izturēšanos pret savām saistībām.

Kredīts kredīta atmaksai

Ņemt kredītu vienā bankā, lai atmaksātu aizdevumu citā finanšu institūcijā, nav ieteicama rīcība. Labāk meklēt papildu darba un peļņas iespējas, kas ļaus uzlabot tavu finansiālo situāciju.

Izmantojiet pirmo kredītu kā eksāmenu. Ja būsiet to veiksmīgi nokārtojis, vari plānot nākamo, iespējams, kaut ko jau daudz nozīmīgāku savā dzīvē – kredītu studijām, jaunam auto vai tamlīdzīgi.

Pēteris Valners,
žurnālists

Kredīts patēriņa vajadzībām

Kredīts pārdomātiem pirkumiem

Auto iegādei, ceļojumam vai lielākam pirkumam - mums ir piedāvājums Jūsu vajadzību vai sapņu īstenošanai.


 • Finanšu plānošana - 11.05.2016

  Aizņemties vai uzkrāt?

  Aizņemties vai uzkrāt?

  Uz šo jautājumu nav pareizās atbildes. Ir jāapsver dažādi risinājumi dārgākam pirkumam, jo ne visus izdevumus varam laicīgi ieplānot. Plusi un mīnusi ir gan uzkrājumu veidošanai, gan aizņēmumiem, tāpēc lēmums par labu vienam vai otram ir rūpīgi jāizvērtē.

  Lasīt vairāk

 • Aizdevumi un aizņemšanās - 13.04.2016

  Pirms aizņemies – izvērtē iespējas

  Pirms aizņemies – izvērtē iespējas

  To, ka pirms kredīta ņemšanas ir jāizvērtē gan savi ienākumi, gan esošie ikmēneša maksājumi, zina katrs. Taču tikpat būtiski ir izsvērt arī to, kuru no kredītu veidiem izvēlēties un – vēl svarīgāk – kam to prasīt?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.