Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 08.02.2020
IIN | nauda | ienākumu deklarācija

Vai no tuviniekiem saņemta nauda ir jādeklarē

Vai no tuviniekiem saņemta nauda ir jādeklarē

Dzīvē ir dažādas situācijas, kad mēs veicam  naudas pārskaitījumus vai mums tiek pārskaitītas kādas naudas summas. Kādos gadījumos saņemtā nauda jādeklarē, kā korekti jānorāda maksājuma mērķis un kādas naudas summas varam pārskaitīt bez raizēm par nodokļiem?

Aplūkojot dažādas dzīves situācijas, vērsāmies pie VID konsultantiem, lai noskaidrotu, kā pareizi rīkoties.

Ja vēlaties iegādāties mājokli, un naudu pirmajai iemaksai pārskaita partneris, ar kuru neesat stājušies laulībā, tad jāņem vērā, ka fiziskas personas, kura nav jūsu radiniece vai radinieks, dāvinājums ir apliekamas ar nodokli tikai tad, ja summa pārsniedz 1425 eiro gadā no vienas personas.

Mūsdienās ir pāri, kas nav precējušies, taču viņiem ir kopīgi bērni un kopēja mājsaimniecība. Šādās situācijās savstarpējie naudas pārskaitījumi nav apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, it īpaši, ja nauda pēc tam tiek atdota vai kompensēta ar citiem maksājumiem. Tomēr VID konsultanti atgādina, ka katra konkrētā situācija ir vērtējama individuāli, jo minētās normas var tikt izmantotas arī negodprātīgiem mērķiem, tāpēc neatkarīgi no pārskaitītās naudas summas korekti jānorāda maksājuma mērķis. Dāvanas naudas izteiksmē no laulātajiem un līdz pat trešās pakāpes radiniekiem ir atbrīvotas no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.

Ja vēlaties pirkt auto, un draugs aizdod jums 1000 eiro tā iegādei, tad šī naudas summa nav jādeklarē un no tās nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, jo no aizdevuma un tā atmaksas neveidojas ienākums.

Fiziskai personai ir pienākums ziņot VID tikai par tādiem no fiziskām personām saņemtiem aizdevumiem, kuru summa pārsniedz 15 000 eiro kalendārā gada laikā.

Ja viens no laulātajiem strādā ārzemēs un katru mēnesi pārskaita naudu ģimenei Latvijā, tad šī nauda netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, taču tā jādeklarē, ja laulātajiem nav kopējas mājsaimniecības un ieskaitījumi pārsniedz 4000 eiro gadā.

Vairāk par naudas saņemšanu no ārvalstīs dzīvojošajiem jūs varat izlasīt VID materiālā.

Ja draugu grupa krāj naudu ceļojumam un visi tā dalībnieki līdzekļus biļešu iegādei pārskaita vienai personai, un summa pārsniedz 1000 eiro, tad saņēmēja kontā ieskaitītā nauda netiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, jo tā ir paredzēta naudas devēja iegādāto preču vai saņemto pakalpojumu apmaksai. Šajā gadījumā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamais ienākums neveidojas un nav jādeklarē.

Bet te jāņem vērā, ka vienmēr, veicot jebkādus naudas pārskaitījumus, korekti jānorāda maksājuma mērķis:  piemēram, aizdevums mašīnas iegādei, aizdevuma atmaksa, ceļojuma biļešu iegādei u.tml. Tomēr normatīvie akti nenosaka, kādam jābūt maksājuma mērķim.

Vairāk par IIN un aizdevumiem lasiet Likumi.lv portālā  (skat. 8.1 pantu. Ienākumam pielīdzināmi aizdevumi).

Vivija Cepurniece

Laiks jaunai realitātei – kļūstiet par klientu lietotnē

Atveriet kontu 15 minūšu laikā un iegūstiet iespēju bez maksas izmēģināt Aktīvā komplektu, kurā iekļauta maksājumu karte un citi ikdienā nepieciešamie bankas pakalpojumi.


 • Finanšu plānošana - 01.03.2021

  Ar ko jārēķinās, iesniedzot ienākumu deklarāciju

  Ar ko jārēķinās, iesniedzot ienākumu deklarāciju

  Pirms vairākiem gadiem ieviestās nodokļu reformas – diferencēta neapliekamā minimuma un progresīvā nodokļa – dēļ daļa iedzīvotāju, iesniedzot gada deklarācijas, var konstatēt, ka viņiem izveidojies iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parāds.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 18.02.2020

  Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

  Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

  Pašnodarbinātas personas statuss nozīmē ne tikai lielāku rīcības brīvību, bet arī atbildību – ja par algoto darbu strādājošo nodokļu samaksu rūpējas darba devējs, tad pašnodarbinātajam par to jādomā pašam.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.