SEB Skolu vēstnešu programma nav parasts projekts. Tā palīdz attīstīt tavas publiskās uzstāšanās iemaņas, dod iespēju iegūt jaunas zināšanas par dažādām tēmām, sākot no finansēm līdz pat drošībai internetā, kā arī ļauj attīstīt citas prasmes. Programmā jaunieši apgūst finanšu pratību, investīcijas, kiberdrošību un uzņēmējdarbību. Vēstneši iegūtās zināšanas spēs praktizēt savā nākotnē, kļūstot par prasmīgiem līderiem, kuri veidos rītdienas pasauli un sekmīgi spēs sasniegt visus savus sapņus.
Publiskās uzstāšanās prasmes
Vadot lekcijas, vēstnesis mācās savaldīt savu stresu publikas priekšā, kā arī saglabāt “vēsu prātu” un prasmi pārliecināt auditoriju jeb “pārdot” sevi. Ikviens var nostāties klausītāju priekšā, bet vai Jūs spējat ieinteresēt un uzturēt viņu uzmanību un interesi, lekcijai turpinoties?
Šī prasme rodas, galvenokārt, mēģinot, kļūdoties un mācoties. Tā nerodas tikai pēc vienas lekcijas novadīšanas! Ir jāturpina un “jālauž” sevi, līdz vairāk neesat salaužams. Tikai tad šī spēja nāks dabiski.
Zināšanas par jaunām tēmām
Skolu vēstnešu programmas dalībnieki lekcijās apgūst šādas tēmas:
- Finanšu pratība – mērķu sasniegšana, budžeta un uzkrājumu izveide, ienākuma avoti, Pareto princips.
- Investīcijas – zināšanu spēks, aktīvu klases, saliktie procenti, tirgus svārstības, pareiza riska uzņemšanās, ieguldīšanas principi.
- Kiberdrošība – kas ir krāpšana un kā rīkoties, ja nonākat krāpnieka lamatās, aizsargāšanās pasākumi, naudas mūļi, krāpšanas shēmas.
- Uzņēmējdarbība – kas ir uzņēmējdarbība un kāpēc vērts kļūt par uzņēmēju, ideju radīšana, ceļš uzņēmējdarbībā, biznesa plāna izstrāde, sava zīmola izveidošana, mārketinga stratēģijas, laika pārvaldīšana, noturības spēks.
Prasme uzdrīkstēties
“Nekas nemainās, ja nekas nemainās.” Šis izteiciens man palīdzēja tikt galā ar savām bailēm un raizēm. Tie, kuri izmaina savu domāšanu, spēs mainīt arī savu situāciju. Ir svarīgi uzdrīkstēties. Neskatoties uz to, ka reizēm liksies – man nekas nesanāk, es neesmu šīs iespējas vērts. Jums šī iespēja nebūtu dota, ja jūs to nebūtu pelnījis vai spējīgs. Ir jāmēģina, jo…
Mēģināts nav zaudēts
Jums ir dota izvēle – apmācīt jauniešus, attīstīt savas iemaņas vai palikt tur, kur jūs esat. Ko Jūs vēlaties – palikt savā komforta zonā vai izmēģināt kaut ko jaunu?
Nepārliecinātība aptur no vislielāko panākumu sasniegšanas
Es saskāros ar to, ka vairākas reizes gribēju sarunāt iespējas novadīt lekcijas, bet mani pārņēma nedrošība. Tāpēc es pat necentos vienoties par izdevību. Rezultātā es zaudēju varbūtību, ka es būtu veiksmīgi sarunājusi šo iespēju.
Zaudējums > sasniegums. Ja jūs nemēģināsiet, jums būs vairāk zaudētu iespēju, kas, iespējams, būtu bijusi iespēja pilnīgi izmainīt savu dzīvi. Mēs nevaram zināt, cik un kā konkrēta izvēle mainīs mūsu dzīvi.
Dzīve ir kā buru laiva
Jūs plānojāt doties konkrētā virzienā, bet vējš un viļņi var aizvest uz pilnīgi svešām vietām. Ar to vēlos pateikt, ka dažreiz viss nenotiks tā, kā cerējāt. Jūs varat izplānot visu no A līdz Z, sagatavoties tam, iemācīties, bet var atgadīties tas, ko jūs nekad nebūtu iedomājušies. Ir jāprot improvizēt.
Neveiksmīgs plāns + improvizācija = noderīga prasme. Jebkurā profesijā reizēm nāksies pieņemt spontānus lēmumus, ja rodas nepieciešamība pēc tā. Apgūstot šo prasmi laicīgi, būs vieglāk darboties augsta stresa apstākļos un pieņemt atbildīgus lēmumus īsā laikā.
Ietekmēt, nevis tikai zināt
Māka komunicēt nodrošinās, ka spēsiet ne tikai droši paust savu viedokli vai ideju, bet arī to realizēt. Piemēram, uzņēmējdarbība bez komunikācijas nav iespējama. Jūs varat zināt, kā atrisināt problēmu, bet vai spējat efektīvi komunicēt, lai panāktu, ka jūsu ideja tiek īstenota? Vai jūs spējat piesaistīt klientus, reklamējot savu produktu, vai iegūt kontaktus, kas palīdzēs jūsu produktu padarīt par zināmu un iecienītu?
Līdzīgi tas izpaužas arī šajā programmā. Vai spēsiet sarunāt un novadīt lekcijas? Vai esat gatavi atmest bailes, uzstāties un bez apstājas runāt no vietas, ieņemot lektora pozīciju?
Laika plānošana
Šķiet, ka mēs visi protam plānot laiku, vai ne? Līdz neizbēgami izceļas haoss un atklājas, ka patiesībā esam iekļuvuši mūsu pašu radītā bedrē, pārņemti ar to pienākumu smagumu, kurus kādreiz uzskatījām, ka spējam izturēt.
Mācoties skolā un piedaloties programmā, var rasties grūtības ar pienākumu izpildi. Bet ir vērts paturēt prātā, ka grūtības ir mācīšanās iespējas. Jūs spēsiet augt tikai saskaroties ar sarežģījumiem. Izaicinājumi padarīs jūs spēcīgākus, pārliecinātākus un soli tuvāk savam mērķim.
Bez piepūles viegla dzīve tagadnē var sniegt īslaicīgu komfortu, taču tā bieži ierobežo cilvēka nākotni. Mūsdienu izaicinājumu pieņemšana, lai arī cik tas grūti būtu, paver ceļu uz bagātīgām iespējām, stingru pamatu, vērtīgiem sasniegumiem un pie tam audzina noturību.
Iedrošinājums augt
SEB Skolu vēstnešu programmā var pilnveidot gan zināšanas, gan prasmes, lai kļūtu par pārliecinātu un prasmīgu vēstnesi. Atbalsts un palīdzība no skolotājiem un mentora deva lielu spēku nepadoties un vēl vairāk pilnveidot savas zināšanas.
Šī programma ir dāvinājusi ne tikai iespēju izaicināt sevi, bet arī pavēra iespējas veidot kontaktus ar citiem jauniešiem, izglītojamiem un pedagogiem, izglītoties ārpus tradicionālās izglītības robežām un attīstīt neskaitāmas prasmes — dažas nosauktas, bet citas vēl neminētas.
Katra indivīda ceļš ir unikāli pilns ar grūtībām, kas pārbauda daudzveidīgas spējas. Tomēr šis ceļš ir arī pilns ar izaugsmes iespējām, katra pieredze dod savu atšķirīgo un nenovērtējamo atlīdzību.
Lai katra no jūsu novadītajām lekcijām ne tikai iemācītu, bet arī iedvesmotu kādu klausītāju. Novēlu Jums drosmi dalīties ar savām zināšanām, jo labs lektors ne tikai māca, bet arī iedrošina augt!