Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 27.12.2019
iepirkšanās | ēdiens

Maltīšu plānošana – veselīgi pašam un maciņam

Maltīšu plānošana un pagatavošana vairākām ēdienreizēm vienlaikus ir labs ieradums gan savai, gan sava maciņa veselībai. Bloga Foodprep.lv radītāja Klinta Stasjule sniedz padomus, kā pat paši aizņemtākie cilvēki var sākt plānot maltītes un ietaupīt naudu veikalos.

K. Stasjule paskaidro, ka ēdienreižu plānošana (foodprep) nozīmē vienā piegājienā pagatavot ēdienu vairākām maltītēm uz priekšu. Tā var būt gan maltīte tikai nākamajai dienai, gan nākamajām 2 dienām, gan visai nedēļai.

Maltīšu plānošanai K. Stasjule pievērsās praktisku apsvērumu dēļ. Tā kā viņa Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā diennakts maiņās strādā par medicīnas māsu, darbadienas ir ļoti noslogotas un bieži vien neatrodas laiks doties pusdienās uz kafejnīcu. Lai padarītu savu ikdienu elastīgāku, K. Stasjule pusdienas sāka gatavot mājās un ņemt līdzi uz darbu. Līdzīgi rīkojas arī daļa viņas kolēģu.

“Uzreiz sajutu priekšrocības. Varu objektīvāk paskatīties uz savu ēdienkarti. Esmu pabeigusi arī maģistra studijas uztura zinātnē, tāpēc varu praktiskās zināšanas izmantot savā ikdienā un ēst veselīgāk. Tas ļauj paskatīties uz uzturu kopumā, izvērtēt to un sākt izdarīt veselīgākas un pārdomātākas izvēles,” ieguvumus no maltīšu plānošanas uzskaita K. Stasjule.

Kā sākt plānot maltītes

Vispirms nepieciešams saprast, kāpēc vēlies plānot ēdienreizes. Varbūt vēlies uzlabot savu pašsajūtu ikdienā, varbūt vēlies mainīt savus ēšanas paradumus, varbūt ar pārdomātākām maltītēm vēlies ietaupīt naudu. Atkarībā no motivācijas mainīsies arī plānošanas stratēģija, piemēram, iekļaujot uzturā lasi, kad tam veikalos ir akcija.

K. Stasjule iesaka sākt pamazām, piemēram, pagatavojot maltīti nākamajai dienai. Vienkāršs paņēmiens ir pagatavot vakariņas ar vairākām porcijām. Tādējādi nākamajā dienā neapēsto porciju var paņemt līdzi kā pusdienas.

Izmēģināt ēdienreižu plānošanu ikkatrs var jau tagad, izmantojot mājās pieejamos produktus. K. Stasjule norāda, ka šādā veidā iespējams apzināties, cik daudz patiesībā var pagatavot praktiski no nekā.

Veselīgi arī maciņam

Lai gan tas nebija primārais mērķis, plānojot maltītes, izdodas arī ietaupīt, atklāj K. Stasjule. Viņa uzskaita vairākus padomus, kas noderēs iepirkumu veikšanā:

 • Uz veikalu dodies ar iepirkumu sarakstu. Pārdomā, cik ēdienreizes plāno gatavot
 • Sarakstu izveido atbilstoši veikala izkārtojumam, lai izvairītos no produktu meklēšanas un ļaušanās emociju pirkumiem
 • Nebaidies iepirkties internetā. Tā būs daudz sarežģītāk nopirkt ko lieku
 • Seko līdzi akcijām veikalos, lai vienmēr būtu informēts par izdevīgiem piedāvājumiem
 • Centies iepirkties ilgākam laika periodam. Jo biežāk iesi uz veikalu, jo vairāk naudas iztērēsi

K. Stasjule iesaka mēnesī atlikt konkrētu summu pārtikai. Tai nav jābūt strikti nospraustai summai, jo galvenais šāda soļa mērķis ir pievērst uzmanību tam, cik daudz ikdienā tiek tērēts pārtikai.

“Ēdiens ir pamatizdevumu mainīgā daļa. Sabiedriskā transporta vai īres izdevumus nevar īpaši mainīt, bet ēdiena sadaļu var piekoriģēt,” saka K. Stasjule. Aptuvenos tēriņus pārtikai viņa ieskaita atsevišķā norēķinu kartē, kuru izmanto tikai pārtikas produktu iegādei.

Vivija Cepurniece,
Youth LAB dalībniece

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.


 • Māja - 02.12.2019

  Mājokļa slēptais potenciāls – padomi īpašuma iegādei

  Mājokļa slēptais potenciāls – padomi īpašuma iegādei

  Nekustamo īpašumu eksperts Filips Baumanis ne sevišķi pievilcīgu mājokļu iegādi dēvē par savu hobiju. Viņš atjauno un pārdod tos jau krietni glaimojošākā izskatā. Eksperts aicina nebaidīties no neremontētiem mitekļiem, atrast tajos slēpto potenciālu, kā arī sniedz padomus, kas palīdzēs atbildēt uz jautājumu – īrēt vai pirkt.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 18.06.2019

  Ceļš uz savu māju: ķeramies pie zemes darbiem

  Ceļš uz savu māju: ķeramies pie zemes darbiem

  Dažkārt labākais veids, kā sekot līdzi būvdarbu gaitai, ir uzcelt  pagaidu māju un pašam dzīvot uz vietas. Ņemot vērā, ka mājas būvniecība var ieilgt, ir svarīgi, lai pagaidu mājā varētu dzīvot arī gada aukstajos mēnešos.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.