Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 08.02.2021
konta pārskats | nodokļu atgūšana

Internetbanka kā palīgs finanšu plānošanā

Internetbanka kā palīgs finanšu plānošanā Foto: Bruce Mars, Unsplash

Internetbanka var noderēt ne tikai tad, kad steidzami jāatrod kāds pagātnē veikts maksājums, bet arī, plānojot finanses. Ja jums nav saglabājušies attaisnoto izdevumu čeki, deklarācijai derēs arī attiecīgā ar karti vai pārskaitījumu veiktā maksājuma apliecinājums, ko varat iegūt internetbankā.

Internetbanka ir arī ērts veids, kā aplūkot savus izdevumus mēneša vai ilgākā griezumā un izvērtēt finanšu paradumus.

Strauji tuvojas 1. marts, kad ikvienam IIN maksātājam būs iespēja iesniegt ienākumu deklarācijas ar pievienotiem attaisnoto izdevumu dokumentiem par pēdējiem 3 gadiem, lai pēcāk saņemtu atpakaļ daļu pārmaksātā IIN.

Ne vienmēr izdevies saglabāt čeku, vai arī čeks, nēsājot makā, ir nobružājies un vairs nav īsti salasāms. Par laimi, attaisnotos izdevumus iespējams pamatot arī ar konta izdruku, tāpēc noderīgs rīks ir internetbanka, kas ļaus sameklēt arī senākā pagātnē veiktos maksājumus.

Aplūkojām trīs situācijas, kurās ar internetbankas meklētāja palīdzību varat atrast nepieciešamo informāciju deklarācijas iesniegšanai.

Ja neatceraties datumu

Pēkšņi atceraties, ka pērnā gada sākumā apmeklējāt zobārstu, kur ar karti samaksājāt  diezgan lielu summu, taču čeks nav saglabājies . Šo maksājumu viegli iespējams atrast internetbankā, ja ir zināms pakalpojuma sniedzēja nosaukums, izvēloties “Paplašināto meklēšanu”.

Perioda izvēle

Ja neatceraties maksājuma datumu, kā maksājuma meklēšanas periodu varat norādīt visu pagājušo gadu, kas nozīmē — meklētājs atlasīs visus gada laikā konkrētajam pakalpojuma sniedzējam veiktos maksājumus — tos ērti iespējams saglabāt kā individuālus PDF dokumentus un pēcāk pievienot savai ienākumu deklarācijai. Jāpiezīmē, ka gads ir ilgākais laika periods, kura ietvaros internetbankā iespējams veikt meklēšanu.

Ja piemirsies saņēmējs

Cits gadījums — atceraties, ka par maksu apmeklējāt ārstu-speciālistu, bet piemirsies iestādes nosaukums. Pat ar tik minimālu informāciju, internetbankā ir iespējams atrast veikto maksājumu, norādot konkrēto laika periodu un izskatot visus izejošos maksājumus, līdz atrasts īstais.

Viens mērķis, vairāki maksātāji

Abi vecāki ir maksājuši par bērna pulciņu ar pārskatījumiem internetbankā. Šobrīd neviens no viņiem vairs neatceras, cik reizes maksājumu veicis viens vai otrs. Internetbankas dati ļaus ātri un ērti saprast, kurus maksājumus savā deklarācijā var iekļaut katrs no vecākiem. Te gan jāņem vērā, ka nodokli par attaisnotajiem izdevumiem var atgūt tikai tas vecāks, kurš ir IIN maksātājs, tāpēc, piemēram, ja sieviete ir bijusi bērna kopšanas atvaļinājumā, viņas vīrs arī viņas veiktos maksājumus var pievienot savai deklarācijai.

Palīgs personīgo finanšu plānošanā

Reizēm tas, ko iedomājamies kā patiesību, tomēr mēdz atšķirties no realitātes — arī attiecībā uz personīgajām finansēm un tēriņiem. Ja vēlaties labāk iepazīt savus finanšu paradumus un identificēt lietas, kam visvairāk tērējat savu naudu, internetbanka ērti ļaus jums aplūkot visus izdevumus vienuviet — nedēļas, mēneša vai jebkurā citā laika nogrieznī.

Lai nepārmaksātu

Piemēram, kādam varbūt šķiet, ka viņš reti izmanto taksometru vai ēdiena piegādes pakalpojumus, taču, papētot konta izrakstu, var atklāties pavisam cita aina. Tāpat, izpētot izrakstu, var izrādīties, ka klienta komplekts, ko esat izvēlējies, nemaz neatbilst jūsu finanšu paradumiem, kā rezultātā jūs pārmaksājat.

Ja secināt, ka regulāri pārskaitāt naudu radiniekiem vai draugiem, kas arī ir SEB bankas klienti, visiem izdevīgāk būs pieteikties Ģimenes komplektam, bet, ja mēneša ietvaros veicat vairāk nekā 10 pārskaitījumu, vērts izpētīt Aktīvā komplekta priekšrocības.

Kur un kā meklēt informāciju par maksājumiem

Kad esat iegājis savā internetbankā, zem sadaļas “Konti/Kartes” izvēlieties opciju “Konta pārskats” un tad — “Paplašinātā meklēšana”. Paplašinātā meklēšana nodrošina iespēju viena gada ietvaros meklēt maksājumus pēc konkrētiem parametriem (izvēlne “Meklēt pēc”), piemēram, pēc saņēmēja bankas konta vai nosaukuma. Tāpat iespējams norādīt, vai meklēt starp visiem maksājumiem, vai tikai izejošajiem.

Gan informāciju par konkrētu maksājumu gan konta izrakstu par noteiktu periodu iespējams ne tikai skatīt uz ekrāna, bet saglabāt PDF vai CSV formātā, izvēloties attiecīgo opciju no izvēlnes labajā augšējā stūrī. Pastāv iespēja izvēlēties arī digitāli parakstītu konta izrakstu, kas var noderēt, ja dokuments elektroniski jāiesniedz kādai iestādei ar bankas apliecinājumu par tā autentiskumu. Visbeidzot — ikvienu konta pārskatu ir iespējams izdrukāt, izvēloties opciju “Drukāt” labajā augšējā stūrī.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.