Switch to mobile version. Augšup

Drošība - 08.11.2017
internets | pirkumi

AliExpress: padomi drošākiem pirkumiem

AliExpress: padomi drošākiem pirkumiem

Pircēji Latvijā un visā pasaulē novērtē Ķīnas internetveikala AliExpress.com plašo piedāvājumu, kā arī zemās cenas, tomēr ir jāņem vērā vairākas lietas, lai iepirkšanās tomēr nenestu zaudējumus un sliktu pieredzi.

Pirms preces iegādes rūpīgi izvērtējiet, vai šī prece tiešām jums ir nepieciešama, iespējamos zaudējumus, ja atsūtītā prece būs nederīga vai bojāta. Lai arī katras preces vērtība ir salīdzinoši neliela, tomēr kopumā iztērētā nauda par neveiksmīgiem pirkumiem var būt gana ievērojama.

Neuzķerieties uz īpaši lētiem piedāvājumiem – tie visdrīzāk netiks izsūtīti, tādējādi varat zaudēt gan naudu, gan laiku. Lai arī Aliexpress nostāja ir klientu aizsardzība un naudu tirgotājs saņem tikai pēc tam, kad ir apstiprināta preces saņemšana, tomēr realitātē ne vienmēr izdosies pierādīt savu taisnību par to, ka prece ir nekvalitatīva.

Ja tā ir jūsu pirmā pieredze ar šo internetveikalu, sākumā izvēlieties iegādāties mazāk vērtīgu preci, lai pārbaudītu, kā veikals darbojas, kāda ir tā apkalpošana un vēlāk varat veikt lielāku pirkumu.

Nē zīmolu precēm un elektronikai

Liela daļa no Aliexpress piedāvājuma ir dārgāku preču pakaļdarinājumi, to atšķirība ir zemāka cena un, protams, zemāka kvalitāte. Latvijā muita arvien vairāk pārbauda, vai netiek ievesti viltojumi un rezultātā arī sūtījums no Aliexpress var tikt konfiscēts, jo pārdevējs nespēj pierādīt zīmola patiesumu. Rezultātā arī pircējs paliks bez iegādātās preces, tādēļ pirms šādu pirkumu veikšanas izvērtējiet, vai ir vērts iegādāties pakaļdarinājumu vai tomēr sekot līdzi izpārdošanām uzticamos internetveikalos.

Nepērciet preces, par kuru izcelsmi un garantiju jums nav stingras pārliecības. Īpaši tas attiecas uz precēm, kurām Eiropas Savienībā būtu vajadzīgs sertifikāts un citas kvalitātes normas, piemēram, elektropreces, skaistumkopšanas līdzekļi, bērnu preces. Elektronikas preces (pat vienkāršākie tālruņu lādētāji) ir bīstamas, ja tās nav sertificētas, jo var aizdegties vai pārstāt darboties, savukārt citas preces var saturēt kaitīgus materiālus. Nevar salīdzināt uzticama pārdevēja preci ar virtuāla pārdevēja piedāvājumu – preces var izskatīties identiskas, ar ievērojamu cenas starpību, tomēr kādā brīdī šī taupība var krietni atmaksāties.

Mobilā aplikācija

Mobilo aplikāciju mērķis ir vienkāršot preču iegādi, tomēr no pircēju viedokļa preču iegāde kļūst pat pārāk vienkārša, tādēļ nejaušs pirkums var gadīties ikvienam. Turklāt, ja tālrunis bez papildu aizsardzības kā atbloķēšanas kods nokļūs nepareizās rokās, tad tā ir iespēja iegādāties preces bez jūsu ziņas. Drošībai ir ieteicams nesaglabāt aplikācijā kartes datus: jau iepriekš saglabātu maksājumu karti atslēgt no Aliexpress maksājumu sistēmas Alipay varat sadaļā “Card information”.

Mobilo aplikāciju pārdošanas priekšrocības labi apzinās arī Aliexpress, tādēļ visbiežāk tālrunī redzēsiet akcijas cenas, salīdzinot ar datorā redzamo mājaslapu – šādā veidā tiek veicināta pārdošana vienkāršākajā kanālā, apstiprinot pirkumu ar vienu pogas klikšķi, ja vien karte ir iepriekš saglabāta.

Papildu drošībai izveidojiet atsevišķu kontu, kurš ir piesaistīts kartei. Ja interneta pirkumi ir jūsu ikdiena, tad vislabāk ir izveidot atsevišķu maksājumu karti un kontu pirkumiem internetā, tā daudz vienkāršāk varēsiet sekot līdzi darījumiem jūsu kontā.

Triki, uz kuriem neuzķerties

Ja rodas problēmas ar pirkumu veikšanu, tad steidzami vajag sazināties ar pārdevēju, lai vienotos par pirkuma atcelšanu vai pasūtījuma precizēšanu – tas ir ātrākais veids, kā risināt situāciju. Ja problēmu neizdodas atrisināt pārrunu ceļā, tad ir jāatver strīds jeb dispute. To var izdarīt tikai vienreiz, un tā ir galējā iespēja, ja nekas cits iepriekš nav palīdzējis. Tas var prasīt papildu laiku, un rezultātā ne vienmēr preces iegāde izdosies kā cerēts. Tirgotāji darīs visu, lai viņiem neatstātu negatīvu vērtējumu, tādēļ izmantojiet to, lai atrisinātu situāciju.

Ļoti rūpīgi izlasiet produkta aprakstu – dažkārt tirgotāji ievieto pārāk plašu aprakstu un bildi, kura neatbilst patiesībai, piemēram, vairākas preces attēlā, bet aprakstā ir rakstīts, ka tiek pārdota tikai viena vienība. Rezultātā pircējs apmaksā lielāku vērtību un saņem preci mazākā apjomā.

Tirgotāja reitings un preces komentāri – pirms preces iegādes rūpīgi izlasiet jaunākās atsauksmes, izskatiet pircēju novērtējumu konkrētajai precei, apskatiet pirkumu skaitu, vecumu un kopējo novērtējumu tirgotājam.

Dažkārt pārdevēji piedāvā zemāku preces cenu, bet piegādes izmaksas ir norādītas atsevišķi – tātad nav bezmaksas piegāde. Šajā gadījumā ir jāņem vērā, ka, sūtot preci atpakaļ vai pieprasot naudas atmaksu, jūs saņemsiet tikai preces vērtību, savukārt piegādes izmaksas netiks atmaksātas. Dažkārt pārdevēji izmanto iespēju uzlikt zemu cenu vienkāršai precei, savukārt piegādes maksu ļoti augstu, piemēram, 30 EUR par piegādi uz Latviju ar DHL vai citu kurjerdienestu. Rezultātā neuzmanīgi pircēji var samaksāt vairāk kā vēlētos. Tādēļ īpaši uzmanīgi pārbaudiet katru pirkuma pozīciju un kopējo summu pirms maksājuma apstiprināšanas.

Naudas atmaksas gadījumā tirgotājs var piedāvāt atmaksu uz Paypal kontu. Tas tiek darīts, lai apietu sistēmu, jo par katru naudas atmaksu tiek samazināts tirgotāja reitings. Izvairieties no šādas prakses, pieprasiet naudas atmaksu uz Alipay. Nekad neveiciet maksājumus pārdevējam ārpus Aliexpress, tādā veidā zaudēsiet Aliexpress klientu aizsardzību problēmu gadījumā.

Iespējamās papildu izmaksas

Ja pasūtījuma vērtība nepārsniedz 22 EUR, tad papildu PVN nodoklis nav jāmaksā. Jautājumu gadījumā pircējam nāksies pierādīt samaksāto summu ar papildu izdrukām. Plašāka informācija ir atrodama Valsts Ieņēmumu dienesta un muitaspaligs.lv mājaslapās. Nodoklis tiek rēķināts no kopējām izmaksām, ieskaitot arī piegādes izmaksas. Pasūtījumu veicot Eiropas Savienības veikalos, papildu nodokļi nav jāmaksā. Atsevišķi Aliexpress tirgotāji piedāvā preču izsūtīšanu no ES noliktavām.

Ķīnas valdība subsidē noteiktām preču grupām bezmaksas piegādi uz ārvalstīm, tādēļ Ķīnas interneta tirgotāji spēj piedāvāt ļoti izdevīgas cenas, tomēr preces sūtīšana atpakaļ uz Ķīnu izmaksās aptuveni 6 EUR par 400 g ierakstītu sīkpaku.

AliExpress piedāvā daudzas lieliskas iespējas iegādāties preces par zemākām cenām, tomēr ņemiet vērā augstāk minētos ieteikumus un nodrošiniet iepirkšanos šajā internetveikalā pārdomātāku un drošāku.

Jānis Meistars,
žurnālists

Mastercard Gold bankas karte

Mastercard Gold bankas karte

Nauda bankas kartē - drošāk un ērtāk

Ar karti Jūsu nauda ir ērti pieejama tikai Jums. Pat, ja gadās karti pazaudēt, Jūsu nauda paliek Jūsu kontā.

 

Saistītie raksti

 • Drošība - 24.08.2015

  Ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

  Ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai

  Pat bērniem zināms, ka mobilais tālrunis vairs nav tikai sazvanīšanās līdzeklis. Tas bieži spēj aizstāt datoru, un to izmantojam arī ļoti atbildīgu uzdevumu veikšanai. Piemēram, naudas pārskaitījumiem internetbankā. Bet vai mēs vienmēr attiecamies pietiekami nopietni pret drošību mobilajās ierīcēs? Aptaujas rāda, ka tikai neliela daļa viedierīču lietotāju izmanto antivīrusa programmas un drošības kodus.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 03.07.2015

  Pieci padomi, kā droši iepirkties internetā

  Pieci padomi, kā droši iepirkties internetā

  Uzlabojoties pašmāju interneta veikalu reputācijai un aizvien vairāk ārzemju tirdzniecības vietnēm iekļaujot apkalpojamo valstu sarakstā arī Latviju, iepirkšanās internetā piedzīvo īstu uzplaukumu. Nereti mājas kāpņutelpā no rītiem pašu pirmo var sastapt piegādes dienesta kurjeru, kurš kaimiņam nes kārtējo sūtījumu no kāda internetveikala.

  Lasīt vairāk

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.