Switch to mobile version. Augšup

Auto - 12.12.2019
ziema | ziemas braukšana | prasmes

Drošas ziemas braukšanas pamatprincipi autovadītājiem

Drošas ziemas braukšanas pamatprincipi autovadītājiem

Ziema ir laiks, kas autovadītājiem nozīmē paaugstinātu braukšanas risku, un auto vadīšana tajā tiek dēvēta par ziemas braukšanu.

Nepareizi lietojot automašīnas drošības sistēmas, braukšanas risks palielinās.

Slideni ceļi, neredzami gājēji un tumsa ir galvenie faktori, kas apgrūtina auto vadīšanu, taču drošai braukšanai būtiskas ir arī autovadītāja prasmes un attieksme – cilvēciskais faktors.

Tāpēc jo īpaši ziemā ir svarīgi ievērot vairākus drošas braukšanas pamatprincipus, kas tapuši sadarbībā ar Drošas braukšanas skolu.

Notīrīt stiklus, pareizi noregulēt un izvēlēties gaismas

Lielāko daļu informācijas autovadītājs uztver ar redzi. Laba redzamība uzlabos ne tikai šofera komfortu, bet arī spēju reaģēt kritiskās situācijās.

 • Svarīgi, lai stikli būtu tīri gan no iekšpuses, gan no ārpuses un nekas neaizsedz autovadītāja redzesloku, piemēram, pie atpakaļskata spoguļa piekarinātas smaržu eglītes un plīša mantiņas.
 • Tuvās gaismas staru kūlis izgaismo ceļu aptuveni 40 metru attālumā. Braucot ar ātrumu 80–90 km/h, autovadītājs šo distanci nobrauc mazāk nekā divās sekundēs. Tālo gaismu staru kūlis izgaismo ceļu apmēram 150 metru attālumā, dodot trīsreiz vairāk laika (apmēram 6 sekundes) nepieciešamajai reakcijai.

Izvēlēties pareizo braukšanas ātrumu un pievērst uzmanību ceļu segumam

Ja mēs varētu paskatīties uz riepu no apakšas cauri asfaltam, tad redzētu, ka saķeres laukums riepai ar ceļa virsmu ir apmēram plaukstas lielumā. Tāpēc jo sevišķi svarīgi ir izvēlēties labas kvalitātes ziemas riepas.

 • Vairākumā gadījumu, ja automašīna ir sākusi slīdēt, iemesls ir bijusi nepareiza ātruma izvēle vai pārāk straujas darbības ar stūri un pedāļiem. Tāpēc, lai pēc iespējas samazinātu slīdēšanas draudus, ir jāizvēlas segumam atbilstošs ātrums, un visām darbībām ar automašīnu ir jābūt pēc iespējas plūdenām.
 • Ja automašīnai sāk slīdēt aizmugure, stūre jāgriež uz to pašu pusi, uz kuru mašīnas aizmugure slīd.  Ja automašīnai sāk slīdēt priekšpuse, izplatītākā autovadītāja kļūda ir mēģināt stūri sagriezt vēl vairāk, tādējādi papildus noslogojot priekšējos riteņus. Pareiza rīcība šādās situācijās ir psiholoģiski grūti izpildāma, jo stūre būtu jāatgriež nedaudz atpakaļ, jāatjauno saķere un jāmēģina griezt līkumā atkal.

Pārzināt automašīnas drošības sistēmas!

Nepareizi lietojot automašīnas drošības sistēmas, braukšanas risks palielinās.

 • Autovadītājam jāpārzina, kāds ir drošības sistēmu uzdevums un ko no tām gaidīt. ABS ne vienmēr samazinās jūsu bremzēšanas ceļu, bet ļaus apbraukt priekšā radušos šķērsli, jo drošības sistēmas uzdevums ir neļaut riteņiem bloķēties un saglabāt iespēju stūrēt. Savukārt ESP sistēmas uzdevums ir neļaut automašīnai sākt slīdēt un sagriezties pie pārāk straujām darbībām ar stūri

Šo drošas braukšanas pamatprincipu ievērošana palīdzēs autovadītājiem laicīgi saskatīt bīstamu situāciju, paredzēt situācijas attīstību, pieņemt pareizo lēmumu un novērst avārijas situāciju, pirms tā radusies.

Jānis Meistars

Kredīts ar fiksēto procentu likmi auto iegādei

Piedāvājam patēriņa kredītu ar 10% likmi transportlīdzekļa iegādei (vieglais automobilis, motocikls, tricikls, kvadricikls vai mopēds). Lai saglabātu 10% likmi, 2 mēnešu laikā no patēriņa kredīta saņemšanas brīža transportlīdzeklim jābūt reģistrētam Ceļu satiksmes drošības direkcijā uz Jūsu vārda.

Aizņemieties apdomīgi, izvērtējot savas iespējas kredītu atmaksāt. Ikmēneša maksājums ir 84.99 EUR, pieņemot, ka kredīta summa ir 4000 EUR, kreditēšanas līguma darbības termiņš ir 5 gadi, fiksēta procentu likme 10%, komisijas maksa par kredīta noformēšanu 80 EUR. Gada procentu likme ir 11.5%. Kopējā summa, kas jāmaksā, ir 5179.28 EUR. Minētajam piemēram ir tikai informatīva nozīme, un katra klienta situācija tiek izvērtēta individuāli.


 • Auto - 30.11.2018

  Ideāls automobiļa aprīkojums ziemas sezonā

  Ideāls automobiļa aprīkojums ziemas sezonā

  Lai arī šogad pirmais sniegs pienācis mazliet agrāk nekā ierasts, vēl ir laiks parūpēties, lai jūsu automašīna būtu gatava aukstākiem laikapstākļiem.

  Lasīt vairāk

 • Auto - 17.05.2018

  Kā sagatavoties ceļojumam ar auto

  Kā sagatavoties ceļojumam ar auto

  Ceļošana ar automobili sniedz brīvības izjūtu un paver iespēju mainīt plānus tikpat spēji, kā tie iešaujas prātā. Taču, lai ceļā pārsvarā būtu patīkami pārsteigumi, labāk ir sagatavoties. Lūk, daži padomi, kas aiztaupīs pārpratumus un palīdzēs aprēķināt izdevumus.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Līzinga finansējums
jaunu un lietotu
auto iegādei

Līzinga finansējums
jaunu un lietotu
auto iegādei

 • Procentu likme tiek noteikta individuāli
 • Pirmā iemaksa – sākot no 10 %
 • Līzinga termiņš – līdz 5 gadiem
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.