Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 01.11.2020
uzkrājošā dzīvības apdrošināšana | pensija | nodokļu atmaksa

Mīti un patiesības par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem

Mīti un patiesības par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem

Visi zinām teicienu, ka laiks ir nauda, tāpēc dažkārt šķiet, ka „dažu” eiro dēļ nav vērts tērēt savu laiku. Bet – vai tiešām finansiālais ieguvums no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksas ir tik niecīgs, ka tā dēļ nav vērts pūlēties?

IIN atvieglojumi 20% apmērā pienākas ikvienam, kurš izvēlējies veikt iemaksas dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu (ar līgumu vismaz uz 10 gadiem) vai pensiju 3. līmenī*. Taču ne katrs šo iespēju izmanto, un iemesli ir dažādi. Lūk, daži no populārākajiem mītiem par IIN atvieglojumu izmantošanu.

Atgūtā summa ir pārāk maza, lai būtu vērts pūlēties

Gada laikā atgūtā summa varbūt arī nešķiet liela, taču jūs to varat novirzīt, piemēram, atsevišķā uzkrājumā. Tādējādi pēc dažiem gadiem jau varēsiet par uzkrāto naudu doties brīvdienās ar ģimeni vai tērēt to kādam lielākam pirkumam, kam no ikmēneša ienākumiem līdzekļus nesanāk atlicināt.

Piemēram, ja jūsu ikmēneša bruto alga („uz papīra”) ir 900 eiro un jūsu ikmēneša iemaksas gan dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu, gan pensiju 3. līmenī ir 35 eiro katrā, kopējā nodokļu atvieglojumu summa, ko varat gada laikā atgūt, ir 168 eiro.**

Nodokļa atgūšanas process ir pārāk sarežģīts

Iespējams, ka agrāk process patiešām bija grūtāk saprotams un prasīja daudz laika, taču Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir parūpējies, lai nepieciešamo dokumentu iesniegšana nodokļu atvieglojumu saņemšanai būtu pēc iespējas vienkāršāka – visu ir iespējams izdarīt arī elektroniski caur VID elektroniskās deklarēšanās sistēmu (EDS).

Sniedzot atbildes uz dažiem jautājumiem, jūs saņemsiet daļēji aizpildītu deklarācijas sagatavi, kas ievērojami atvieglos un paātrinās procesu. Nekādas izziņas Jums nav nepieciešamas, jo visa informācija par veiktajām iemaksām gan pensiju 3. līmenī, gan dzīvības apdrošināšanā automātiski parādīsies Jūsu deklarācijā.

Tas nekādi neietekmēs manu finansiālo situāciju

Pastāv dažnedažādi veidi, kā rīkoties ar atgūto naudu. Jūs varat aizvest savu ģimeni vakariņās vai iegādāties kādu sen kārotu lietu, vai varbūt – apmaksāt rēķinus. Šādā gadījumā, protams, atgūtās naudas „svars” nebūs īpaši jūtams. Taču pastāv vēl citas stratēģijas – piemēram, ar atgūto naudu varat papildināt esošo uzkrājumu.

Ja tā rīkosieties gadu no gada, rezultātā jums izdosies iekrāt lielāku summu kāda svarīga mērķa īstenošanai, piemēram, tālākam ceļojumam, remontam, studijām, vai arī, pienākot pensionēšanās vecumam, būsiet nodrošinājis sev lielāku ikmēneša pensiju.

*Klientiem, kuri izmanto nodokļu atvieglojumus, jāņem vērā, ka iemaksas pensiju fondā ir jānotur vismaz divus gadus.
**Nodokļu atvieglojumu apmēra aprēķins ir veikts saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normām. Katrā individuālā gadījumā nodokļu rezultāts var atšķirties.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums - pamats Jūsu finansiālajai neatkarībai

Krāšana ir sens cilvēku paradums, kas sniedz drošības un stabilitātes sajūtu. Sāciet veidot uzkrājumu SEB, izmantojot nodokļu atvieglojumu sniegtās iespējas. Jums atliek vien izvēlēties - veidot uzkrājumu vecumdienām vai tuvākai nākotnei.

 • Pensija - 03.09.2020

  Indeksu plāni – cita pieeja pensijas uzkrājuma veidošanā

  Indeksu plāni – cita pieeja pensijas uzkrājuma veidošanā

  Pēdējo gadu laikā par un ap pensijām Latvijā risinājušies vairāki zīmīgi notikumi, piemēram,  2020. gada janvārī pensiju 2. līmeņa uzkrājums kļuva mantojams arī pirms pensionēšanās vecuma sasniegšanas, 2019. gads uz laika līnijas atzīmējams kā desmitgades ienesīgākais. Savukārt 2018. gadā tika izveidota jauna pensiju plānu kategorija – pensiju 2. līmeņa plāni ar maksimālo akciju īpatsvaru līdz 75% (iepriekš plānu pārvaldnieki drīkstēja ieguldīt akcijās līdz 50%).

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 11.08.2020

  Finanšu drošības tīkls dažādiem dzīves scenārijiem

  Finanšu drošības tīkls dažādiem dzīves scenārijiem

  Bieži vien dzīvības apdrošināšanas iegāde tiek veikta pēc dažādiem nozīmīgiem dzīves notikumiem, piemēram, laulībām vai bērna piedzimšanas, taču tie noteikti nav vienīgie gadījumi, kad vērts izsvērt apdrošināšanas nepieciešamību.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Life and Pension Baltic SE eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.