Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 20.04.2017
finanšu plānošana | nodokļu atmaksa

Cik aktīvi vecāki Latvijā veido uzkrājumu bērniem?

Cik aktīvi vecāki Latvijā veido uzkrājumu bērniem?

Uzkrājums bērnam var kalpot par atspēriena punktu, jaunietim pamazām ieejot lielajā dzīvē. Tomēr SEB Dzīvības apdrošināšanas apkopotie statistikas dati liecina, ka vecāki Latvijā uzkrājumu bērnam veido kūtrāk nekā pārējās Baltijas valstīs.

Dati parāda tendenci – Latvijā vecāki saviem bērniem uzkrājumu sāk veidot vēlāk nekā Lietuvā un Igaunijā, turklāt tieši mūsu valstī mēnesī vidējā uzkrājumam novirzītā summa ir vismazākā.

Rezultāts – vidējais uzkrātais kapitāls bērnam, sasniedzot 18 gadu vecumu, ir mazāks.

Igauņi atlicina vairāk

Vidējā summa, ko Latvijā vecāki ik mēnesi novirza uzkrājumam savu bērnu nākotnei, ir 28 eiro. Nedaudz vairāk novirza vecāki Lietuvā – 29 eiro, savukārt Igaunijā vecāki vidēji iemaksā visvairāk – 37 eiro mēnesī. Turklāt igauņi, kuri veido uzkrājumu bērnam, sāk to darīt, kad bērnam ir četri gadi, Lietuvā šis vecums ir pieci gadi, bet pie mums – 6-7 gadi.

Sievietes aktīvākas krājējas

Nav tā, ka uzkrājumu bērnam veido tikai tas no vecākiem, kurš ir noslēdzis līgumu bankā. Līgums var būt uz viena ģimenes locekļa vārda, bet uzkrājuma veidošanā iesaistās arī citi, piemēram, to dara Gintas Virziņas ģimenē. Taču saskaņā ar SEB Dzīvības apdrošināšanas datiem Latvijā biežāk nekā abās kaimiņvalstīs uzkrājumus bērnam veido tieši māmiņas – 63% no visiem iedzīvotājiem, kas veido uzkrājumu bērnam. Salīdzinājumam Lietuvā tie ir 55% un Igaunijā – 57%. Taču ir vērojama arī pozitīva tendence – tēvi Latvijā aizvien aktīvāk iesaistās bērna finansiālās labklājības veidošanā: kopš 2012. gada viņu skaits pieaudzis par astoņiem procentpunktiem. Turklāt vīrieši uzkrājumam novirza vidēji lielākas summas – aptuveni 33 eiro mēnesī (sievietes – aptuveni 27 eiro mēnesī).

Pietiktu tikai ar eiro dienā

Viens eiro – tā ir summa, ko, iespējams, katru dienu iedodam saviem bērniem kārumiem. Tā ir summa, kuru veikalā vieglu roku atdodam par kādu spontāni iepatikušos sīkumu pie kases. Lielākā daļa cilvēku droši vien piekristu, ka viens eiro nav īpaši liela summa. Taču, ja raugāmies uz to pašu eiro mēneša griezumā, tad, ik dienu atliekot pa vienam eiro, mēnesī sanāk vismaz 30 eiro – lielāka summa nekā vecāki vidēji pašlaik Latvijā novirza uzkrājumam saviem bērniem.

Turklāt uzkrātais kapitāls nav vienīgais ieguvums. Izvēloties uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu sev vai bērnam, iedzīvotājiem ir iespēja vienlaikus parūpēties gan par naudas uzkrāšanu un savu apdrošināšanu, gan arī atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli 23% apmērā par uzkrājumam novirzīto summu.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

 • Apdrošināšana - 19.05.2016

  Uzkrājumi bērniem: dažas noderīgas idejas

  Uzkrājumi bērniem: dažas noderīgas idejas

  Veidot uzkrājumus bērnu nākotnei var arī tad, ja finansējuma mērķis nav tik vērienīgs kā studiju apmaksa vai dzīvokļa iegāde. Līdzekļi var būt paredzēti, piemēram, autovadītāja apliecības iegūšanai,  Starptautiskās angļu valodas eksaminācijas sistēmas (IELTS) eksāmenam  vai citiem nolūkiem.

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 12.04.2016

  Pieredze: kāpēc veidot uzkrājumu bērnam

  Pieredze: kāpēc veidot uzkrājumu bērnam

  Tie, kam ir bērni, var parūpēties, lai brīdī, kad jaunieši uzsāks patstāvīgu dzīvi, gan paši, gan ģimene kopumā justos finansiālā komfortā. Bērni, kuriem vecāki veidojuši uzkrājumu, var izlietot to saviem pirmajiem lielajiem dzīves izaicinājumiem – naudas jautājums nebūs tas, kas bremzēs sapņu piepildīšanu.

  Lasīt vairāk

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk


 

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem

Jūsu plāns neplānotiem notikumiem
 

 • Ikdienas drošībai
 • Ģimenes aizsardzībai, atmaksājot kredītu
 • Rūpēm par bērnu nākotni
 

Lūdzu, norādiet savus kontaktus, un SEB Dzīvības apdrošināšanas eksperti sazināsies ar Jums, lai palīdzētu izvēlēties piemērotāko apdrošināšanas veidu.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.