Switch to mobile version. Augšup

Pensiju sistēma Latvijā

Prognozes rāda, ka šobrīd strādājošo ikmēneša ienākumi pensijas vecumā būtiski samazināsies. Lai saglabātu ierasto dzīves līmeni, svarīgi veidot pensijas uzkrājumus visos trīs pensiju līmeņos.

Pensiju 1. līmenis – valsts garantētā pensija

Pensiju 1. līmenī iesaistās visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji, un tas darbojas pēc paaudžu solidaritātes principa. No šīs naudas tiek izmaksātas pensijas jau esošajiem pensionāriem, bet valsts garantē, ka, aizejot pensijā, Jūsu pensijas pamatu veidos nākotnes strādājošo nodokļu maksājumi.

Pensiju 2. līmenis

Arī pensiju 2. līmeni veido sociālā nodokļa maksājumi, taču šīs iemaksas uzkrājas tieši Jums un netiek dalītas starp esošajiem pensionāriem. Tas ļauj veidot papildu kapitālu valsts nodrošinātajai vecuma pensijai. Ja esat dzimis no 1951. gada 2. jūlija līdz 1971. gada 1. jūlijam, tad pensiju 2. līmenim varat pievienoties brīvprātīgi. Visiem, kuri dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, dalība tajā ir obligāta.

Līdzekļu pārvaldītājs, ko Jums ir tiesības izvēlēties pašam, iegulda uzkrātos pensiju 2. līmeņa līdzekļus finanšu tirgos, lai vairotu Jūsu nākotnes kapitālu. Turklāt, izvēloties Mūža pensijas apdrošināšanu, Jūs savu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu varat atstāt mantojumā jebkurai brīvi izvēlētai personai – ģimenes loceklim, radiniekam, draugam, citam tuviniekam.

Uzzināt, cik daudz naudas ir uzkrāts un nopelnīts pensiju 2. līmenī, Jūs varat portālā www.latvija.lv (atskaite "Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2.līmeņa) dalībnieka konta izraksts"). Pieslēgties portālam ir iespējams, izmantojot SEB internetbankas autentifikācijas līdzekļus (lietotāja kodu, paroli, pieejas kodu). Informāciju var iegūt arī jebkurā Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūras (VSAA) filiālē. Ikdienā sekojiet līdzi sava ieguldījuma plāna rezultātiem šeit, kā arī www.manapensija.lv.

Pensiju 1. un 2. līmenī papildu iemaksas nav jāveic, jo šis kapitāls tiek veidots no Jūsu un Jūsu darba devēja sociālā nodokļa maksājumiem, 20 % no Jūsu bruto algas sadalot starp pensiju 1. un 2. līmeni.

Kāds šis sadalījums bijis vēsturiski un kāds tiek plānots tuvākajā nākotnē, varat redzēt tabulā:

Piemēram, ja Jūsu alga pirms nodokļu nomaksas ir 700 EUR, 2020. gadā pensiju 2. līmenim ik mēnesi tiek novirzīti 42 EUR. Kopā tie ir 504 EUR gadā, kas krājas tieši Jūsu pensiju uzkrājumā.

Pensiju 3. līmenis

Šis ir pensiju līmenis, kurā dalība ir pilnīgi brīvprātīga. Tā ir Jūsu privātā pensija, ko veidojat Jūs pats vai Jūsu darba devējs. Ja uzkrāsiet privātās pensijas kapitālu, Jums būs iespēja izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus. Privāto pensiju varēsiet saņemt pirms valsts pensijas, jau sasniedzot 55 gadu vecumu, un tā ir mantojama.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.