SEB kolēģu vidū maijs aizrit sportiskā noskaņā – daudzi gatavojas stāties uz starta līnijas un piedalīties maratonā. Sagatavošanās procesā īpaši iecienīti kļuvuši skriešanas treniņi pie biroja, kuros profesionāla trenera pavadībā kolēģi kopā gatavojas startam, gūst papildu motivāciju un stiprina komandas garu. Lai iedvesmotu arī citus būt aktīvākiem un tuvoties saviem mērķiem, esam apkopojuši kolēģu pieredzes stāstus par skriešanu un gatavošanos sacensībām.
Šonedēļ iepazīstinām ar Juriju Misjunu, kurš SEB bankā strādā par finanšu darījumu uzraudzības speciālistu. Jurijs sportiskās aktivitātes iekļauj savā ikdienā un labprāt dalās ar savu pieredzi. Viņam ir vērienīga maratonu pieredze – noskrieti 3 maratoni un vairāk nekā 30 pusmaratoni dažādās Eiropas valstīs. Jurijs aktīvi iesaistās arī SEB veselīga dzīvesveida komandā “iDo”, kur kopā ar citiem kolēģiem veido iniciatīvas veselīga dzīvesveida veicināšanai un organizē dažādus darbinieku labbūtībai veltītus pasākumus.
Šis mēnesis rit maratona zīmē. Tajā piedalās arī daudz SEB kolēģu. Kādu distanci skriesi šogad?
Šajā maratonā plānoju skriet divas distances. 10 km skriešu uz rezultātu un mēģināšu trešo reizi būt labākais skrējējs starp SEB komandas dalībniekiem šajā distancē. Un vēl došos 6 km distancē kopā ar savu bērnu.
Vai atceries savu pirmo skrējienu? Kādas bija sajūtas?
Pirmais apzinātais skrējiens, kuru atceros, bija uz rezultātu 1999. gadā skolas krosa sacensībās. Tie bija 1,8 km. Tajā laikā jau 2 gadus nodarbojos ar basketbolu, tāpēc neliela izturība jau bija uztrenēta. Pirms sacensībām izsludināja naudas balvas godalgoto vietu ieguvējiem, un tā bija kā papildu motivācija mēģināt uzvarēt.

Piedalījos pēdējā skrējienā, bet pirms manis jau bija noskrējuši visi galvenie konkurenti, kuri toreiz regulāri nodarbojās ar vieglatlētiku un triatlonu. Tādēļ es zināju konkurentu rezultātus un pirms skrējiena nodomāju, ka man ir pa spēkam viņus apsteigt. Tā arī notika – noskrēju 10 sekundes ātrāk par otrās vietas ieguvēju. Biju ļoti gandarīts un lepns par paveikto. Pēc tās uzvaras arī sakās mana nu jau vairāk nekā 20 gadus ilgā skrējēja karjera.
Kā skriešana ietekmē Tavu pašsajūtu vai enerģijas līmeni ikdienā?
Skriešana man ir kā enerģijas avots. Pēc rīta treniņa es jūtos mundrāks, spēju labāk koncentrēties un produktīvāk darboties visas dienas garumā. Pat tad, kad šķiet, ka spēka nav, skrējiens palīdz "restartēt" ķermeni un prātu, palīdzot savākt domas un dažreiz pat atrast kādu pareizu uzdevuma atrisinājumu. Dienās, kad neskrienu, pat šķiet, ka kaut kā pietrūkst — skriešana ir kļuvusi par neatņemamu manas dzīves sastāvdaļu.
Vai esi pamanījis kādas izmaiņas savā fiziskajā vai emocionālajā veselībā, kopš sāki skriet?
Pilnīgi noteikti. Fiziskā izturība ir krietni lielāka. Man ir vieglāk tikt galā ar slodzi ikdienā, ķermenis ātrāk atjaunojas pēc fiziskas vai garīgas slodzes. Emocionāli skriešana ir kļuvusi par sava veida meditāciju, kas palīdz uzturēt līdzsvaru, skaidru galvu un optimismu.
Vai Tev ir kāds mērķis saistībā ar skriešanu? Piemēram, noskriet konkrētu distanci, piedalīties sacensībās.
Jā, man vienmēr ir kāds mērķis. Agrāk galvenais mērķis bija uzvarēt jebkurās sacensībās, bet, gadiem ejot, vairāk mēģinu izbaudīt sacensības un skriet ar prieku. Lai pēc tam justos vēl vairāk enerģijas pilns, nevis izsmelts un fiziski noguris.
Tuvākie mērķi ir saistīti ar maratona tūrismu – apvienot piedalīšanos sacensībās ar citu valstu un kultūras objektu apskati. Esmu piedalījies sacensībās dažādās skriešanas disciplīnās, sākot no 100 metru līdz pilnai maratona distancei. Līdz šim esmu noskrējis 3 maratonus un vairāk nekā 30 pusmaratonus Latvijā, Polijā, Igaunijā, Vācijā, Lielbritānijā, Francijā un Austrijā. Dažos no tiem pat izdevās izcīnīt godalgotas vietas.

Ko Tu ieteiktu kādam, kurš vēl tikai domā sākt pievērsties skriešanai vai fiziskajām aktivitātēm?
Iesaku sākt mierīgi – nav jānoskrien 10 kilometri pirmajā dienā. Vissvarīgākais ir regularitāte. Pat 10 līdz 15 minūšu pastaiga vai viegla skriešana ir liels solis. Ieteiktu atrast atbalsta komandu, piemēram, draugu, kolēģi, treneri vai skriešanas klubu, kas palīdzēs saglabāt motivāciju. Un atcerēties – katrs solis ir uzvara pār vakardienas sevi.
Kā Tu apvieno veselīgu dzīvesveidu ar darbu un citām aktivitātēm ikdienā?
Man skriešana vai jebkura cita fiziska aktivitāte ir tikpat svarīga dienas sastāvdaļa kā ēšana vai gulēšana. Es plānoju treniņus tāpat kā jebkuru citu svarīgu nodarbi – reizēm no rīta pirms darba, reizēm vakarā. Kā arī vēlos uzsvērt, ka stresa pārvaldība, miega kvalitāte un pietiekama atpūta ir tikpat svarīgi kā treniņi.
Kuras no SEB piedāvātajām labbūtības aktivitātēm Tev nozīmē visvairāk?
Tās ir vairākas, sākot ar augļiem darbiniekiem, kā arī iespēju apmeklēt sporta un trenažieru zāli, kā arī saunu. Manuprāt, SEB ir lielisks darba devējs, kas piedāvā plašu aktivitāšu klāstu darbinieku labbūtībai.
Aktīvi darbojies arī SEB veselīga dzīvesveida komandā “iDo”. Kas Tevi iedvesmo iesaistīties?
Mani motivē vēlme radīt darba vidi, kurā darbinieki jūtas labi, novērtēti un atbalstīti. Piedaloties šajā grupā, es ceru veicināt iniciatīvas, kas palīdzēs uzlabot darbinieku fizisko un emocionālo veselību, radot pozitīvu darba vidi, kurā visi var attīstīties un justies labi. Tāpat mani motivē iespēja ietekmēt organizācijas kultūru, organizējot dažāda veida aktivitātes darbiniekiem.
Esmu pārliecināts, ka ieguldījums darbinieku labbūtībā atgriežas arī uzņēmuma panākumos. Tā ir iespēja dalīties ar idejām, pieredzi un mācīties no citiem grupas locekļiem, lai kopīgi radītu risinājumus, kas uzlabo darbinieku veselību un dzīves kvalitāti, vienlaikus stiprinot arī uzņēmuma komandu un darba vidi.