Switch to mobile version. Augšup

Atbalsts kredītņēmējiem

Apzināmies savu lomu ne tikai izaugsmes laikā, bet arī sarežģītākos laikos. Rūpīgi sekot līdzi saviem klientiem, atbalstīt viņu darbību un finansiālo situāciju – tā ir mūsu ikdiena. Esošajos apstākļos, kur valda tik liela nenoteiktība, situācijas, kurās mūsu klientiem ir nepieciešams atbalsts no bankas, var būt ļoti dažādas. Mūsu Kredītņēmēju atbalsta programma bija kritiski svarīga 2009. gadā, tāda tā ir arī tagad – Covid-19 pandēmijas laikā.

Labvēlības periods jeb kredītbrīvdienas ir iespēja uz laiku atlikt kredīta pamatsummas maksājumu, saglabājot esošos līguma nosacījumus. Šajā laikā ir jāturpina maksāt tikai procentu maksājumi.

Privātpersonām

No šī gada 29. aprīļa SEB banka ir pievienojusies Finanšu nozares asociācijas ierosinātajam moratorijam privātpersonu kredītsaistībām, saskaņā ar kuru bankas klientiem, kuriem ir aizdevumi, ir iespēja pieteikties garākam labvēlības perioda termiņam un atlikt hipotekārā kredīta pamatsummas maksājumus līdz 12 mēnešiem, savukārt līzinga maksājumus un patēriņa aizdevumu pamatsummas maksājumus uz laiku līdz 6 mēnešiem.

Uzņēmējiem

No šī gada 5. maija SEB banka ir pievienojusies Finanšu nozares asociācijas un tās biedru kopīgi izstrādātajam kredītsaistību labvēlības moratorijam uzņēmumiem. Tas ļaus atlikt aizdevuma pamatsummas, ieskaitot līzingu, maksājumus līdz sešiem mēnešiem. Moratorijā noteiktos labvēlības nosacījumus piemēro uzņēmumiem vai uzņēmumu grupām, kuru kredītsaistību atlikusī vērtība nepārsniedz 5 miljonus eiro. Pieteikties kredītsaistību labvēlībai uzņēmēji var internetbankā vai, sazinoties ar savu darījumu vadītāju.

Ko nozīmē labvēlības periods kredītiem (kredītbrīvdienas)?

Labvēlības periods jeb kredītbrīvdienas ir iespēja uz laiku atlikt kredīta pamatsummas maksājumu, saglabājot esošos līguma nosacījumus. Šajā laikā ir jāturpina maksāt tikai procentu maksājumi.

Kādiem kredītu un aizdevumu veidiem var pieteikt labvēlības periodu?

Kredītbrīvdienas var pieteikt visiem aizdevumu veidiem – mājokļa kredītam, studiju un studējošā kredītam, kā arī patēriņa kredītam un līzinga pakalpojumiem.

Uz cik ilgu laiku tiek piešķirtas kredītbrīvdienas?

No šī gada 28. aprīļa, kopš SEB banka ir pievienojusies Finanšu nozares asociācijas ierosinātajam moratorijam, kredītbrīvdienas mājokļa kredītiem var tikt piešķirtas uz laiku līdz 12 mēnešiem. Patēriņa kredītiem un līzinga pakalpojumiem kredītbrīvdienas var tikt piešķirtas uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Moratorijs un tā nosacījumi ir spēkā līdz 2020. gada 30. septembrim. Pēc šī termiņa banka turpinās izvērtēt katru saņemto pieteikumu kredītlīguma grozījumiem individuāli, tāpat kā iepriekš.

Studiju un studējošā kredītiem pamatsummas maksājumu var atlikt uz laiku līdz sešiem mēnešiem.

Jebkurā brīdī klientam ir iespēja atteikties no labvēlības perioda, rakstot iesniegumu bankai, un nākamajā mēnesī atsākt veikt pamatsummas maksājumu.

Ja šobrīd jau ir piešķirts labvēlības periods, kādas izmaiņas paredz moratorijs?

Moratorijs paredz iespēju uz ilgāku termiņu atlikt pamatsummas maksājumu, nekā tas bija līdz šim. Ja nav nepieciešamas izmaiņas šobrīd izvēlētajā un no bankas puses apstiprinātajā termiņā, klientam nekas nemainās. Savukārt, ja ir nepieciešamība atlikt pamatsummas maksājumu uz ilgāku termiņu, jāņem vērā, ka šobrīd piešķirtais labvēlības periods tiek ietverts moratorija noteiktajā maksimālajā termiņā.

Kā, uz laiku atliekot pamatsummas maksājumu, mainās kopējā kredīta summa un procentu maksājumi?

Uz laiku atliktā pamatsumma tiek sadalīta uz atlikušo aizdevuma termiņu, un attiecīgi mainās arī procentu maksājums. Parasti procenti tiek aprēķināti no atlikušās kredīta summas. Katru mēnesi, samazinoties ikmēneša pamatsummai, samazinās arī procentu maksājums. Ja kādu laiku pamatsumma nemainās (ir piešķirta labvēlība nemaksāt pamatsummu), tad attiecīgi procenti tiek maksāti no tās kredīta summas, pie kuras pamatsummas maksājums apstājies.

Piemēram, ja kopējais kredīta atlikums ir 50 000 eiro un pamatsummas maksājums ir 300 eiro, atliekot kredīta pamatsummas maksājumu uz trīs mēnešiem, procenti šajā laikā jāmaksā no 50 000 eiro, nevis attiecīgi no 50000/49700/49400 eiro, kā tas būtu, ja tiktu maksāts pamatsummas maksājums, kā sākotnēji paredzēts.

Vai labvēlības perioda termiņu var pagarināt?

Jā, izvērtējot katru situāciju individuāli, labvēlības perioda termiņš nepieciešamības gadījumā var tikt pagarināts

Vai pamatsummas maksājuma atlikšana ir labākais risinājums, nonākot grūtībās?

Pamatsummas maksājuma atlikšana ir risinājums finansiālā sloga mazināšanai neparedzētās situācijās. Vienlaikus jāsaprot, ka garāks kredīta atmaksas termiņš palielina kopējo samaksāto procentu apjomu, tāpēc vienmēr rūpīgi jāizvērtē katrs kredīta termiņa pagarinājums. Ja ir izveidoti uzkrājumi, varbūt tos var novirzīt kredīta atmaksai.

Kādos gadījumos var pieteikties labvēlības periodam?

Labvēlības periodam var pieteikties ikviens kredītņēmējs, kuram līdz šim nav bijušas grūtības pildīt savas kredītsaistības, bet neparedzētu apstākļu dēļ tādas ir radušās.

Ja iepriekš jau ir izmantota iespēja atlikt pamatsummas maksājumu, vai to var darīt atkārtoti?

Jā, var pieteikties atkārtoti.

Vai labvēlības perioda izmantošana var pasliktināt konkrētā uzņēmuma vai personas kredītreitingu?

Katrs saņemtais pieteikums kredītlīguma grozījumiem tiek izvērtēts individuāli, jo situācijas var būt ļoti dažādas. Svarīgākais, saskaroties ar grūtībām pildīt kredītsaistības, ir savlaicīgi uzsākt sarunu ar banku un meklēt risinājumu, negaidot, kad situācija kļūst par lielu problēmu un tiek kavēti maksājumi. Kredītbrīvdienas nepasliktina kredītreitingu, jo bankai svarīgākais ir saprast, kāpēc klientam ir radusies šāda situācija un nepieciešams atbalsts.

Vai pamatsummas maksājumu var atlikt vienlaicīgi vairākiem saviem aizņēmumiem?

Jā, ja nepieciešams, labvēlības periodu var pieteikt visiem saviem aizņēmumiem, bet par katru no tiem pieteikums jāaizpilda atsevišķi.

Kur un kā var pieteikties labvēlības periodam?

Labvēlības periodam var pieteikties internetbankā sadaļā “Kredīti / Līzingi” – “Mani kredīti”. Klikšķinot uz “Pieteikties labvēlības periodam”, jāizvēlas atbilstošais pamatojums:

 • aizņēmēja (paša vai ģimenes locekļu) ienākumi ir samazinājušies ārkārtas situācijas dēļ;
 • aizņēmējs (pats vai kāds no ģimenes locekļiem) kļuvis par bezdarbnieku ārkārtas situācijas dēļ;
 • citi iemesli.

Kā es zināšu, ka man ir piešķirts labvēlības periods?

Saņemot pieteikumu labvēlības periodam mājokļa kredītam, bankas darbinieki sazināsies ar klientu, lai informētu par grozījumu īstenošanu. Līguma grozījumi tiks ievietoti internetbankā, lai klients varētu no savas puses tos parakstīt Savukārt par grozījumiem patēriņa kredīta līgumā klients saņems internetbankā paziņojumu, ko nevajadzēs parakstīt.

Ar ko atšķiras pieteikums labvēlības periodam no pieteikuma grozījumiem?

Labvēlības perioda pieteikums ir jāizvēlas tiem klientiem, kuriem ārkārtējās situācijas dēļ ir samazinājušies ienākumi un ir nepieciešams atbalsts kredītmaksājumu piemērošanā. Šajā pieteikuma formā ir ietverta visa nepieciešamā informācija, kas klientam ir jānorāda, lai banka iespējami operatīvi varētu sniegt atbalstu.

Savukārt pieteikums grozījumiem ir izmantojams plašākos, ar ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ nesaistītos gadījumos, piemēram, ja nepieciešams mainīt maksājuma datumu, atmaksas kontu, mainīt termiņu, atmaksāt kredītu pirms termiņa vai citos.

Vai labvēlības perioda laikā kredītmaksājumu apdrošināšana paliek spēkā?

Jā, ja labvēlības perioda laikā tiek turpināti maksājumi par kredītmaksājumu apdrošināšanu, tad kredītmaksājumu apdrošināšana paliek spēkā arī šajā periodā.

Vai šāds atbalsts kredītņēmējiem būs arī pēc ārkārtējās situācijas?

Kredītņēmēju atbalsta programma SEB bankā ir jau vairāk nekā 10 gadus, un atbalsts tiek sniegts ne tikai tādās ārkārtējās situācijās kā Covid-19 pandēmija, bet arī regulārā ikdienā, ja tas ir nepieciešams.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.