Switch to mobile version. Augšup

Māja - 30.04.2021
mājokļa kredīts | hipotekārais kredīts | nekustāmais īpašums

Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu?

Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu? Foto: Philipp Berndt, Unsplash

Pagājis vairāk nekā gads kopš Covid-19 pandēmijas sākuma, taču būtiskas izmaiņas mājokļu cenās nav notikušas. Taču SEB Mājokļu cenu indikators liecina, ka arvien lielāka daļa iedzīvotāju prognozē cenu kritumu turpmāko 12 mēnešu laikā. Vai šādām gaidām ir pamats?

Krituma prognozētāju skaits pieaug

Sadarbībā ar pētījumu centru SKDS šī gada martā veiktā aptauja* liecina, ka 42,6% respondentu turpmāko 12 mēnešu laikā sagaida nekustamā īpašuma cenu pieaugumu. Pērn septembrī šādu scenāriju paredzēja 44,1% aptaujāto iedzīvotāju.

Kopš septembra līdz 14,5% pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kas paredz mājokļu cenu kritumu. Vēl 25,4% sagaida ka cenas turpmākā gada laikā nemainīsies, bet 17% aptaujāto nav viedokļa par cenu izmaiņām.

Kopumā SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība (starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu) pavasarī ir nokritusi par 3,8 punktiem līdz 28,1.

Toni diktēs ekonomikas atlabšana

“Tas, ka vērtējuma gaidas attiecībā uz nekustamā īpašu cenu gada sākumā nedaudz noplaka, neizbrīna. To pamatā noteica gada sākumā ieviestie ierobežojumi saslimstības mazināšanai, kas kārtējo reizi palielināja valdošo nenoteiktību,” aptaujas rezultātus skaidro SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. “Tomēr salīdzinoši augstais cenu pieauguma prognozētāju īpatsvars apliecina pārliecību, ka esošās grūtības ir pārejošas un īpašuma vērtība palielināsies”

“Nav šaubu, ka līdz ko izaugsme un darba tirgus gada otrajā pusē sāks atgūties, cenu pieauguma gaidas atkal pastiprināsies,” prognozē D. Gašpuitis.

Zīmīgi, ka nekustamā īpašumu cenu pieaugumu arvien mazāk sagaida Rīgā un Pierīgā, kur šādu prognozi izteica attiecīgi 43,5% un 39,7% respondentu. Turklāt Pierīgā ir visvairāk to, kuri pārliecināti par cenu kritumu – 21,7%. Ekonomists D. Gašpuitis skaidro, ka Covid-19 krīzes raksturs lika ierobežot sociālos kontaktus un lielākai ietekmei pakļāva pakalpojumus, ko lielākā mērā izjuta Rīgā un Pierīgā.

“Priecē, ka ievērojami uzlabojies vērtējums Latgalē – optimistu īpatsvars šobrīd ir tikpat liels kā Rīgā. Vispārliecinošāk jūtas Vidzemē, kur 52,2% prognozē cenu pieaugumu, 29,1% domā, ka cenas nemainīsies un tikai 8,8%, ka tās kritīsies,” stāsta D. Gašpuitis.

Aktīvie un piesardzīgie

Rūpīgāk izpētot pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dalībnieku atbildes, uzskatāmi iezīmējas atšķirības starp dažādām sociālekonomiskajām grupām. Piemēram, visvairāk nekustamā īpašuma cenu kāpuma sagaidītāju ir starp iedzīvotājiem vecumā no 25 līdz 34 gadiem, kuri strādā vadošos amatos, veic individuālu darbu darba veicēji vai strādā publiskajā sektorā.

Savukārt procentuāli visvairāk to, kuri sagaida mājokļu cenu kritumu, ir starp iedzīvotājiem vecumā no 35 līdz 44 gadiem – tie ir strādājošie ar vidējiem ienākumiem, kā arī bezdarbnieki un mājsaimnieces. Tomēr arī šajās grupās mājokļu cenu kāpuma sagaidītāju skaits ir lielāks, nekā cenu krituma prognozētāju skaits.

Dzīvē vajag jaunus projektus!

Izvēloties kādu no mūsu piedāvātajiem jaunajiem projektiem, pieejams īpašs kreditēšanas piedāvājums: seb.lv/jaunie-projekti

“Aktīvākie iedzīvotāji, kas ir vecumā no 25 līdz 34 gadiem un kuriem ir stabili ienākumi, arī šajos apstākļos sagaida straujāku cenu kāpumu. Atbilstoši SEB bankas kredītportfelim, 60% mājokļu kredītu tiek izsniegti šajā vecumā esošajiem. Pārliecība par nākotni un ienākumu stabilitāte liek prognozēt nekustamā īpašuma cenu pieaugumu un arī lemt par tā iegādi,” atšķirības komentē ekonomists D. Gašpuitis.

“Tikmēr iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 44 gadiem ir piesardzīgāki. Nedaudz skaidrākā atmiņā varētu būt iepriekšējās krīzes atbalsis, kā dēļ pieaug cenu krituma gaidītāju īpatsvars,” skaidro D. Gašpuitis.

Jāpiemin, ka vecumā no 35 līdz 44 gadiem SEB banka pērn izsniedza salīdzinoši mazāku skaitu kredītu mājokļa iegādei – 24% no kopējā hipotekāro kredītu skaita.

“Tuvāko gadu lielākais izaicinājums nekustamā īpašuma tirgū varētu būt tieši ierobežotais piedāvājums un tas, lai citās vecuma grupās, tas ir, ne tikai no 25 līdz 34 gadiem, nostiprinās pārliecība par nākotni un vēlme pēc jauna mājokļa iegādes,” paredz D. Gašpuitis.

*Aptauja veikta 2021. gada martā sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi aptaujāti 1012 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.

Kredīta konsultācija

Šobrīd ar bankas speciālistu iespējams ērti pārrunāt kredīta iespējas attālināti, izmantojot video konsultāciju internetbankā.

 • Māja - 18.06.2021

  Aizdevums mājokļa iegādei – pilnībā attālināti un bez papīru smērēšanas

  Aizdevums mājokļa iegādei – pilnībā attālināti un bez papīru smērēšanas

  Ja esat jauna mājokļa meklējumos, vēlaties remontēt līdzšinējo dzīvesvietu vai uzbūvēt pavisam jaunu māju, mēs piedāvājam risinājumus un līdzekļus jūsu vēlmju īstenošanai. Turklāt aizdevumu iespējams saņemt ērti un vienkārši, bez nepieciešamības kārtot papīra dokumentus klātienē bankā.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 08.04.2021

  Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

  Kas šobrīd izdevīgāk — māju pirkt vai būvēt?

  Neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi, dzīvokļiem galvaspilsētas jaunajos projektos cenas turpina kāpt, tāpēc nav brīnums, ka īpaši liela interese no pircēju puses ir tieši par privātmājām Pierīgā. Šobrīd patiešām pastāv iespēja tikt pie savas mājas par aptuvenu dzīvokļa cenu jaunajā projektā. Vienmēr gan saglabājas jautājums — vai izdevīgāk pirkt gatavu māju, vai tomēr būvēt pašam.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 19.04.2021

  Mājokļu tirgus tendences un nākotne

  Mājokļu tirgus tendences un nākotne

  Atšķirībā no iepriekšējās krīzes, kad nekustamā īpašuma cenas vairākos segmentos piedzīvoja ievērojamu lejupslīdi, pandēmijas izraisītā krīze nav veicinājusi būtisku mājokļu cenu kritumu. Gluži otrādi — dzīvokļiem jaunajos projektos un nelielām privātmājām galvaspilsētas tuvumā gan pieprasījums, gan cenas turpina stabili augt. 

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Privātmājas efektivitātes uzlabošanai

Kā samazināt Jūsu privātmājas apkures rēķinus un celt tās vērtību?
Jums ir iespēja pieteikties Altum energoefektivitātes programmai un saņemt atbalstu līdz 6000 EUR.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.