Switch to mobile version. Augšup

Māja - 21.10.2020
mājokļa kredīts | hipotekārais kredīts | nekustāmais īpašums

Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu?

Vai ir pamats cerēt uz mājokļu cenu kritumu? Foto: Philipp Berndt, Unsplash

Nekustamā īpašuma tirgus līdz šim ar Covid-19 krīzi sadzīvo bez būtiskiem satricinājumiem, nepieredzot nopietnus iemeslus mājokļu cenu samazinājumam. Taču SEB Mājokļu cenu indikators liecina, ka daļa iedzīvotāju turpmāko 12 mēnešu laikā sagaida cenu kritumu. Vai šādām gaidām ir pamats?

Krituma prognozētāju skaits sarūk

Sadarbībā ar pētījumu centru SKDS šā gada septembrī veiktā aptauja* liecina, ka 44% respondentu turpmāko 12 mēnešu laikā sagaida nekustamā īpašuma cenu pieaugumu. Vēl martā šādu scenāriju paredzēja nedaudz mazāk aptaujāto – 39%.

Pusgada laikā līdz 12% samazinājies arī to iedzīvotāju skaits, kas paredz mājokļu cenu kritumu. Vēl 28% sagaida, ka cenas turpmākā gada laikā nemainīsies, bet 15% aptaujāto nav viedokļa par cenu izmaiņām.

Kopumā SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība (starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu) rudenī ir pieaugusi par 9,5 punktiem līdz 31,9.

Trūkst argumentu cenu kritumam

SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis skaidro, ka Latvijā vērojamās nekustamā īpašuma cenu tendences līdzinās situācijai citviet pasaulē. “Neskatoties uz piedzīvotajiem sarežģījumiem, ko radīja Covid-19, globālais nekustamā īpašuma tirgus ir izvairījies no būtiskiem satricinājumiem. Krīzes raksturs, kas pakļāva sitienam zemāk apmaksātās nozares, gan vērienīgie atbalsta pasākumi izveidoja apstākļus tālākam cenu pieaugumam,” komentē D. Gašpuitis.

Tā kā tirgus un ekonomika kopumā pirmo koronavīrusa vilni pārdzīvoja salīdzinoši veiksmīgi, neizveidojās nopietni argumenti mājokļu cenu kritumam.

“Vienā mirklī vien pavērās iespējas pretendēt uz limitētām atlaidēm. Taču ekonomikas atgūšanās ir uzlabojusi noskaņojumu, kas transformējas arī gaidās par nekustamā īpašuma cenu pieaugumu. Šobrīd kopējais fons ir arī stabilāks par to, kāds bija šā gada martā. Tādēļ gaidu pieaugums ir racionāls. Būvniecības izmaksu kāpums turpinās, un aug arī finansiālā pieejamība,” SEB Mājokļu cenu indikatora rādītājus skaidro D. Gašpuitis.

Ekonomists gan norāda, ka atsevišķs sarunu temats ir tendences pašā tirgū. “Joprojām ir visai liela neatbilstība starp to, ko piedāvā tirgus, un to, ko pircējs sagaida, lai lemtu par saistību uzņemšanos,” piebilst D. Gašpuitis.

*Aptauja veikta 2020. gada septembrī sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāti 1011 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 
 • Māja - 07.06.2020

  Biežākās kļūdas, kas remontu pārvērš par murgu

  Biežākās kļūdas, kas remontu pārvērš par murgu

  Runājot par remontu, jāatzīst, ka arī šajā jomā vietā ir zelta padoms: labāk ir mācīties no citu kļūdām, nevis no savām. Par laimi, tās ir ļoti viegli noskaidrot – atliek vien apjautāties kādam tuviniekam vai draugam, kas nesen veicis remontu. Esam apkopojuši 9 biežākās kļūdas, ko mēdz pieļaut mazāk pieredzējuši remonta veicēji.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 16.10.2020

  Jauns spēlētājs un lēta enerģija – kā mainīsies cenas veikalu plauktos

  Jauns spēlētājs un lēta enerģija – kā mainīsies cenas veikalu plauktos

  Ievērojams enerģijas cenu kritums ļaus deflācijai vēl kādu laiku uzturēties Latvijā. Veikalnieki arī turpmāk, visticamāk, vilinās pircējus ar atlaidēm, īpaši nesteidzoties celt cenas. Savukārt pārtikas tirgotāju lokam drīzumā piepulcēsies jauns dalībnieks. Kā šis pavērsiens ietekmēs cenas?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.