Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2019 02 26 - 10:15

MVU šogad centīsies saglabāt darbinieku skaitu; darbaspēka imports netiek apsvērts

Ņemot vērā saspringto situāciju darba tirgū, vairāk nekā trīs ceturtdaļas jeb 76% no Latvijas maza un vidēja lieluma uzņēmumiem šogad centīsies saglabāt savu darbinieku skaitu. Situācija ir ļoti līdzīga arī Lietuvā un Igaunijā, kur darbinieku skaita saglabāšanu kā savu prioritāti izvirzījuši attiecīgi 73% un 78% uzņēmumu. SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka, lai arī interese par darbaspēka ievešanu ir nedaudz pieaugusi, uzņēmēji pagaidām to nevērtē kā labāko risinājumu darbaspēka problēmām.

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars: “Ekonomisti par dabīgo reģistrētā bezdarba līmeni uzskata 5%, taču Rīgā un tās apkārtnē bezdarba rādītāji ir jau tuvojas 4% robežai. Tas liecina, ka darbaspēka noslodze Latvijā ir intensīva un pieejamās rezerves drīz būs izsmeltas. Šogad saspringtais darba tirgus bremzēs Latvijas ekonomikas attīstības tempus, un tas būs aizvien izteiktāk jūtams arī maza un vidēja izmēra uzņēmumu segmentā. Tomēr ārvalstu darbinieku imports pagaidām vēl nav ‘plāns A’ šo problēmu risināšanai, un pašlaik par to domā tikai neliela daļa uzņēmēju. Lielākas iespējas uzņēmēji saskata produktivitātes uzlabošanā, piemēram, ieviešot jaunas tehnoloģijas.”

Šogad pieņemt jaunus darbiniekus plāno 16% Latvijas, 17% Igaunijas un 19% Lietuvas MVU. Savukārt to uzņēmumu īpatsvars, kas plāno štatu samazināšanu, ir nokrities zemākajā līmenī pēdējo četru gadu laikā. Darbinieku atlaišanu šogad apsver vien 8% uzņēmumu Latvijā un Lietuvā, un 4% Igaunijas maza un vidēja lieluma uzņēmumu.

Savukārt par darbinieku ievešanu no ārvalstīm šobrīd interesējas 16% Latvijas uzņēmumu, 12% Lietuvas un 21% Igaunijas uzņēmumu. Pirms gada Latvijā par ārvalstu darbinieku piesaisti domāja 10% uzņēmumu, Lietuvā – 17%, bet Igaunijā 19% kompāniju.

Baltijas biznesa pārskats ir SEB bankas veidota mazā un vidējā uzņēmumu aptaujas apkopojums, kas sniedz Baltijas uzņēmumu redzējumu par piecām jomām: apgrozījuma pieaugumu, nodarbinātību, eksportu, inovācijām un investīcijām. Baltijas biznesa pārskatā par 2019. gadu apkopotas 4200 Baltijas valstu mazo un vidējo uzņēmumu atbildes, tostarp gandrīz 1200 Latvijas uzņēmumu viedokļi. Aptauja veikta 2018. gada decembrī.

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.