Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 01.03.2021
nodokļi | ienākumu deklarācija

Ar ko jārēķinās, iesniedzot ienākumu deklarāciju

Ar ko jārēķinās, iesniedzot ienākumu deklarāciju Foto: rawpixel, Unsplash

Pirms vairākiem gadiem ieviestās nodokļu reformas – diferencēta neapliekamā minimuma un progresīvā nodokļa – dēļ daļa iedzīvotāju, iesniedzot gada deklarācijas, var konstatēt, ka viņiem izveidojies iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) parāds.

Šādos gadījumos ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti.  Savukārt parādu iespējams samazināt vai pat dzēst, ja deklarācijai pievienosiet  dokumentus par attaisnotajiem izdevumiem.

No 2021.  gada  1. marta ikviens IIN maksātājs var iesniegt ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS) , lai pieteiktos nodokļa atmaksai. Tā kā mūsu valstī ieviests  diferencētais neapliekamais minimums un progresīvā nodokļa likme, vairāki strādājošie var atklāt, ka EDS viņiem uzrādās nodokļa parāds. Kāpēc tāda situācija iespējama, un kā to risināt?

Nodokļu reformas ieviestās izmaiņas

Nu jau vairākus gadus valstī ieviesta diferencētā neapliekamā minimuma sistēma. Maksimālais neapliekamais minimums un atvieglojums par apgādājamo pieaudzis līdz  300 eiro, bet pensionāra neapliekamais minimums palielinājies līdz 330 eiro. Tomēr būtiski apzināties, ka maksimālo neapliekamo minimumu piemēro tikai algām līdz 500 mēnesī (pirms nodokļu nomaksas), savukārt algām virs 1800 mēnesī neapliekamais minimums vispār netiek piemērots.

Tāpat jāņem vērā, ka mūsu valstī darbojas tā dēvētais progresīvais ienākumu nodoklis, kad IIN likme atkarīga no jūsu ienākumu apjoma Likme 20% apmērā tiek piemērota ienākumiem, kas nepārsniedz 20 004 eiro gadā (jeb 1667 eiro mēnesī), savukārt likme 23% apmērā tiek piemērota ienākumu daļai no 20 004 līdz 62 800 eiro, bet vēl lielākiem ienākumiem tiek piemērota maksimālā likme – 31%.

Kāpēc var veidoties parāds?

Atverot deklarāciju EDS sistēmā, iespējams uzzināt, vai jums  izveidojusies nodokļu pārmaksa vai parāds, un kādā apmērā. Protams, var rasties jautājums – kā iespējams, ka darba devējam vai pašam ik mēnesi maksājot IIN, tomēr izveidojas parāds?

Šāda situācija rodas gadījumos  ja darbiniekam tiek paaugstināta alga, taču tai joprojām tiek piemērots iepriekšējais neapliekamais minimums, kas ir lielāks, nekā pienāktos.

Vienīgais veids, kā izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir pašam mēģināt sekot līdzi savai informācijai EDS, pirms tam rūpīgi izpētot, kādi atvieglojumi un likmes jums pienākas. Lai pilnībā nodrošinātos pret IIN parāda veidošanos, EDS iespējams atzīmēt, ka nevēlaties, lai jums piemēro neapliekamo minimumu vai ka vēlaties maksāt nodokli 23% apmērā – pārmaksāto summu šādā gadījumā varēsiet atgūt nākamajā gadā.

Kad un kur jāiesniedz ienākumu deklarācija?

Visi, kas vēlās atgūt pārmaksāto IIN, to var izdarīt, iesniedzot ienākuma deklarāciju brīvprātīgi, sākot  no 1. marta Brīvprātīgi iesniedzamo deklarāciju iespējams iesniegt par iepriekšējiem 3 gadiem, izmantojot VID EDS sistēmu. Jāpiemin, ka par 2017. gadu attaisnotos izdevumus jāiesniedz līdz 2021. gada 16. jūnijam.

EDS visi VID datubāzē esošie dati tiek ielasīti automātiski – tas arī ir iemesls, kāpēc iesniedzēji uzreiz redz, vai viņiem izveidojusies pārmaksa vai parāds.

Deklarācijai ieviesta arī iespēja izvēlēties vienkāršoto vai detalizēto versiju. Ja jūs neietilpstat to iedzīvotāju kategorijā, kam deklarācija jāiesniedz obligāti, un tikai vēlaties pieteikties pārmaksātā nodokļa atgūšanai, jums jāizvēlas vienkāršotais deklarācijas iesniegšanas veids. Jāņem vērā, ka tiem iedzīvotājiem, kuriem par pagājušo gadu izveidojies nodokļu parāds, deklarācija jāiesniedz obligāti un tas jāizdara līdz 1. jūnijam.

Par ko iespējams atgūt pārmaksāto nodokli?

Summa, no kuras iespējams atgūt daļu nodokļa par attaisnotajiem izdevumiem ir līdz 600 eiro par katru ģimenes locekli, ar nosacījumu, ka attaisnotie izdevumi nepārsniedz 50% no darbinieka gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas. Turklāt šie 600 eiro attiecas uz visiem attaisnotajiem izdevumiem, tai skaitā interešu izglītību, zobārsta pakalpojumiem utt. Līdz ar to daudzi var saskarties ar situāciju, ka viņu attaisnotie izdevumi pārsniedz 600 eiro, – šādā gadījumā pārsniegtā summa jāpārceļ uz nākamo gadu.

Nodokļa atvieglojumi pienākas par:

 • saņemtajiem ārstniecības un zobārstniecības pakalpojumiem,
 • izglītības iegūšanas pakalpojumiem, tai skaitā bērnu interešu izglītību,
 • veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem,
 • veiktajām iemaksām pensiju 3. līmenī vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu – 10% apmērā no maksātāja gada ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro.

Tieši pēdējais punkts var tikt uzskatīts par drošāko veidu kā nodrošināties pret IIN parādu. Jo to, cik lieli būs medicīnas čeki, mēs parasti nevaram paredzēt.

Visātrāk un ērtāk – ar mobilo lietotni

Ikviens, kurš deklarācijas iesniegšanas fotografējis kaudzi ar iesniedzamajiem čekiem un pa vienam pievienojis EDS, zina, ka tas ir laikietilpīgs darbiņš. Taču nu jau labu laiku visi, kas izmanto viedierīces, var procesu krietni paātrināt, lejupielādējot mobilo aplikāciju Attaisnotie izdevumi. Tajā var gada laikā ērti uzkrāt visus nepieciešamos čekus un informāciju par tiem, lai, sniedzot deklarāciju EDS, atliktu vien tos pievienot.

Linda Ezerkalna

Tikai 32% uzņēmumu ir
sieviešu dibināti.
Izmainīsim statistiku kopā!

 

 

 • Pensija - 01.12.2016

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Valsts ir izveidojusi atbalsta sistēmu iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) maksātājiem, sniedzot nodokļa atvieglojumus par dažādiem izdevumiem, turklāt nākamā gada deklarācijā varēs iekļaut izdevumus arī par bērnu interešu izglītību un pulciņiem. Nepieciešams vien iesniegt elektronisko ienākumu deklarāciju un gaidīt, kad atmaksātā nauda ienāks kontā.

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 25.10.2016

  Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

  Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

  Brīdis, kad jūsu kontā ieripo nauda, kas atgūta par attaisnotajiem izdevumiem, ir pacilājošs. Tomēr, lai naudu vienkārši nenotrallinātu, ir vērts jau laikus padomāt, kā ar to rīkosieties.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.