Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 04.01.2020
nodokļi | ienākumu deklarācija

Ar ko jārēķinās, iesniedzot ienākumu deklarāciju

Ar ko jārēķinās, iesniedzot ienākumu deklarāciju Foto: rawpixel, Unsplash

2018. gadā ieviestās nodokļu reformas – diferencēta neapliekamā minimuma un progresīvā nodokļa – dēļ daļa iedzīvotāju, iesniedzot gada deklarācijas, konstatēja, ka viņiem izveidojies nodokļa parāds. Kāpēc tā ir noticis?

Tomēr gadījumos, kad ir izveidojies parāds,  iespējams iesniegt dokumentus par attaisnotajiem izdevumiem, tādējādi samazinot vai pat dzēšot parādu.

Kopš 2019. gada  1. marta ikviens iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs var iesniegt ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS) vai klātienē, lai pieteiktos nodokļa atmaksai. Tā kā nodokļa reformas rezultātā ieviestas izmaiņas attiecībā uz diferencēto neapliekamo minimumu un progresīvā nodokļa likmi, 2019. gadā jau vairāki strādājošie secinājuši, ka EDS viņiem uzrādās nodokļa parāds. Kāpēc tāda situācija iespējama, kas mainījies likumos un deklarāciju iesniegšanas kārtībā un par kādām izmaksām pienākas nodokļa atvieglojumi – par to šajā rakstā.

Nodokļu reformas ieviestās izmaiņas

2018. gadā tika ieviesta nodokļu reforma, kuras sekas daudzi redz, iesniedzot savu ienākumu deklarāciju. Kas tad mainījies attiecībā uz IIN?

Ieviesta diferencētā neapliekamā minimuma sistēma. Maksimālais neapliekamais minimums un atvieglojums par apgādājamo pieaudzis no 200 uz 230 eiro, bet pensionāra neapliekamais minimums palielinājies no 250 līdz 270 eiro. Tomēr būtiski apzināties, ka maksimālo neapliekamo minimumu 230 eiro apmērā piemēro tikai algām līdz 440 mēnesī (pirms nodokļu nomaksas), savukārt algām virs 1100 mēnesī neapliekamais minimums vispār netiek piemērots.

Nelielas izmaiņas ieviestas nodokļa likmju piemērošanā. Likme 20% apmērā joprojām tiek piemērota ienākumiem, kas nepārsniedz 20 004 eiro gadā ( jeb 1667 eiro mēnesī), savukārt likme 23% apmērā tiek piemērota ienākumu daļai no 20 004 līdz 62 800 eiro (iepriekš – 55 000 eiro), bet vēl lielākiem ienākumiem tiek piemērota maksimālā likme – 31,4%.

Kāpēc var veidoties parāds?

Atverot deklarāciju EDS sistēmā, daudzi uzzina, ka viņiem izveidojusies nodokļu pārmaksa vai parāds, un kādā apmērā. Protams, var rasties jautājums – kā iespējams, ka darba devējam vai pašam ik mēnesi maksājot IIN, tomēr izveidojas parāds?

Šāda situācija rodas gadījumos  ja darbiniekam tiek paaugstināta alga, taču tai joprojām tiek piemērots iepriekšējais neapliekamais minimums, kas ir lielāks, nekā pienāktos.

Vienīgais veids, kā izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem, ir pašam mēģināt sekot līdzi savai informācijai EDS, pirms tam rūpīgi izpētot, kādi atvieglojumi un likmes jums pienākas. Lai pilnībā nodrošinātos pret IIN parāda veidošanos, EDS iespējams atzīmēt, ka nevēlaties, lai jums piemēro neapliekamo minimumu vai ka vēlaties maksāt nodokli 23% apmērā – pārmaksāto summu šādā gadījumā varēsiet atgūt nākamajā gadā.

Kad un kur jāiesniedz ienākumu deklarācija?

Visi, kas vēlās atgūt pārmaksāto IIN, to var izdarīt, iesniedzot ienākuma deklarāciju brīvprātīgi no 1. marta līdz pat 2022. gada 16. jūnijam, bet gadījumos, kad izveidojusies nodokļa starpība – pārmaksa vai parāds – līdz 1. jūnijam. Šogad vēl iespējams iesniegt deklarāciju arī par 2017. un 2018. gadu, ja tas nav izdarīts iepriekš, savukārt līdz 17. jūnijam – arī par 2016. gadu. Visērtāk deklarācija iesniedzama VID EDS sistēmā, taču alternatīvi to var izdarīt arī klātienē kādā no VID klientu apkalpošanas centriem vai Valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.

Kopš 2019. gada EDS darbojas jauna ienākumu deklarācijas versija, kurā visi VID datubāzē esošie dati tiek ielasīti automātiski – tas arī ir iemesls, kāpēc iesniedzēji uzreiz redz, vai viņiem izveidojusies pārmaksa vai parāds, jo iepriekš tādas iespējas nebija.

Deklarācijai ieviesta arī iespēja izvēlēties vienkāršoto vai detalizēto versiju. Ja jūs neietilpstat to iedzīvotāju kategorijā, kam deklarācija jāiesniedz obligāti, un tikai vēlaties pieteikties pārmaksātā nodokļa atgūšanai, jums jāizvēlas vienkāršotais deklarācijas iesniegšanas veids.

Par ko iespējams atgūt pārmaksāto nodokli?

2018. gadā ir ieviesta vēl kāda izmaiņa – summa, no kuras iespējams atgūt daļu nodokļa par attaisnotajiem izdevumiem pieaugusi līdz 600 eiro par katru ģimenes locekli, ar nosacījumu, ka attaisnotie izdevumi nepārsniedz 50% no darbinieka gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas. Taču jaunā kārtība paredz, ka šie 600 eiro attiecas uz visiem attaisnotajiem izdevumiem, tai skaitā interešu izglītību, zobārsta pakalpojumiem utt. Līdz ar to daudzi var saskarties ar situāciju, ka viņu attaisnotie izdevumi pārsniedz 600 eiro, – šādā gadījumā pārsniegtā summa jāpārceļ uz nākamo gadu.

Nodokļa atvieglojumi pienākas par:

 • saņemtajiem ārstniecības un zobārstniecības pakalpojumiem,
 • izglītības iegūšanas pakalpojumiem, tai skaitā bērnu interešu izglītību,
 • veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem,
 • veiktajām iemaksām pensiju 3. līmenī vai dzīvības apdrošināšanā ar uzkrājumu – 10% apmērā no maksātāja gada ienākumiem, bet ne vairāk kā 4000 eiro.

Tieši pēdējais punkts tiek uzskatīts par drošāko veidu kā nodrošināties pret IIN parādu. Jo to, cik lieli būs medicīnas čeki, mēs parasti nevaram paredzēt.

Visātrāk un ērtāk – ar mobilo aplikāciju

Ikviens, kurš deklarācijas iesniegšanas fotografējis kaudzi ar iesniedzamajiem čekiem un pa vienam pievienojis EDS, zina, ka tas ir laikietilpīgs darbiņš. Taču nu jau labu laiku visi, kas izmanto viedierīces, var procesu krietni paātrināt, lejupielādējot mobilo aplikāciju Attaisnotie izdevumi. Tajā var gada laikā ērti uzkrāt visus nepieciešamos čekus un informāciju par tiem, lai, sniedzot deklarāciju EDS, atliktu vien tos pievienot.

Linda Ezerkalna

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses


 • Pensija - 01.12.2016

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Valsts ir izveidojusi atbalsta sistēmu iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) maksātājiem, sniedzot nodokļa atvieglojumus par dažādiem izdevumiem, turklāt nākamā gada deklarācijā varēs iekļaut izdevumus arī par bērnu interešu izglītību un pulciņiem. Nepieciešams vien iesniegt elektronisko ienākumu deklarāciju un gaidīt, kad atmaksātā nauda ienāks kontā.

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 25.10.2016

  Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

  Atgūtā nodokļu nauda: kā izmantot to gudri?

  Brīdis, kad jūsu kontā ieripo nauda, kas atgūta par attaisnotajiem izdevumiem, ir pacilājošs. Tomēr, lai naudu vienkārši nenotrallinātu, ir vērts jau laikus padomāt, kā ar to rīkosieties.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.