Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2020 12 30 - 06:35

No janvāra – vēl drošāki karšu maksājumi internetā

Lai iepirkšanos internetā padarītu vēl drošāku, no 2021. gada 1. janvāra ar maksājumu karti veiktajiem pirkumiem būs stingrākas drošības prasības. Tāpēc turpmāk interneta veikalos visā Eiropā karšu maksājumi būs jāapstiprina ar papildu autentifikāciju.

Atbilstoši Eiropas Savienības direktīvai tirgotājiem savos interneta veikalos no nākamā gada jānodrošina tā dēvētā stingrā klientu autentifikācija jeb divkārša drošība. Tāpēc iespējamas situācijas, kad interneta veikalos, kuros iepriekš varēja norēķināties vien ievadot maksājumu kartes numuru un CVC kodu, pirkumi būs jāapstiprina ar papildu autentifikāciju – pieslēdzoties internetbankai ar Smart-ID vai kodu kalkulatoru.

Lielākā daļa interneta veikalu Latvijā jau savlaicīgi ieviesuši šīm prasībām atbilstošus risinājumus un izmanto tos jau vairākus gadus, tāpēc iepirkšanās vietējos e-veikalos gandrīz visos gadījumos notiks tāpat kā līdz šim. Taču direktīvas prasības attiecas uz visiem tirgotājiem Eiropas Ekonomikas zonā, tāpēc no nākamā gada atsevišķos gadījumos maksājumi ar karti var tikt noraidīti, ja klienta izvēlētais tirgotājs (piemēram, interneta veikals) vēl neizmanto stingro autentifikāciju.

Vai būs jāapstiprina pilnīgi visi maksājumi?

Nē. Lai sniegtu klientiem lielākas ērtības, mēs izmantosim riska analīzē balstītu pieeju maksājumu apstiprināšanai. Ar papildu autentifikāciju galvenokārt būs jāapstiprina maksājumi, kas pārsniedz 30 eiro. Stingrā autentifikācija būs nepieciešama arī zemākas vērtības maksājumiem, piemēram, ik pēc pieciem secīgiem maksājumiem vai, ja maksājumu kopējā vērtība sasniegusi 100 eiro. Atkārtotu maksājumu gadījumā, piemēram, abonējot video straumēšanas platformas, apstiprināt vajadzēs tikai pirmo maksājumu.

Turklāt direktīvas prasības neattiecas uz komersantiem, kuri strādā ārpus Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas (no 2021. gada janvāra – arī Apvienotā Karaliste), tāpēc šiem tirgotājiem nav obligāti jāizmanto prasībām atbilstoši risinājumi.

Kā noskaidrot, vai interneta veikals izmanto stingro autentifikāciju?
Lielākā daļa interneta veikalu Latvijā jau šobrīd izmanto direktīvas prasībām atbilstošus risinājumus. Ja e-veikals izmanto stingro autentifikāciju, mājaslapā būs redzamas piktogrammas “Verified by VISA” un “Mastercard ID Check”.
 

 
 

Vienmēr aicinām arī pārliecināties, ka e-veikals ir drošs. Tā mājaslapas adresei jāsākas ar “https://”", nevis “http://”". Noteikti vērts pārbaudīt preču piegādes un atgriešanas noteikumus, kā arī citu pircēju atsauksmes par interneta veikalu. Vairāk par drošu iepirkšanos internetā varat lasīt rakstā “7 padomi drošiem pirkumiem internetā”, bet informāciju par maksājumu karšu drošību esam apkopojuši rakstā “Pasargājiet savus līdzekļus – kā uzlabot karšu drošību”.

Kāpēc tiek ieviesta stingrā autentifikācija?
Stingro autentifikāciju norēķiniem ar maksājumu kartēm internetā paredz Eiropas Savienības Otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2). Lai izpildītu direktīvas prasības, tirgotājiem Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā, kā arī karšu izdevējiem jāievieš risinājumi kas uzlabo maksājumu drošību un nodrošina augstāka līmeņa klientu aizsardzību.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.