Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2019 01 03 - 10:20

Latvijas lielo uzņēmumu investīciju plāni 2019. gadam atpaliek no konkurentiem Lietuvā un Igaunijā

SEB bankas veiktās Baltijas lielo kompāniju finanšu direktoru aptaujas rezultāti liecina, ka 46% no Latvijas lielajiem uzņēmumiem 2019. gadā plāno ieguldīt sava biznesa attīstībā. Tomēr lielie uzņēmumi Lietuvā un Igaunijā šajā jomā ir ambiciozāki: šogad investīcijas savā biznesā plāno 64% Lietuvas un 62% Igaunijas lielo kompāniju.

Savukārt Latvijā ir vislielākais to uzņēmumu īpatsvars, kas savus brīvos līdzekļus izmaksās dividendēs akcionāriem – Latvijā šādi rīkosies 30% lielo kompāniju, kamēr Igaunijā šādi plāni ir 15%, bet Lietuvā 13% kompāniju. Vēl 13% lielo uzņēmumu Latvijā izmantos savus brīvos līdzekļus, lai pirms termiņa atmaksātu savas saistības, bet 11% tos uzkrās.

SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts: “Priecājos redzēt, ka aizvien vairāk Latvijas uzņēmumu ambīcijas sniedzas pāri mūsu valsts robežām. To īpatsvars ir pieaudzis no 2% līdz 11%. Ne tikai no aptaujas rezultātiem, bet arī no sarunām ar klientiem un noslēgtajiem darījumiem redzam, ka ir pieaudzis to uzņēmumu skaits, kas aktīvi meklē iespējas paplašināt savu darbību eksporta tirgos. Daži aktīvāk meklē biznesa iespējas ārpus Latvijas, vēloties nokļūt tuvāk saviem gala patērētājiem. Daži arī izvērtē iespējas iegādāties uzņēmumus ārvalstīs, kas ir apsveicama ambīcija. Citi vēlas augt vairāk, nekā atļauj Latvijas tirgus potenciāls.

No otras puses, Igaunijas un Lietuvas lielie uzņēmumi investīcijas gan savā mājas tirgū, gan ārzemēs plāno krietni aktīvāk. Šī tendence ir vērojama jau vairākus gadus, tādēļ ir pamats bažām, ka kaimiņvalstu kompānijas konkurētspējā var mūs apsteigt. Tādēļ mēs vēlētos šogad redzēt vairāk uzņēmumu, kas investē inovatīvās tehnoloģijās un citos risinājumos, kas audzēs to efektivitāti nākamajos biznesa ciklos. Turklāt pašreiz tirgū valdošajam brīvo darba roku trūkumam vajadzētu kalpot kā katalizatoram šādiem ieguldījumiem.”

SEB banka Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem un citiem jautājumiem. Aptauja veikta 2018. gada septembrī, un tajā piedalījušies 226 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro.

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.