Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2018 10 10 - 13:30

Vairāk kā puse Baltijas lielo uzņēmumu optimistiski vērtē biznesa iespējas 2019. gadā

SEB bankas šī gada septembrī veiktā Baltijas lielo kompāniju finanšu direktoru aptauja liecina, ka lielākā daļa Baltijas lielo uzņēmumu nākotnē raugās ar optimismu. 52% Latvijas un Lietuvas lielo kompāniju finanšu direktoru ir pārliecināti, ka 2019. gads biznesam būs labvēlīgs, kamēr Igaunijā šāds viedoklis ir 51% aptaujāto finanšu ekspertu.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, Lietuvā optimistiski noskaņoto kompāniju īpatsvars gandrīz nav mainījies (54% 2017. gadā, šogad 52%), savukārt Igaunijā tas ir pieaudzis – no 42% līdz 51%, bet Latvijā, gluži otrādi, tas ir samazinājies no 61% līdz 52%. Vienlaikus 8% lielo uzņēmumu Latvijā, 11% Lietuvā un 16% Igaunijā ir nobažījušies, ka nākamie 12 mēneši biznesam būs nelabvēlīgi.

Darbaspēka izmaksas sāk apdraudēt pelnītspēju
Līdzīgi kā iepriekšējos gados, Latvijas un Lietuvas uzņēmumu finanšu direktori kā svarīgākos izaicinājumus min darbaspēku izmaksu pieaugumu (Latvijā 22%, Lietuvā 19%) un kvalificētu speciālistu pieejamību (Latvijā 22%, Lietuvā 18%). Savukārt Igaunijā, kur algas ir visaugstākās no trim Baltijas valstīm, priekšplānā ir izvirzījies izmaksu pieaugošais spiediens uz uzņēmumu pelnītspēju (24%), darbaspēka izmaksu pieaugumu un speciālistu pieejamību atbīdot otrajā plānā (16% un 16%). Bažas par pelnītspēju ir arī trešais biežāk minētais izaicinājums Lietuvā.

SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts: “Ar darbaspēku saistītos izaicinājumus Baltijas lielie uzņēmumi jau vairākus gadus min kā svarīgākos riskus savam biznesam. Pēdējo trīs gadu laikā vidējais atalgojums Igaunijā ir pieaudzis par 22%, Latvijā par 24% un Lietuvā pat par 30%. Izskatās, ka šobrīd tā rezultātā kompānijas sāk uztraukties par to, vai esošais biznesa modelis vēl spēj nodrošināt akcionāru prasīto atdevi. Domāju, ka nākamajos gados to uzņēmumu skaits, kas saskaras ar šo izaicinājumu, tikai pieaugs. Katram jāmeklē savs risinājums – audzēt produktivitāti, celt savu pakalpojumu cenas vai arī vienkārši samierināties ar zemāku peļņu.”

Jūtas finansiāli stabili un spēcīgi
Vienlaikus, lielās kompānijas jūtas finansiāli stabilas. 79% lielo Latvijas uzņēmumu savu finansiālo stāvokli novērtējušas kā labu vai lielisku – tas ir augstākais rādītājs kopā 2014. gada, kad uzsākta finanšu direktoru aptauja. Lietuvā finansiāli stabili jūtas 77%, bet Igaunijā 69% lielo uzņēmumu. Turklāt Latvijā gandrīz katrs ceturtais (24% )no aptaujātajiem finanšu direktoriem apgalvojuši, ka to kompānijas finanses ir lieliskā stāvoklī.

Par aptauju
SEB banka Baltijas lielāko uzņēmumu finanšu direktoru aptauju veic reizi gadā, vaicājot finansistu prognozes par uzņēmējdarbības vidi, būtiskākajiem izaicinājumiem un citiem jautājumiem. Aptauja veikta 2018. gada septembrī, un tajā piedalījušies 226 uzņēmumi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ar gada apgrozījumu virs 20 miljoniem eiro.

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.