Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2018 05 10 - 12:35

Pieaug uzņēmumu interese par procentu likmju riska pārvaldīšanu

ASV federālo rezervju sistēma turpina celt dolāra bāzes procentu likmes, un pamazām tuvojas tas brīdis, kad arī Eiropas Centrālā Banka varētu ķerties pie procentu likmju celšanas. Tādēļ tālredzīgākie uzņēmumi Baltijā ir sākuši rīkoties, lai ierobežotu iespējamo procentu likmju kāpuma risku, fiksējot procentu likmes saviem ilgtermiņa aizņēmumiem.

Procentu likmju atvasinātie instrumenti ļauj uzņēmumiem fiksēt kredītu apkalpošanas izmaksas ilgākam laika periodam, tādējādi palīdzot veidot ilgtermiņā prognozējamākas naudas plūsmas.

SEB bankas Finanšu tirgu pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš: “Lielie uzņēmumi, it īpaši biržā kotētās kompānijas, izmanto iespēju fiksēt procentu likmes savām saistībām gan tādēļ, lai akcionāriem un investoriem nodrošinātu precīzākas finanšu prognozes, gan tādēļ, lai uzņēmums varētu pilnvērtīgi fokusēties uz savu biznesu un neuztraukties par procentu likmju svārstību risku.

Pēc finanšu krīzes gan īstermiņa, gan ilgtermiņa procentu likmes nonāca negatīvā teritorijā, bet īstermiņa likmes tur atrodas arī šobrīd. Pēc vairāku gadu stabilitātes aizvien vairāk tirgus dalībnieki sāk vaicāt – cik ilgi tā vēl būs? Ja uzņēmumā ir cilvēki, kas var ikdienā sekot līdzi un reaģēt uz finanšu tirgus notikumiem, tad šie risinājumi, iespējams, nav aktuāli. Taču arī šajā gadījumā tie var palīdzēt uzņēmumam atbrīvot resursus citām, svarīgākām lietām.”

Šobrīd aizvien vairāk tirgus dalībnieki sāk vaicāt – cik vēl ilgi procentu likmes turpinās stagnēt? Turklāt ilgtermiņa likmes jau kādu laiku pakāpeniski pieaug. Uzņēmēji, kuriem ir svarīgi prognozēt savas finanšu plūsmas nākotnē, sāk jau rīkoties, lai pasargātu sevi no likmju kāpuma.

Procentu likmju atvasinātie instrumenti ir piemēroti uzņēmumiem, kuru saistību apjoms tuvojas vai pārsniedz vienu miljonu eiro, un to termiņš ir vismaz divi gadi. Visbiežāk procentu likmju riska vadības risinājumus izvēlas uzņēmumi no nekustamo īpašumu nozares, kā arī ražošanas uzņēmumi – it īpaši tie, kuriem ir ilgtermiņa projekti, kuriem piesaistīts ārējais finansējums.

“Kā izlemt, vai manam uzņēmumam ir jāuztraucas par procentu likmju izmaiņām? Vienkāršākais ir atbildēt uz šo jautājumu: kā mana uzņēmuma plānoto EBITDA varētu ietekmēt EIROBOR likmes pieaugums par 5 līdz 10 bāzes punktiem? Un kas notiks, ja likmju kāpums nebūs, vai tas būs straujāks, nekā šodien tiek sagaidīts? Ja ietekme ir būtiska, tad jāsāk domāt par procentu likmju riska vadību,” uzsver A.Lāriņš.

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.