Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2018 05 07 - 12:50

Latvijā un Lietuvā iedzīvotāji sāk biznesu, lai palielinātu ienākumus, bet Igaunijā – lai paši kļūtu par noteicējiem

SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka Latvijā 39% jauno uzņēmēju izlēmuši uzsākt savu biznesu, lai palielinātu savus ienākumus, bet Lietuvā šī motivācija pamudinājusi 37% jauno uzņēmēju. Savukārt Igaunijā svarīgākais iemesls sava biznesa uzsākšanai ir vēlme pašam kļūt par savu darba devēju – to minējuši 29% aptaujāto jaunuzņēmēju.

Latvijā vēlme pašam būt par savu priekšnieku ir motivējusi 28%, bet Lietuvā – 33% jauno uzņēmēju. Trešais visbiežāk nosauktais iemesls ir vēlme pārvērst savu hobiju biznesā – Igaunijā to minējuši 25% aptaujāto, bet Latvijā un Lietuvā – 14% jauno uzņēmēju. Salīdzinoši retāk starp iemesliem, kas pamudinājuši izveidot savu biznesu, jaunie uzņēmēji minējuši vēlmi strādāt pēc brīvāka grafika un iepriekšējā darba zaudēšanu.

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars: “Iemesli, kādēļ cilvēki izvēlas sākt savu biznesu, var būt dažādi. Taču ir vairākas lietas, kas tiem ir kopīgas – tā ir drosme sākt kaut ko jaunu un apņēmība īstenot savus plānus. Augsti attīstīto valstu pieredze liecina – jo vairāk cilvēku iesaistās uzņēmējdarbībā, jo straujāk kāpj dzīves līmenis. Taču ir svarīgs ne tikai skaits, bet arī saturs. Mēs vēlētos aicināt, Latvijas jaunos uzņēmumus izvirzīt sev ambiciozākus mērķus. Jau no pirmās dienas jādomā par eksportu un jāizmanto mūsdienu tehnoloģiju un inovāciju sniegtās iespējas.”

Latvijā 2017. gadā tika dibināti 10 094 jauni uzņēmumi. Tas ir nedaudz mazāk nekā 2016. gadā, kad tika izveidoti 10 770 kompānijas, taču jaunizveidoto uzņēmumu skaits Latvijā samazinās jau kopš 2012. gada. Lietuvā pērn izveidotas 11 378 jaunas kompānijas. Visaugstākā aktivitāte jaunu uzņēmumu dibināšanā tradicionāli ir Igaunijā – 2017. gadā tur reģistrēti 21 947 jaunas kompānijas.

Baltijas valstu jaunuzņēmumu aptauja tika veikta, izvaicājot vairāk nekā 1500 Latvijas, Lietuvas un Igaunijas uzņēmumus, kuru darbības ilgums nepārsniedz trīs gadus. Aptauja tika veikta 2017. gada decembrī un 2018. gada janvārī.

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.