Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 08.06.2015
uzkrājums | plānošana

Kam vērts krāt? Pacietīgi un mērķtiecīgi

Mums ikvienam ir lieli un mazi sapņi un ir arī lietas, kas gluži vienkārši nepieciešamas, lai dzīvotu skaisti un ar mierīgu sirdi. Dažas neko nemaksā – tādas kā patiesa draudzība vai kopā būšnas prieks. Tomēr citām nepieciešami apjomīgi līdzekļi.

Lai pie tām kādreiz tiktu, nauda vai nu jāaizņemas, vai jāsāk veidot uzkrājums. Katrā ziņā uzkrāt ir daudz vieglāk, ja jums ir skaidrs mērķis, kāpēc to darāt.

Domājot par uzkrājuma veidošanu, katram droši vien nāk prātā savs mērķis. Viens apsver iespēju aizbraukt ceļojumā un sarīkot kārtīgu iepirkšanos, otrs iecerējis pamatīgu lauku mājas renovāciju. Ja pirmajā gadījumā sapni varbūt izdosies īstenot pusgada vai gada laikā, tad otrajā, iespējams, jārēķinās ar pamatīgāku laika un naudas ieguldījumu, lai vajadzīgo summu sakrātu.

 

Kāpēc vispār uzkrāt?

Jo dzīvē ir daudz vajadzību – dažas mēs varam ieplānot jau savlaicīgi, bet dažas uzrodas pēkšņi un negaidīti. Ir nopietni mērķi, kuru īstenošana krietni uzlabotu dzīves kvalitāti, un ir arī sapņi – vairāk vai mazāk racionāli, taču mums ļoti svarīgi. Galu galā – kas būtu dzīve bez sapņiem un iespējām tos īstenot? Dažkārt cilvēki mēdz darīt otrādi – aizņemties un tad ilgākā laika periodā naudu atdot. Jau ar procentiem. Uzkrājot nekas nebūs jāatdod vai jāpārmaksā – tāpēc vien ir vērts to darīt.

Kam patiešām ir vērts uzkrāt

Atbilde, protams, nav viennozīmīga, jo – cik cilvēku, tik mērķu. Tomēr ir fundamentālas lietas, kuras bez uzkrājuma palīdzības varētu būt grūtāk īstenojamas. Reizēm šķiet, ka vajadzīgā summa ir pārāk liela, lai būtu vērts pat mēģināt krāt. Pat ja nevarat atļauties savam uzkrājumam mēnesī veltīt vairāk par 10 vai 20 eiro, padomājiet, kāds būs jūsu uzkrājums pēc pieciem gadiem – tas var pārsniegt 1000 eiro, un ar šādu summu kādu mērķi jau var sākt īstenot.

Lūk, dažas būtiskas lietas, kam būtu vērts uzkrāt ilgtermiņā:

 • Nekustamajam īpašumam vai tā remontam. Situācijas var būt ļoti dažādas. Piemēram, jums ir veca lauku māja, kuru renovējot jūs ne tikai iegūtu sev patīkamāku vidi dzīvošanai vai brīvdienu pavadīšanai, bet arī palielinātu sava īpašuma vērtību. Varbūt jums ir dzīvoklis, kas šobrīd stāv tukšs, bet to izremontējot, jūs iegūtu lielisku īres dzīvokli, kas nestu peļņu. Vai arī – redzot, kā kāpj īres cenas, jūs nolemjat, ka kādudien ģimenei būs pašiem savs majoklis. Ja krāsiet kopā ar dzīvesbiedru, tad vairāku gadu laikā jums izdosies sakrāt pirmajai iemaksai un savu mērķi īstenot.
 • Sava biznesa uzsākšanai. Varbūt esat jau kādu laiku pārliecināts, ka pēc vairākiem gadiem uzsāksiet savu biznesu. Tas ir ļoti labs plāns, taču tā uzsākšanai ir vajadzīgi līdzekļi. Ne vienmēr jauns uzņēmums var cerēt, ka tiks pie aizdevuma vai granta, tāpēc vislabāk ir nepieciešamo starta kapitālu sakrāt pašam. Tā ir sākuši daudzi un vēlāk izauguši par lieliem un veiksmīgiem uzņēmējiem.
 • Bērna izglītībai. Tas ir fakts, ka izglītība Latvijā ar katru gadu paliek aizvien dārgāka. Uz tikšanu budžetā paļauties nevar, un ir arī virkne augstskolu, kurās budžeta vietu nemaz nav. Iespējams, jūsu bērns reiz vēlēsies studēt ārzemēs, kas prasīs vēl lielākus tēriņus, jo papildus iespējamai studiju maksai vajadzēs rēķināties ar dzīvošanas izmaksām, kuras citā valstī var būt vēl lielākas nekā Latvijā.
 • Vecumdienām. Šis mērķis daudziem jauniem cilvēkiem var šķist abstrakts un tāls, bet patiesība ir tāda, ka mūsdienās cilvēki pensijā pavada pat trešdaļu savas dzīves – tas ir ļoti ilgs laiks, kuru neviens negribētu pavadīt knapinoties. Gan tepat Latvijā, gan ārvalstīs varam novērot, ka aktīvākie ceļotāji ir pensionāri – viņi nesēž mājās, bet aktīvi bauda dzīvi, jo bērni jau lieli un uz darbu vairs nav jāiet. Tieši tāpēc krāšana savām vecumdienām ir viens no vislabākajiem ilgtermiņa mērķiem, kāds vien var būt. Un – jo laicīgāk sāksiet, jo pārtikušākas tās var būt.

Lai kāds tas arī nebūtu – uzkāpšana Everestā vai neliela zemes gabala iegāde, kur audzēt dārzeņus un puķes – mums katram sirds dziļumos tāds ir. Pat ja šī sapņa realizēšana nenesīs mums nekādu materiālu labumu, tā atstātais iespaids uz mūsu dzīvi var būt neatsverams. Tāpēc – jā, sapnim, par kuru bieži domājat un pēc kura realizēšanas ilgojaties, noteikti ir vērts krāt.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.