Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 23.02.2016
darbs | nauda

Lielais jautājums - karjeras izvēle

Lielais jautājums - karjeras izvēle

Tuvojoties 12. klases noslēguma eksāmeniem, jaunieši sāk apjaust, ka aiz skolas durvīm sāksies īstā – lielā – dzīve. Šajā brīdī svarīgākais lēmums, kurš jāpieņem, – kas es būšu šajā dzīvē?

Karjeras izvēle mūsdienās ir ļoti sarežģīta. Skolas piedāvā tik plašu dažādu jomu specialitāšu klāstu, ka ir ļoti grūti izvēlēties to vienu vienīgo un sev vispiemērotāko. Ne mazākas problēmas sagādā atrast sevis izvēlētajai profesijai atbilstošu darbavietu, tādēļ ir ļoti rūpīgi jāizlemj – kas būs tas, kas sagādās ne tikai prieku, bet nesīs arī peļņu.

Pirmais solis

Vispirms ir jāizlemj, vai izvēlētā nākotnes profesija balstīsies uz to, kas skolas laikā padevies, vai arī tas būs kaut kas pilnīgi citādāks. Mums katram ir savi talanti un spējas. Ja vislabāk padodas humanitārās zinātnes un patiesu prieku sagādā laba literatūra, tad diez vai ķīmiķis un fiziķis būs piemērotākā profesija. Ir pieejami daudzi profesionālie testi, kas palīdzēs noteikt, kura no profesijām ir vispiemērotākā, ņemot vērā ne tikai dotības atsevišķos priekšmetos, bet arī personības raksturu un topošā studenta intereses.

Studiju iespējas

Latvijā studentiem ir salīdzinoši plašas iespējas studēt sevis izvēlēto profesiju gan universitātēs un augstskolās, t. sk. ārvalstu augstskolu filiālēs, gan koledžās. Bakalaura studijas izmaksā no 1200 līdz 1800 eiro gadā un vairāk. Jārēķinās, ka dārgākas būs biznesa, ekonomikas un arhitektūras studijas, būvnieka, transportbūves, kā arī siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģiju inženiera profesijas apguve. Šajā gadījumā var palīdzēt studiju kredīts ar valsts vārdā sniegtu galvojumu.

Tajā pašā laikā ir arī tādi virzieni, kuros ir vieglāk tikt budžeta vietā. Piemēram, Latvijas Universitātē kūtrāk tiek aizpildītas budžeta vietas tādās programmās kā optometrija, matemātika, matemātiķis–statistiķis, fizika, dabaszinātņu un informācijas tehnoloģijas skolotājs u.c.

Ko izvēlas citi?

Populārākās izvēlētās profesijas jauniešu vidū 2015. gadā saskaņā ar Izglītības ministrijas datiem bija jurists, IT speciālists, ārsts, medmāsa, pavārs un ekonomists. Tomēr, izvēloties nākotnes profesiju, nevajadzētu vadīties tikai pēc skaitļiem un amatu popularitātes. Tāpat arī nevajadzētu skriet līdzi citu jauniešu izvēlei, jo tas var radīt pārprodukciju nozarē un līdz ar to – lielāku konkurenci cīņā par brīvajām darbavietām. Vispopulārākā ir jurista profesija, to izvēlējušies 10% studējošo. Medmāsas un pavāra amats ierindojusies attiecīgi otrajā un trešajā vietā ar tikai nedaudz mazāku studentu skaitu.

Darba tirgus pieprasījums

Izpētīt statistiku par prognozēto darbaspēka pieprasījumu nudien ir vērts. Ekonomikas ministrija norāda, ka vidējā termiņā un ilgtermiņā sagaidāmas izmaiņas darbaspēka pieprasījumā pa profesiju grupām. Aizvien straujāk pieaugs vajadzība pēc augstas kvalifikācijas speciālistiem. Patlaban ir vērts apsvērt iespēju apgūt profesiju, kas saistīta ar metālapstrādi, kokapstrādi, transporta un loģistikas jomu, dzīvības zinātņu un joprojām arī medicīnas jomu, jo šīs ir tās profesiju grupas, kurās ir lielākais speciālistu trūkums.

Paša lēmums

Protams, neviens tests vai statistika 100% priekšā nepateiks, kuru profesiju izvēlēties. Gandrīz jebkurā jomā atbilstoši kvalificēts un zinošs speciālists vienmēr būs pieprasīts un pienācīgi apmaksāts. Kā teicis Konfūcijs: “Izvēlies dzīvē nodarboties ar to, kas patīk, un tev nekad mūžā nebūs jāstrādā.”

Liene Vīksne,
žurnāliste

 • Kredīti studentiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu

  Kredīti studentiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu

  Izmanto iespēju studēt izdevīgāk, piesakoties Kredītam ar valsts vārdā sniegtu galvojumu.

  Lasīt vairāk

 • Sākums Tavai finanšu neatkarībai Vecāku padomus vienmēr ir vērts uzklausīt, tomēr dzīvē pienāk brīdis, kad jāpieņem individuāli lēmumi. Neatkarīgi no tā, vai Tev jau ir regulāri ienākumi, mēs piedāvājam dažādus finanšu risinājums, lai uzsāktu patstāvīgu dzīvi.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.