Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 02.07.2020
ziedošana | nodokļu atmaksa

Kāds valsts atbalsts pienākas ziedotājiem

Kāds valsts atbalsts pienākas ziedotājiem

Covid-19 krīzes laikā finansiālo ziedojumu apmērs labdarības organizācijām ir sarucis, savukārt ziedotāji biežāk izvēlas ziedot ar krīzi saistītiem mērķiem. Mūsdienās veikt ziedojumu ir patiešām vienkārši — populārākās attālinātās opcijas ir bankas karte un internetbanka, kā arī PayPal.

Ja vēlaties regulāri sniegt atbalstu un vienlaikus plānot savus izdevumus, jums noderēs Regulārais maksājums, ar kura palīdzību noteikta summa ik mēnesi tiks novirzīta jūsu izvēlētajam mērķim.

Gan privātpersonas, gan uzņēmumi, kas veikuši ziedojumus sabiedriskā labuma statusu ieguvušām organizācijām, no valsts ik gadu var saņemt atpakaļ daļu samaksātā ienākuma nodokļa.

Līdz 2020. gada beigām uzņēmumu ziedojumi iestādēm vai personām, kuras nav saņēmušas sabiedriskā labuma statusu, netiks aplikti ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

Labdarības organizāciju dati liecina, ka Covid-19 krīzes laikā naudas ziedojumi tām ir sarukuši. Turklāt cilvēki un uzņēmumi šajā laikā biežāk izvēlas ziedot tieši ar Covid-19 krīzes pārvarēšanu saistītiem mērķiem. Tāpēc, ja apsverat, ka varētu daļu savu ienākumu ziedot labdarībai, tagad tam ir īpaši piemērots brīdis, turklāt arī valsts nāk pretī nodokļu maksātājiem, kuri ir izvēlējušies atbalstīt citus.

Sniegt finansiālu atbalstu ir ātri un vienkārši

Lai gan uz brīdi priekšplānā bija izvirzījušies ar Covid-19 krīzi saistītie ziedojumu mērķi, joprojām aktuālas ir arī citas vajadzības, tajā skaitā atbalsts ir ļoti nepieciešams smagi slimiem cilvēkiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības, un dzīvniekiem patversmēs. Tomēr, ja vēlaties ar savu ziedojumu palīdzēt mazināt tieši Covid-19 krīzes sekas, varat apsvērt atbalstu organizācijām, kuras sniedz atbalstu no vardarbības cietušajiem vai rūpējas par sabiedrības garīgo veselību. Laba doma ir ieskatīties ziedot.lv, kur ir iespējams uzzināt daudzus šobrīd aktuālos mērķus un izvēlēties savu, bet, ja jūs uzrunājuši vairāki mērķi, — veikt apvienoto ziedojumu.

Pats ziedošanas process mūsdienās ir kļuvis ārkārtīgi vienkāršs — liela daļa organizāciju piedāvā ērti un ātri veikt ziedojumus, izmantojot bankas karti, internetbanku vai PayPal.

Ja vēlaties kādu mērķi atbalstīt ilgtermiņā, vienlaikus sekojot līdzi savām finansiālajām iespējām, noderīga opcija ir Regulārais maksājums, kas ļaus jums ik mēnesi noteiktā datumā automātiski novirzīt nelielu summu izvēlētajam mērķim.

Gandarījums ir galvenais, bet ne vienīgais ieguvums

Gan privātpersonām, gan uzņēmumiem, kuri veikuši ziedojumus, ir iespēja atgūt no valsts daļu samaksātā ienākuma nodokļa, tāpat, kā tas notiek ar citiem attaisnotajiem izdevumiem, — par ārstniecību, izglītību vai iemaksām privātajos pensiju fondos.

Lai atgūtu daļu nodokļos samaksātās naudas, VID EDS sistēmā nepieciešams brīvprātīgi iesniegt savu Gada ienākumu deklarāciju, pievienojot ziedojumus apliecinošus dokumentus, piemēram, konta izrakstu. Šogad vēl varat paspēt iesniegt deklarāciju par 2017., 2018., un 2019. gadu. Neaizmirstiet pārliecināties, ka organizācijai, kurai esat ziedojis, ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss.

Uzņēmumu atbalsts krīzes ietekmētajiem līdz gada beigām netiks aplikts ar nodokli

Daudzi uzņēmumi krīzes laikā ir snieguši finansiālu vai mantisku atbalstu dažādām iestādēm, uzņēmumiem un fiziskām personām, kuras nav sabiedriskā labuma organizāciju vidū un ar kurām nav noslēgts ziedošanas līgums. Agrāk šāds atbalsts palielināja uzņēmuma ar nodokli apliekamos ieņēmumus. Taču valdība šā gada aprīlī nolēma, ka gadījumos, kad uzņēmums ir atbalstījis ārkārtējās situācijas ietekmētu grupu, piemēram, mediķus, skolēnus vai dīkstāvē esošus kultūras darbiniekus, šis atbalsts tiks uzskatīts par saimnieciskās darbības izmaksām, tātad  netiks aplikts ar nodokli.

Jāņem vērā, ka par atbalsta sniegšanu uzņēmumam publiski jāizziņo savā mājaslapā vai medijos, savukārt atbalsta saņēmējs nevar būt ar uzņēmumu saistīta persona.

Linda Ezerkalna

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses

 • Bizness - 08.06.2020

  Svaigi.lv: Neredzēts pieprasījums un pārvākšanās vienā dienā

  Svaigi.lv: Neredzēts pieprasījums un pārvākšanās vienā dienā

  Pārtikas e-komercijas jomā Covid-19 var uzskatīt teju par dāvanu, jo cilvēki arvien aktīvāk iepērkas internetā. Taču strauji augošais pieprasījums sagādā virkni izaicinājumu. Virtuālā tirgus Svaigi.lv saimniece Elīna Novada eAkadēmijas diskusijā atklāj, kā uzņēmums ticis galā ar vēl nepieredzētu pieprasījuma lēcienu, un sniedz vērtīgus padomus citiem uzņēmējiem.

  Lasīt vairāk

 • Finanšu plānošana - 08.07.2021

  Viedtālrunis – investīcijām, uzkrājumiem un maksājumiem

  Viedtālrunis – investīcijām, uzkrājumiem un maksājumiem

  Mobilā lietotne kļūst par arvien būtiskāku un ērtāku palīgu mūsu klientiem – tā ļauj ne tikai ērti veikt pārskaitījumus un samaksāt veikalos, bet arīdzan viegli kļūt par investoru vien 15 minūšu laikā un pārskaitīt naudu pat tad, ja nezināt saņēmēja konta numuru.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.