Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 04.12.2015
uzkrājumi | nauda | finanšu plānošana

Vai jāseko līdzi pensiju 3. līmeņa plāna rezultātiem?

Vai jāseko līdzi pensiju 3. līmeņa plāna rezultātiem?

Lai dzīves līmenis nākotnē būtiski nemazinātos, ikviens var arī pats rūpēties par savām vecumdienām, papildus veicot brīvprātīgas iemaksas pensiju 3. līmenī.

Iemaksas pensiju 1. un 2. līmenī lielākajai daļai šodienas strādājošo ir obligātas, un nākotnē tās veidos viņu vecuma pensiju. Taču jārēķinās, ka vecuma pensija būs būtiski mazāka par šābrīža ienākumiem – to apliecina fakts, ka seniori, kas nesen pensionējušies, saņem ap 68 % no pirmspensijas ienākumiem, un vidējā pensija Latvijā šobrīd ir 270–280 eiro.

Pensiju 3. līmenī iemaksājamo summu apmērs un regularitāte ir katra brīva izvēle. Ja dzīvē gadās saspringtāka finanšu situācija, iemaksas uz laiku var arī apturēt un atkal atsākt, kad rodas tāda iespēja. Taču ar iemaksu veikšanu vien nebūs gana, ja vēlaties gūt no sava uzkrājuma maksimālu atdevi. Tā kā pensiju 3. līmeņa uzkrājumi tiek ieguldīti noteiktā plānā pēc jūsu izvēles, atbildīga stratēģija ir regulāri sekot līdzi sava plāna sniegumam. Kāpēc?

Pensiju plāna izvēle

Par pensiju 3. līmeņa uzkrājumu ieguldīšanu atbildīgi ir pārvaldītāji – viņi izstrādā pensiju plānus ar atšķirīgām stratēģijām jeb raksturiem, kas piemēroti gan aktīviem, gan piesardzīgiem cilvēkiem, gan tiem, kas tikko uzsākuši algotu darbu, gan arī tiem, kas jau drīz dosies pensijā. Piemēram, SEB bankas gadījumā viens pārvaldītājs izstrādā un pārvalda plānus gan 2. līmeņa, gan 3. līmeņa uzkrājumiem, lai arī tie ir atšķirīgi.

Ja esat spēka gados un nebaidāties uzņemties zināmu risku, lai bonusā savam uzkrājumam iegūtu labu peļņu, varat raudzīties aktīvo plānu virzienā. Tajos salīdzinoši liela daļa tiek ieguldīta akcijās, tomēr tā nekad nepārsniedz 50 % no portfeļa. Jārēķinās, ka akciju tirgi mēdz izteikti reaģēt uz dažādiem pasaules notikumiem, gan augot, gan arī krītot. Tas nozīmē – arī jūsu aktīvā plāna rezultāti var dažkārt gan būtiski pieaugt, gan kristies.

Ja jau pēc dažiem gadiem iesiet pensijā un nevēlaties pat nedaudz riskēt ar jau uzkrāto, jūsu mērķiem atbilstošāki ir sabalansētie plāni, kas nenesīs ievērojamu peļņu, taču arī riska līmenis tajos būs minimāls.

Jums nav jāizšķiras par labu tikai aktīvajam vai sabalansētajam plānam, lai diferencētu riskus, naudu iespējams uzkrāt abos šajos plānos, turklāt jebkurā laikā varat gan pārcelt naudu no viena plāna uz citu, gan arī no viena privātā pensijas fonda uz citu.

Pats galvenais ir tas, ka tikai un vienīgi jūsu ziņā ir izvēle, kādu pensiju fondu un plānu izvēlēties. Ja nebūsiet apmierināts ar rezultātiem, jums ir tiesības mainīt gan plānu, gan privātās pensijas fondu.

Zināt, cik pelna plāns

Ar to, ka būsiet izdarījis izvēli par labu kādam privātajam fondam un plānam, nepietiek. Ja gribat nākotni ņemt savās rokās, jums jāseko līdzi plāna uzrādītajiem rezultātiem ar noteiktu regularitāti.

Jautāsiet, vai jums vajadzētu steigšus mainīt plānu, ja kādu laiku neesat sekojis līdzi sava pensiju 3. līmeņa plāna rezultātiem, bet nupat esat secinājis, ka ienesīgums kopš gada sākuma krities. Nav tāda konkrēta kritiska brīža, kad vajadzētu mainīt fondu, plānu vai izņemt naudu no tā vispār (tas ir iespējams, ja esat sasniedzis 55 gadu vecumu). Patiesībā tā ir viena no biežākajām kļūdām, kad, konstatējot sava uzkrājuma samazinājumu, nauda no fonda steigšus tiek izņemta. Tirgus ir ciklisks – ir kāpumi, ir kritumi. Tas nozīmē, ka arī uzkrājuma vērtība kāpumos ir visaugstākā un kritumos – viszemākā. Attiecīgi – ja cilvēks naudu izņem vai pārceļ to uz citu fondu vai plānu tirgus zemākajā brīdī, viņš zaudē. Patiesībā tirgus zemākais punkts ir visīstākais laiks veikt iemaksas, jo, tirgum ejot augšup, augs arī jūsu uzkrājums. Līdz ar to svarīgākais noteikums ir veikt regulāras nelielas iemaksas. Tādējādi atkarībā no tirgus situācijas plāna daļas tiks pirktas gan par augstām, gan zemām cenām, un ilgtermiņā uzkrājuma vērtība izlīdzināsies.

Kā piemēru tam, cik daudz iespējams nopelnīt papildus, aplūkosim SEB pensiju fonda plānus “SEB-Aktīvais” un “SEB-Sabalansētais” piecu gadu periodā. Ienesīgums plānam “SEB-Aktīvais” ir bijis 3,38 %, bet “SEB-Sabalansētais” – 2,93 %. Ja pieņemam, ka piecu gadu laikā pensiju 3. līmenī uzkrāti 3000 eiro, tiem papildus būtu nopelnīti vairāk nekā 100 eiro, izvēloties plānu “SEB-Aktīvais”, un gandrīz 90 eiro, ja līdzekļi ieguldīti plānā “SEB-Sabalansētais".

Lēmumu par līdzekļu pārcelšanu uz citu fondu vai plānu var pieņemt, ja ilgtermiņā secināts, ka plāns ir pārāk agresīvs vai neapmierina fonda darbība.

Ja apsverat domu, ka iemaksas pensiju 3. līmenī varētu būt laba alternatīva, piemēram, termiņnoguldījumam uz 12 mēnešiem, kur patlaban likmes ir zemas vai pat 0%, jāpatur prātā īstermiņa svārstību iespēja. Ja iemaksa tiek veikta, kad tirgus ir augstākajā punktā, bet pēc tam tas krīt, pastāv risks zaudēt ievērojamu summu. Tāpēc būtisks nosacījums – iemaksas 3. līmenī der apsvērt tikai tad, ja esat nolēmis tās veikt vismaz piecus gadus.

Kur ieguldīti līdzekļi?

Aktīvajos plānos līdz 50 % līdzekļu tiek ieguldīti Latvijas un pasaules uzņēmumu akcijās. Ja salīdzinoši augstā riska dēļ neesat gatavs izvēlēties aktīvos plānus, risinājums varētu būt sabalansētie plāni, kur akciju īpatsvars ir ap 25 % un kas veidoti tā, lai to ienesīgums un risks būtu samērīgās proporcijās.

Ja nezināt, cik liels ir jūsu 3. līmeņa uzkrājums un kādā plānā tas ieguldīts, to varat noskaidrot savas bankas filiālē vai internetbankā. Savukārt apskatīt 3. līmeņa plānu rezultātus jūs varat banku mājaslapās vai portālā Manapensija.lv.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Automātisks uzkrājums
Automātisks uzkrājums

Digitālā krājkase tagad arī Jūsu viedtālrunī

Uzstādiet uzkrājuma mērķi, sekojiet līdzi progresam un brīvi papildiniet uzkrājumu mobilajā lietotnē.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

  • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
  • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.