Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 11.01.2015
pensijas kapitāls | ieguldījumu plāns | pensija

Svarīgi! No 1. janvāra – izmaiņas pensiju iemaksu likmēs

Svarīgi! No 1. janvāra – izmaiņas pensiju iemaksu likmēs

No 2015. gada 1. janvāra ir palielināta iemaksu likme pensiju 2. līmenī, turpmāk uzkrājumam novirzot summu, kas vienāda ar 5 % no bruto atalgojuma.

Tā kā pensiju 2. līmenis tiek uzkrāts tieši jums, izmaiņas labvēlīgi ietekmēs jūsu nākotnes pensijas kapitāla apjomu.

Kā veidojas pensiju 1. līmenis?

Pensiju 1. līmenī ir iesaistīti visi sociālo iemaksu veicēji. Šajā līmenī veiktās iemaksas tiek izlietotas šodienas pensionāru pensijām. Pensiju 1. līmenis ir balstīts uz paaudžu solidaritātes principu – tas nozīmē, ka iedzīvotāju maksājumi vecuma pensijām tiek izlietoti, lai izmaksātu vecuma pensijas esošo pensionāru paaudzei.

Kas ir pensiju 2. līmenis?

Tas ļauj veidot papildu kapitālu valsts nodrošinātajai vecuma pensijai, un visi, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, šim līmenim ir pievienoti automātiski. Pensiju 2. līmeņa iemaksas tiek novirzītas tikai jūsu nākotnes pensijas uzkrājumam. Jūs varat pats brīvi izvēlēties pārvaldītāju, kas pārvaldīs jūsu pensiju 2. līmeņa līdzekļus, kā arī ieguldījumu plānus ar konservatīvu, sabalansētu vai aktīvu stratēģiju atkarībā no paša izvēlētās pieļaujamās riska pakāpes un iecerēm pensijas kapitāla palielināšanā.

Iesaistoties pensiju 2. līmenī, 20 % no jūsu veiktajām iemaksām tiek sadalīti starp pensiju 1. un 2. līmeni. No 2015. gada 1. janvāra mainīsies šis sadalījums, novirzot vairāk jūsu pensijas 2. līmenī. Kāds šis sadalījums bijis vēsturiski un kāds tiek plānots tuvākajā nākotnē, varat redzēt tabulā:

Piemēram, ja jūsu alga „uz papīra” ir 700 eiro, līdz šim pensiju 2. līmenim ik mēnesi tika novirzīti 28 eiro. No 1. janvāra tie būs jau 35 eiro mēnesī. Tātad – pensiju 2. līmenī turpmāk gada laikā tiks iemaksāts par 84 eiro vairāk nekā līdz šim. Kopā tie ir 420 eiro gadā, un tas nebūt nav maz!

Pensiju 2. līmeņa kapitāla pārvaldīšana

Sava pensiju 2. līmeņa kapitāla pārvaldītāju jūs izvēlaties pats, un, tā kā pensiju 2. līmenis atšķirībā no pensiju 1. līmeņa tiek uzkrāts tieši jums, ir būtiski, kādu pārvaldītāju un stratēģiju jūs esat izvēlējies, lai jūsu nākotnes pensijas kapitāls veidotos pēc iespējas lielāks.

Ja iepriekš izvēlētais ieguldījumu plāns jūs īsti neapmierina, vienu reizi kalendārajā gadā varat mainīt līdzekļu pārvaldītāju, bet divas reizes kalendārajā gadā – arī viena līdzekļu pārvaldītāja pārvaldītos ieguldījumu plānus.

Ja īsti neesat pārliecināts, kas pārvalda jūsu pensiju 2. līmeņa kapitālu un cik līdz šim jau esat uzkrājis, to varat ērti pārbaudīt Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) dalībnieka konta izrakstā, sekojot šai saitei portālā www.latvija.lv. Savukārt izvēlētā plāna ienesīgumu jūs varat izvērtēt portālā www.manapensija.lv.

Noslēgumam

Daudziem cilvēkiem šķiet, ka viņiem nav iespējas veidot uzkrājumus, un ikdienas budžetā tam tā arī neizdodas atrast līdzekļus. Patiesībā visi pensiju 2. līmeņa dalībnieki jau uzkrāj, jo iemaksas pensiju kapitālā tas pats uzkrājums vien ir. Tikai to mēs veidojam ar saviem ikmēneša nodokļiem. Tas būtībā ir mūsu nākotnes kapitāls. Tāpēc attieksmei pret savu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu vajadzētu būt rūpīgai un nopietnai, ir vērts veltīt laiku tam, lai izprastu šī uzkrājuma veidošanās procesu, būtību un savas iespējas to palielināt.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.