Switch to mobile version. Augšup

Apdrošināšana - 29.03.2016
uzkrājums | nauda

Laiks pieteikties nodokļa atmaksai

Laiks pieteikties nodokļa atmaksai

Kā katru gadu, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) atkal var iesniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt daļu iepriekšējos trijos gados samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), ja esat veicis iemaksas pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā.

Vidēji vienam cilvēkam atmaksātā summa par visu veidu attaisnotajiem izdevumiem, arī par mācībām, medicīnas pakalpojumiem u. c., pērn bija 118 eiro. Pietiekami liela summa, ja šobrīd, piemēram, krājat kādam lielākam pirkumam vai ģimenes ceļojumam. Tāpat lieliska ideja ir atgūto nodokļa summu atkal novirzīt pensiju 3. līmeņa vai dzīvības apdrošināšanas iemaksām. Visbeidzot – ja arī atgūtā summa nav ļoti būtiska, var sarīkot nelielus svētkus sev un ģimenei vai aiziet vakariņās uz kādu jaunu restorānu.

VID veic nodokļa atmaksu triju mēnešu laikā no deklarācijas iesniegšanas brīža.

Vienkāršāk par vienkāršu

Deklarācijas iesniegšana nu jau padarīta tik vienkārša, ka, šķiet, vienkāršāk vairs nevar būt. Par iemaksām pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā apdrošināšanā jūsu pensiju fonds vai apdrošināšanas kompānija informāciju jau būs iesniegusi VID, un jums nekādi papildu dokumenti nav jāsagatavo. Ienākumu deklarāciju iesniegsiet, izmantojot VID Elektronisko deklarēšanās sistēmu (EDS), par kuras lietošanu vairs nav jāslēdz speciāls līgums ar VID, tai pieslēgties iespējams, izmantojot portāla Latvija.lv tehnisko risinājumu ar internetbankas pieejas datiem. Tā kā liela daļa informācijas no dažādām iestādēm VID sistēmā nonāk automātiski, jūsu deklarācija jau būs daļēji aizpildīta, un arī aprēķini tiks veikti jūsu vietā.

Plašas iespējas

Daļu samaksātā IIN par 2015. gadu, iesniedzot čekus, kvītis vai konta izdrukas, kas atspoguļo izdevumus, iespējams saņemt arī par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu, veselības apdrošināšanas iemaksām apdrošināšanas sabiedrībās, ja esat to iegādājies privāti, kā arī par plānotām operācijām un zobārstniecības pakalpojumiem. Arī par izglītības iegūšanu, tostarp kvalifikācijas paaugstināšanu vai specialitātes apgūšanu, samaksāto daļēji iespējams atgūt, turklāt no 2016. gada par attaisnotajiem izdevumiem tiek uzskatīta arī interešu izglītība.

Būtiski, ka savā deklarācijā varat iekļaut arī savus ģimenes locekļus, piemēram, bērnus, kuri studē, dzīvesbiedru vai kādu no vecākiem, kurš nav strādājis un maksājis IIN, tāpēc pats nevar pretendēt uz nodokļa atmaksu.

Ar ko rēķināties?

Summa, kuru vienā gadā var atgūt par katru deklarācijā iekļauto personu, ir 23% no nodokļos samaksātā, nepārsniedzot 213,43 eiro. Ja attaisnotie izdevumi ir bijuši lielāki, tad pārsniegtā summa tiek pārcelta uz nākamajiem pieciem gadiem. Izņēmums ir plānotās operācijas un zobārstniecības pakalpojumi, uz kuriem 213,43 eiro ierobežojums neattiecas. Ja attaisnotie izdevumi ir bijuši ļoti lieli un pārsnieguši samaksāto IIN, jūs varat atgūt to samaksātā nodokļa apmērā, bet atlikušo summu savā deklarācijā var iekļaut kāds cits ģimenes loceklis.

Savukārt IIN par dzīvības apdrošināšanā veiktajiem maksājumiem iespējams atgūt par summu, kas nepārsniedz 10% no maksātāja gada bruto ienākumiem, ja minimālais līguma termiņš ir pieci gadi. Tas pats attiecas arī uz iemaksām pensiju fondā.

Linda Ezerkalna


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

  • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
  • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.