Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 18.02.2020
uzkrājumi | finanšu plānošana

Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

Kas pašnodarbinātajam jāzina par nodokļiem?

Pašnodarbinātas personas statuss nozīmē ne tikai lielāku rīcības brīvību, bet arī atbildību – ja par algoto darbu strādājošo nodokļu samaksu rūpējas darba devējs, tad pašnodarbinātajam par to jādomā pašam.

No sociālo iemaksu apmēra ir atkarīga jūsu nākotnes pensija. Pat ja šobrīd šķiet izdevīgi veikt mazas sociālās iemaksas vai neveikt tās nemaz (likumā noteiktajā kārtībā), ilgtermiņā šāda pieeja var nozīmēt vecumdienas uz nabadzības sliekšņa.

Noskaidrot, kāds šobrīd ir jūsu prognozētais pensijas apmērs, jūs varat portālā Latvija.lv, izmantojot savas internetbankas piekļuves datus. Iespējams, jums nāksies secināt, ka ar tādu pensiju jūs vecumdienas ne tikai nevarēsiet pilnvērtīgi izbaudīt, bet dzīvosiet no rokas mutē.

Kā saprast, kādi nodokļi un kādā apmērā ir jāmaksā? Kas notiks ar sociālajām garantijām, un vai kaut kas ies arī pensijai? Šie ir tikai daži jautājumi, kas kļūst aktuāli pirms reģistrēšanās kā pašnodarbinātai personai, lai saprastu, kādu no valsts piedāvātajiem nodokļu maksāšanas modeļiem labāk izvēlēties. Arī tad, ja jūs jau esat pašnodarbinātais, bet līdz šim neesat īpaši iedziļinājies, cik un kādus nodokļus īsti maksājat, vērts paanalizēt, vai esat izvēlējies savai darbībai atbilstošāko modeli.

Kurš nodokļu modelis ir izdevīgāks?

Tā kā pašnodarbinātais pats atbildīgs par visu likumā noteikto nodokļu samaksu, viņam ir tiesības izvēlēties un reizi gadā arī mainīt savu darbības formu jeb citiem vārdiem – nodokļu maksāšanas veidu. Uz pašnodarbinātu personu attiecas divi nodokļi – iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), kas jāmaksā pilnīgi visiem saimnieciskās darbības veicējiem, un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) jeb sociālais nodoklis – par to pēc mirkļa.

Lai sapratu, kura no darbības formām jums būs piemērotākā, vēlams veikt iepriekšēju aprēķinu, pamatojoties uz prognozētajiem ikmēneša ieņēmumiem un izdevumiem. Tad arī secināsiet, kurā modelī jums būs nodokļos jāsamaksā mazāk un kurā vairāk.

Lūk, daži darbības modeļi, ko varat izvēlēties, ja esat pašnodarbināta persona:

 • Mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs. MUN standarta likme ir 15%, Tas nozīmē, ka no visiem saviem ienākumiem, nevis peļņas, jums pašam jāaprēķina un jāsamaksā nodoklis, kurā ietverts gan IIN, gan sociālais nodoklis.
 • Pilnā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs. Latvijā IIN likme tiek piemērota atkarībā no taksācijas gada ienākumu apmēra (20% – ienākumiem līdz 20 004 eiro, 23% gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 55 000 eiro, un 31,4% — gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 eiro), un tas jāmaksā no peļņas, proti – ienākumiem, no kuriem atņemti visi izdevumi.
 • Patentmaksas maksātājs. Patentmaksu var izvēlēties maksāt amatnieki un vairāku citu likumā noteiktu profesiju pārstāvji, ja ienākumi nepārsniedz 15 000 eiro gadā, un tas nozīmē, ka katru mēnesi pašnodarbinātajam nodokļos būs jāsamaksā konkrēta, nemainīga summa (no 50 līdz 100 eiro) neatkarīgi no ienākumu apmēra.
 • Autoratlīdzības jeb honorāra saņēmējs. Atšķiras no augstākminētajiem modeļiem ar to, ka IIN samaksā darba pasūtītājs, ar kuru autors noslēdz līgumu par darba, piemēram, muzikālas kompozīcijas vai gleznas radīšanu.

Parasti ar izdevīgumu saprotam pēc iespējas mazāku nodokļos maksājamo summu. Nav šaubu – jo lielāks nodokļu slogs, jo mazāk naudas paliek makā. Tomēr ne viss ir tā, kā pirmajā brīdī šķiet. Piemēram, no sociālo iemaksu apmēra ir atkarīga jūsu nākotnes pensija. Pat ja šobrīd šķiet izdevīgi veikt mazas sociālās iemaksas vai neveikt tās nemaz (likumā noteiktajā kārtībā), ilgtermiņā šāda pieeja var nozīmēt vecumdienas uz nabadzības sliekšņa.

Kāds labums no sociālā nodokļa maksāšanas?

Pavisam vienkāršoti – VSAOI ir jūsu drošības garants gadījumos, kad iestājas darba nespēja, tai skaitā arī tādos pilnīgi neparedzamos gadījumos kā pandēmija, vai pienāk pensionēšanās vecums. Jo lielākas iemaksas veiktas, jo lielāka būs arī jūsu pensija.

Sociālais nodoklis nav papildus jāmaksā MUN un patentmaksas maksātājiem, jo šajos modeļos tas jau ir ietverts, taču, izvēloties maksāt pilno IIN vai saņemot autoratlīdzības, tas pilnā apmērā jāmaksā tad, ja mēneša peļņa pārsniedz 430 eiro. Savukārt tad, ja mēneša ienākumi ir mazāki par 430 eiro, pašnodarbinātai personai sociālais nodoklis jāmaksā 5% apmērā. Tātad – pašam ir rūpīgi jāseko līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem.

Realitātē pašnodarbināto veiktās VSAOI mēdz būt ļoti niecīgas, neatkarīgi no darbības formas kādu viņš izvēlējies. Salīdzinājumam, ja par algotu darbinieku veiktās sociālās iemaksas ir 35,09% no viņa bruto algas, tad pašnodarbinātā obligāto iemaksu objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi, bet ne mazāk kā valstī noteiktās minimālās algas (gadā 12 mēnešu minimālās algas apmērs) sociālās iemaksas MUN gadījumā veido vien daļu no 12% no ienākumiem – starpība ir ievērojama. Tas nozīmē, ka pašnodarbinātajam neveidojas pienācīgs pensijas kapitāls, un bieži viņš pat to neapzinās.

Kā pašam parūpēties par savām vecumdienām?

Noskaidrot, kāds šobrīd ir jūsu prognozētais pensijas apmērs, jūs varat portālā Latvija.lv, izmantojot savas internetbankas piekļuves datus. Iespējams, jums nāksies secināt, ka ar tādu pensiju jūs vecumdienas ne tikai nevarēsiet pilnvērtīgi izbaudīt, bet dzīvosiet no rokas mutē.

Kā rīkoties, lai situāciju uzlabotu?

 • Veikt brīvprātīgās sociālās iemaksas. Ja jūsu mēneša peļņa bieži nesasniedz 430 eiro, no kuriem obligāti jāmaksā sociālās iemaksas, jūs varat reģistrēties brīvprātīgai sociālo iemaksu veikšanai (tās veidos jūsu pensijas 1. un 2. līmeņa kapitālu jeb tā dēvēto valsts pensiju), līdz ar to palielinot savas izredzes uz pārtikušākām vecumdienām.
 • Veikt iemaksas pensiju 3. līmenī jeb privātajos pensiju fondos.  Neatkarīgi no jūsu obligāto sociālo iemaksu apmēra un biežuma, regulāras iemaksas pensiju 3. līmenī ļauj katram pašam vairāk iesaistīties savas pensijas veidošanā. Jūs varat pats noteikt, cik lielu summu mēnesī esat gatavs iemaksāt. Pensiju 3. līmeņa iemaksas tiek ieguldītas fondos un ilgtermiņā var nest to īpašniekam labu peļņu, kā arī sniedz papildu bonusu – ik gadu ļauj atgūt daļu samaksātā IIN. Uzzināt vairāk par pensiju 3. līmeni, ieguldījumu plāniem un to stratēģijām jūs varat SEB bankas mājas lapā.
 • Paļauties uz alternatīviem ienākuma veidiem:

                               o uzkrājuma veidošana – piemēram, fondi vai dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu ir interesanti ilgtermiņa rīki, kas dod iespēju ne tikai veidot uzkrājumu, bet arī potenciāli labi nopelnīt. Šī var būt laba alternatīva, ja uzkrājumu sākat veidot pietiekami ilgu laiku pirms pensionēšanās vecuma un esat pārliecināts, ka naudu neizņemsiet un neiztērēsiet ātrāk.
                               o dividendes no uzņēmējdarbības – tā ir laba doma, bet tikai gadījumā, ja jūs patiešām nodarbojaties ar uzņēmējdarbību. Ja tikai vēl plānojat uzņēmumu dibināt, uzdodiet sev jautājumu – vai jūsu ideja ir dzīvotspējīga, vai varat būt pārliecināts, ka jūsu uzņēmums būs veiksmīgs, un jūs vecumdienās varēsiet pārtikt no dividendēm?
                               o nekustamais īpašums – lielisks risinājums! Tikai ar vienu noteiktumu – ja jums tāds ir un pašam tas nebūs vajadzīgs dzīvošanai. Pretējā gadījumā šī nav nopietni apsverama alternatīva.

Pats būtiskākais, ko paturēt prātā – kad vecumdienas būs jau ap stūri, domāt par to materiālo nodrošinājumu būs par vēlu. Jo agrāk pieņemsiet lēmumu un sāksiet rīkoties, jo labākas būs jūsu izredzes izbaudīt vecumdienas neknapinoties.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 
 • Pensija - 15.02.2019

  Pašnodarbinātie un sociālās garantijas

  Pašnodarbinātie un sociālās garantijas

  Lielākā daļa strādājošo Latvijā ir darba ņēmēji – darbojas kādā privātā, valsts vai pašvaldības uzņēmumā. Taču mūsdienās daudzas jomas, tostarp darba attiecības, zaudē savas striktās robežas un daļa speciālistu izvēlas strādāt sev izdevīgā vietā un laikā un pēc paša noteiktiem kvalitātes standartiem, reģistrējoties kā pašnodarbinātas personas.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 17.01.2017

  Uzziniet visu par savu pensiju, neatejot no datora!

  Uzziniet visu par savu pensiju, neatejot no datora!

  Par laimi, mūsdienās viss kļūst aizvien vienkāršāk un ērtāk – daudz svarīgu lietu iespējams izdarīt, nemaz neizejot no mājas. Tai skaitā, noskaidrot, cik liela pensija jums tiek prognozēta vecumdienās, un kā rīkoties, lai tā būtu lielāka.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.