Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 20.03.2018
Mūža pensijas apdrošināšana

Kā atstāt savu pensiju mantojumā?

Kā atstāt savu pensiju mantojumā? Foto: unsplash.com

Mūža pensijas apdrošināšanas programma pastāv jau vairākus gadus, un tā kļūst arvien populārāka topošo senioru vidū. Viens no iemesliem tam ir iespēja saņemt pensiju 2. līmenī uzkrāto sev visērtākajā veidā un atstāt uzkrāto mantojumā.

Vispirms – kāda ir mūža pensijas apdrošināšanas būtība?

Kad saņemam algu, daļa tā saucamā sociālā nodokļa tiek novirzīta uz pensiju 2. līmeni, kas ir daļa no mūsu nākotnes pensijas. Sasniedzot pensijas vecumu, nodokļu maksātājs var izvēlēties, kā uzkrājumu izmantot. Piemēram, viņš var noslēgt līgumu par mūža pensijas apdrošināšanu un saņemt savu uzkrājumu atsevišķi no vecuma pensijas (pensiju 1. līmeņa). Vai arī uzkrāto pievienot pensiju 1. līmenim un saņemt abus uzkrājumus kopā, kā tradicionālo vecuma pensiju.

Kādas priekšrocības iegūst pensionārs, noslēdzot līgumu par mūža pensijas apdrošināšanu?

Salīdzinājumā ar valsts pensiju, ir vairākas priekšrocības.

 • Pirmkārt, tā ir iespēja norādīt labuma guvēju – savā ziņā izveidotā uzkrājuma mantinieku. Pensionārs var izvēlieties labuma guvēju, kurš viņa nāves gadījumā pensionāra noteiktajā laika periodā saņems uzkrājumu. Valsts pensijai tādu iespēju, protams, nav.
 • Otrkārt, cilvēks pats var noteikt, kad un kādā veidā viņš vēlas uzkrāto saņemt. Daudzi mūsu klienti izvēlas vairākus periodus: sākotnējā periodā, kas sakrīt ar vecumu no 65 līdz 70 gadiem, klienti dod priekšroku lielākai pensijai, kas ir saprotams, jo šajā dzīves periodā cilvēki vēl ir ļoti aktīvi, un līdz ar to viņu vajadzības ir lielākas. Valsts pensija visā izmaksas perioda garumā nemainās (neskaitot indeksāciju).

Noteikt mūža pensijas apmēru var, izmantojot mūža pensijas kalkulatoru, bet saņemt papildu informāciju par pakalpojumu — seb.lv/muzapensija.

Kam ir pieejams mūža pensijas apdrošināšanas pakalpojums?

Šāda iespēja ir tiem, kuri šobrīd dodas vai gatavojas doties pensijā, ir pensiju 2. līmeņa dalībnieki un ir iekrājuši tajā pietiekamu kapitālu.

Kur atrodas uzkrājums pēc līguma par mūža pensijas apdrošināšanu noslēgšanas?

Uzkrājums atrodas apdrošināšanas kompānijā, kas garantē noteiktas summas izmaksu uz klienta bankas kontu. Lai saņemtu mūža pensijas apdrošināšanu, jums nav nepieciešami papildu līdzekļi. Apdrošināšanas prēmijas iemaksai tiks izmantoti jūsu pensijas 2. līmeņa uzkrājumi.

Apdrošināšanas kontā nonākusī summa paliek iesaldēta vai arī šī nauda kaut kādā veidā strādā?

Nodokļu maksātāja uzkrātā summa patiešām “turpina strādāt” un palielinās – šī iespēja iekļauta arī pensijas aprēķinā un kalpo kā noteikta garantija, ko sniedz apdrošināšanas kompānija. Turklāt ir svarīgi, ka uzkrājumi atrodas drošībā, jo šo pakalpojumu stingri regulē normatīvie akti. Turklāt mūža pensiju aizsargā Apdrošināto aizsardzības fonda garantijas.

Noslēgt līgumu par pensijas apdrošināšanu var tikai pēc aiziešanas pensijā vai jebkurā vecumā?

Noslēgt šādu līgumu var tikai brīdī, kad gatavojaties doties pensijā un ar nosacījumu, ka esat pensiju 2. līmeņa dalībnieks ar pietiekamu uzkrājumu. Ja jau saņemat pensiju, diemžēl, šim pakalpojumam vairs nevarēsiet pietiekties.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras eksperte Ilze Vindele:
Ja cilvēks vēlas izmantot pensijas 2. līmenī uzkrāto kapitālu mūža pensijas apdrošināšanas polises iegādei, mēs klientam sagatavojam paziņojumu, kurā norādām viņa uzkrājuma lielumu, pensijas prognozi gadījumā, ja klients vēlēsies pievienot šo kapitālu vecuma pensijai, kā arī sniedzam to apdrošināšanas sabiedrību kontaktinformāciju, kas šādu pakalpojumu piedāvā (minimālais kapitāla lielums, kas klientam sniedz tiesības šo pakalpojumu izmantot, dažādās apdrošināšanas sabiedrībās var atšķirties).

Tradicionālā pensija tiek aprēķināta pēc sarežģītas shēmas. Bet kāda būs pensija, ja cilvēks izlems to apdrošināt?

Pensijas lielums atkarīgs no vairākiem faktoriem. No uzkrātā pensiju 2. līmenī, no tā, vai līgumā ir paredzēts labuma guvējs, un no garantētā izmaksu perioda ilguma (no viena līdz 20 gadiem), no vecuma, kādā cilvēks aizgājis pensijā, kā arī viņa vēlēšanās atlikt pensijas izmaksas sākumu. Svarīgi, ka cilvēks pats izvēlas, kā uzkrāto kapitālu saņemt – reizi mēnesī, reizi ceturksnī reizi pusgadā un tā tālāk.

Vai šāds pensijas saņemšanas veids tiek praktizēts arī citās valstīs?

Tā ir pasaules pieredze, jo mūža pensijas apdrošināšana ir vispārzināms pakalpojums visās Eiropas valstīs, un Eiropas pensionāri to izmanto jau sen.

Jānis Meistars

Jūsu pensija, Jūsu nosacījumi

Ar Mūža pensiju Jums ir iespēja izvēlēties savas pensijas izmaksas apjomu, regularitāti un potenciālo uzkrājuma mantinieku.


 • Pensija - 29.03.2018

  Kā gudri izmantot uzkrāto pensiju?

  Kā gudri izmantot uzkrāto pensiju?

  Pensiju 3. līmeņa uzkrājumu, kas tiek veidots brīvprātīgi, ir iespējams atstāt bērniem vai mazbērniem. Taču ne visi zina, ka arī pensiju 2. līmeņa uzkrājums var būt mantojams.

  Lasīt vairāk

 • Apdrošināšana - 14.09.2018

  Aprēķināt apdrošināšanas izmaksas var arī datorā

  Cilvēkus, kas nekad nav izmantojuši apdrošināšanas pakalpojumus, esam dzirdējuši sakām, ka ar viņiem līdz šim nekas nelāgs nav atgadījies un arī turpmāk viss būs kārtībā, tomēr ne mazums ir arī tādu, kuri ir piedzīvojuši sāpīgus zaudējumus. 

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.