Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 24.11.2015
uzkrājumi | finanšu plānošana | ieguldījumi

Kāpēc uzkrāt pensijai?

Kāpēc uzkrāt pensijai?

Šis apgalvojums, iespējams, kādu nedaudz izbrīnīs, bet statistika liecina, ka mēs – sabiedrība kopumā – dzīvojam arvien ilgāk.

Ne velti Rietumeiropas sabiedrību sauc par “novecojošu” – iemesls ir ne tikai fakts, ka jaunu cilvēku paliek mazāk, jo dzimstība samazinās, bet arī tas, ka pēdējā gadsimta laikā ir būtiski palielinājies dzīves ilgums. Turklāt tiek arī lēsts, ka inovācijas medicīnā un farmācijā nodrošinās, ka pašlaik darbaspējas vecumā esošā paaudze dzīvos vēl ilgāk.

Tomēr joprojām ir novērojama tendence par savu pensijas laiku sākt domāt teju nedēļu iepriekš, pirms tā reāli pienākusi. Daudzi nožēlo, ka nav “attapušies” ātrāk un veidojuši uzkrājumus, lai, dodoties ilgi pelnītajā atpūtā, būtu nodrošinājuši sev iespēju turpināt dzīvot tā kā līdz šim, – bez liela ienākumu krituma.

Uzkrāšana pensijai – ilgtermiņa investīcijas

Pensijas, to aprēķins un uzkrājumu veidu izprašana varētu šķist sarežģīta, taču pamatideja ir pavisam vienkārša. Uzkrājumus pensijai var uzskatīt par sava veida ilgtermiņa investīciju plānu, kas paredz regulāru naudas līdzekļu iemaksu pensiju fondā vairākus gadus. Lai gan, piemēram, 30 gadu vecumā savas peļņas daļas novirzīšana uzkrājumiem, kurus izmantot varēs tikai pēc 35 gadiem, varētu šķist pāragra un apgrūtinoša, pensijas uzkrājumu veidošanai ir vairāki nopietni pozitīvi aspekti.

Vajadzēs vairāk līdzekļu, nekā patlaban šķiet

Savas pensionēšanās vidusposmā, iespējams, būs jāsecina, ka, lai turpinātu baudīt pilnvērtīgu un ērtu dzīvi, būs nepieciešams vairāk naudas, nekā iepriekš būs šķitis. Ilgdzīvotāju paaudzes pensijas laiks mēdz būt pat 30 un vairāk gadu ilgs – teju tikpat ilgs laiks, kas pavadīts strādājot. Tātad ar tiem uzkrājumiem, kas paredzēti pensijas gadiem, būs jāiztiek gandrīz tik ilgi, cik pavadīts darbā. Pensijas gadi, lai gan varētu šķist tāli un neiedomājami, būs liela daļa jūsu dzīves, tāpēc ir vērts parūpēties par savu labklājību un ērtību nākotnē.

Jo ātrāk sāksiet uzkrāt, jo vairāk nopelnīsiet

Zināms, ka, noguldot naudu, tās apjoms laika gaitā palielinās – nauda ražo naudu jeb noguldīta nauda aug. Šis ir aspekts, ko ir vērts apsvērt, – jo agrāk sāksiet veidot uzkrājumus, jo vieglāk būs sasniegt savus pensijas vecumam izvirzītos materiālā nodrošinājuma mērķus. Noguldījumiem ilgtermiņā ir lielākas iespējas uzkrāt vērā ņemamu procentu papildsummu, kas var lieti noderēt, sasniedzot pensijas vecumu. Tie, kuri uzkrājumus sākuši veidot agrāk, 40 un 50 gadu vecumā, atradīsies daudz ērtākā situācijā, nekā tie, kuri tajā pašā laikā mēģinās nopelnīt savu pensiju un iekrāt līdzekļus, sākot no nulles pozīcijas.

Dzīve būs dārgāka

Cik maksāja saldējums vai maize pirms desmit divdesmit gadiem? Cik tas maksā pašlaik? Inflācija ir neizbēgama, tā turpinās sadārdzināt dzīvošanas izmaksas arī turpmāk. Ar to ir jārēķinās, domājot kaut vai par to, vai varēsiet atļauties kopā ar saviem mazbērniem vai draugiem aiziet uz kafejnīcu paēst saldējumu pēc 30 gadiem.

Iespēja priekšlaicīgi pensionēties

Aiziešana no darba tirgus 45, 50 vai 55 gadu vecumā mūsdienās ir privilēģija tiem, kuri laikus parūpējušies par saviem uzkrājumiem un dodas atpūtā, kad citi viņu gadagājuma cilvēki turpina smagi strādāt, lai nodrošinātu savas vecumdienas. Agrāka pensionēšanās šķiet pievilcīga daudziem, kas jūtas noguruši vai izsmelti savā profesionālajā karjerā vai vēlas mainīt savu dzīvi – ceļot, apgūt ko jaunu vai pavadīt vairāk laika ar savu ģimeni. Ir gadījumi, ka priekšlaicīga pensionēšanās ir nevis izvēles, bet nepieciešamības jautājums – neviens no mums nezina, cik ilgi būsim spējīgi strādāt un kā jutīsimies pēc gada vai desmit, taču, ja finansiāli sev nodrošināsiet iespēju pensionēties agrāk, šo drošības spilvena izveidošanu noteikti nenožēlosiet.

Neatkarība no politiskās un ekonomiskās vides

Sociālā sistēma un tās sniegto pabalstu, t. sk. pensiju, apmērs var ļoti mainīties, mainoties politiskajai vai ekonomiskajai situācijai valstī. Protams, maz ticams, ka tādi sociālie pabalsti kā pensijas varētu izzust pavisam, taču jau patlaban būtu jārēķinās, ka to apmērs nākotnē būs daudz mazāks. Veidojot uzkrājumus pensijai, jūs sev nodrošināsiet neatkarību no svārstīgās sociālās sistēmas riskiem un izslēgsiet iespēju nonākt upura lomā sociālekonomisko procesu dēļ.

Tā ir jūsu dzīve un nākotne – šis arī ir nozīmīgākais iemesls, kādēļ sākt veidot uzkrājumus pensijai jau laikus. Uzkrātajai naudas summai būs milzīga ietekme uz to, kāda būs jūsu dzīve pēc pensionēšanās. Pensijas gadi var būt arī jūsu labākie gadi – tas ir laiks, kad beidzot iespējams īstenot sapņus un mērķus, kuriem iepriekš nav pieticis laika, un pilnībā izbaudīt dzīvi. Tomēr tas būs iespējams tikai tad, ja būsiet finansiāli sagatavojies šim laikam – ja ne, var gadīties, ka nākamā ārzemju ceļojuma vietā jāplāno, cik naudas varat atvēlēt šodienas vakariņām.


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.