Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 28.11.2016
uzkrājumi | pensiju fonds

Kā palielināt savu nākotnes pensiju

Kā palielināt savu nākotnes pensiju SEB pensiju fonda vadītāja Dace Brencēna

Kāda būs pensija, ja nekas netiks darīts? Cik daudz un kādā vecumā jāsāk krāt šim mērķim, lai kaut ko iekrātu vecumdienām? Kādi nodokļu atvieglojumi ir paredzēti tiem, kas ir 3. pensiju līmeņa dalībnieki?

Uz šiem un citiem jautājumiem atbildēja SEB pensiju fonda vadītāja Dace Brencēna.

 


Pensija – puse no algas

Kāda ir Latvijas pensiju sistēma?

Tāda, kāda tā ir pašlaik, mūsu pensiju sistēma ir kopš 1996. gada, kad tika ieviesta koncepcija par privāto atbildību par pensijas uzkrājumiem un nodokļu maksāšanu. Pirmie divi līmeņi ir valsts uzkrājumi, kuros caur sociālās apdrošināšanas iemaksām nokļūst 20% no mūsu bruto algas. 1. līmenim tiek atvēlēti 14%, bet 2. līmenim – 6%.

1. līmeņa līdzekļus ieskaita valsts budžetā un izmanto pensiju izmaksai pašreizējiem pensionāriem. 2. līmeņa uzkrājumi ir personīgais kapitāls, ko var ieguldīt finanšu tirgos un no tā saņemt peļņu. Šo pakalpojumu – jūsu pensiju 2. līmeņa kapitāla pārvaldīšanu – piedāvā praktiski visas bankas. Atliek tikai izvēlēties.

Daudzi šos līdzekļus uztver par tādu kā virtuālu kapitālu, vai tad tā nav?

Nē, tā nav. Tas ir pavisam reāls kapitāls, kuru, starp citu, var nodot mantiniekiem, ja, ejot pensijā, noslēdz līgumu par mūža pensijas apdrošināšanu. Taču daudziem šķiet, ka, ja tā ir nauda, ko viņi paši nekur neiegulda pēc algas saņemšanas, tad par to nav jādomā. Bet parēķiniet, tie ir 6% no algas katru mēnesi. Vai tad tas ir maz?

1. un 2. līmeņa sistēmā tagad skaitās 1,2 miljoni cilvēku. Kopumā viņiem šobrīd pieder vairāk nekā 2 miljardi eiro. Tie, kuri 2. līmenī piedalās no 2001. gada, kontos ir uzkrājuši summu, kas aptuveni pielīdzināma viņu pusgada algai. Piemēram, ja jūsu gada alga ir 20 tūkstoši, tad jūsu kontā 2. līmenī ir uzkrāti 10 tūkstoši eiro. Taču, spriežot pēc mūsu aptaujām, liela daļa iedzīvotāju vispār neseko līdzi tiem, kas pārvalda viņu kapitālu – kam viņi ir uzticējuši savus iekrājumus.

Kādu pensiju var sagaidīt tie, kas veic tikai obligātās pensijas iemaksas?

Krājot tikai valsts sistēmas 1. un 2. līmenī, ja jūs vienmēr esat oficiāli strādājuši, neesat saņēmuši algu "aploksnē", maksājuši visus nodokļus, tad 40 darba gadu laikā no 25 līdz 65 gadu vecumam jūs sakrāsiet kapitālu, kas jums dos apmēram 50% no jūsu vidējās algas. Ņemot vērā, ka šodien 40% iedzīvotāju vidējā oficiālā bruto alga nepārsniedz 500 eiro, tad viņi var rēķināties ar 250 eiro lielu pensiju. Vai ar šo naudu var izdzīvot?
Turklāt mēs zinām, ka daudzi saņem algu neoficiāli, bet tas nozīmē, ka valsts sistēmā viņiem iekrājumu nebūs. Un viņus sagaida minimālā pensija.

Kad sākt domāt par pensiju

Ko darīt šādā situācijā? Kā savai pensijai nodrošināt to ienākumu līmeni, pie kāda esam pieraduši?

Veidot uzkrājumus. Piemēram, pensiju 3. līmenī – privātos pensiju fondos. Šādus uzkrājumus var veidot paši vai caur savu darba devēju.

Pirmās iemaksas par saviem darbiniekiem jau 1998. gadā sāka veikt tādi lieli uzņēmumi kā Latvenergo, Lattelecom, Latvijas Gāze, LMT, Rīgas satiksme. Bet 2003. - 2004. gadā privātos pensiju fondus kā uzkrājumu instrumentu sāka izmantot arī iedzīvotāji. Pašlaik 3. pensiju līmenī piedalās 265 tūkstoši cilvēku (ir uzrkāti 355 miljoni eiro). Tie ir aptuveni 25% no valsts ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita. Vidējais pensiju 3. līmeņa dalībnieka vecums ir 47 gadi. Visdrīzāk iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 40, pēkšņi sāk apzināties, kāda pensija viņus sagaida, un meklē iespējas to palielināt.

Kādā vecumā un cik daudz jāsāk krāt, lai sev kaut ko sakrātu cienīgām vecumdienām?

Katru gadu mēs veicam aptauju un salīdzinām, cik gatavi iedzīvotāji ir pensijas vecumam, vērtējot no 1 līdz 10. Pagaidām rezultāts ir ap "trijnieku". Tomēr visi aptaujātie gribētu saņemt pensiju, kas būtu 80-100% apmērā no viņu algas. Ja jums ir 25 gadi, tad pietiek, ja katru mēnesi 3. līmeņa pensiju fondā pārskaitītu tikai 6%. 40 gados sakrātā nauda jums nodrošinās 50% no algas (atgādinām, ka vēl 50% būs sakrāti 1. un 2. līmenī) – tādējādi jūs saņemsiet pensiju 100% apmērā no algas, kāda jums bija. Ja jums ir 45 gadi, tad šī mērķa sasniegšanai pensiju 3. līmenī vajadzēs veikt ikmēneša iemaksas jau 20% apmērā.

Nodokļu atvieglojumi

Daudzi baidās, ka iekrājumi sadegs, jo pa četrdesmit gadiem daudz kas var atgadīties.

Tieši tādēļ nepieciešams izvēlēties zinošu pārvaldītāju savam pensijas kapitālam un pareizo investīciju stratēģiju. Tas attiecas gan uz 2., gan uz 3. pensiju līmeni. Un atkal, ņemot vērā, ka tie ir ilgtermiņa krājumi, nav jābaidās no krīzēm – šodien aktīvu vērtība var kristies, bet rīt tā jau atkal palielināsies – tas ir ekonomikas likums.

Turklāt pensiju 3. līmeņa dalībniekiem ir piemērojami nodokļu atvieglojumi. Iemaksas pensiju 3. līmenī netiek apliktas ar ienākumu nodokli. Tādēļ katru gadu, kad veidojat uzkrājumus, jūs varat iesniegt deklarāciju un saņemt atpakaļ pārmaksāto nodokli. Piemēram, no iemaksu summas, kas veiktas šajā gadā, var saņemt atpakaļ 23% (ar nosacījumu, ka kopējā iemaksu summa nepārsniedz 10% no bruto algas par gadu). Nodokļu atvieglojumi ir piemērojami arī tiem, kuri noslēguši līgumu par dzīvības apdrošināšanu ar uzkrājumu. Piemēram, jūsu bruto alga ir 1000 eiro mēnesī. Katru mēnesi jūs pārskaitāt 100 eiro (10%) pensiju fondā un 100 eiro (10%) dzīvības apdrošināšanai. Attiecīgi no katriem 100 eiro jūs atpakaļ saņemat 23 eiro – kopā 46 eiro mēnesī un 552 eiro gadā. Pluss ir tāds, ka katrā pakalpojumā jūs iekrāsiet 1200 eiro. Piekritīsiet, tā ir samērā ievērojama summa.

Pašlaik tas ir labākais piedāvājums finanšu tirgū. Pēdējos 10 gados vidējais šādu uzkrājumu ienesīgums ir aptuveni 4%, kas pārsniedz inflāciju, turklāt vēl ir nodokļu atvieglojumi. Taču problēma ir tā, ka tikai nedaudzi var atļauties veidot šādus uzkrājumus – šķērslis ir gan zemie ienākumi, gan arī augstais ēnu ekonomikas līmenis.  Tajā pašā laikā valstīs ar attīstītu personīgo pensiju uzkrājumu tradīciju jauni cilvēki, sākot strādāt, uzreiz aizdomājas par to, kādas būs viņu vecumdienas. Taču mēs redzam, ka pie mums jaunieši arvien vairāk uzmanības pievērš šim jautājumam – pašreizējie studenti arvien biežāk bankā jautā, ko viņiem darīt, lai nodrošinātu sev cienīgas vecumdienas. Un šī nopietnā jauniešu pieeja ļoti iepriecina.

Jānis Meistars,
žurnālists

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.