Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 12.01.2015
pensija | pensijas kalkulators | darbavieta

„Aplokšņu alga” šodien – mazāka pensija nākotnē

„Aplokšņu alga” šodien – mazāka pensija nākotnē

Daļa strādājošo Latvijā joprojām saņem neoficiālās jeb „aplokšņu algas”, par kurām darba devēji nemaksā ne iedzīvotāju ienākuma nodokli, ne valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Viens no izplatītākajiem modeļiem – oficiāli tiek maksāta minimālā alga, bet pārējais „aploksnē”. Kā tas var ietekmēt darbinieka labklājības līmeni, aizejot pensijā?

Piemēram, cilvēkam, kura darba stāžs ir 20 gadi, saņemot minimālo algu 320 eiro mēnesī „uz papīra”, kā tas nereti ir gadījumos, kad pārējā algas daļa tiek maksāta „aploksnē”, paredzamais vecuma pensijas apmērs varētu būt 190 eiro mēnesī*. Salīdzinājumam – saņemot vidējo algu, kas Latvijā ir apmēram 760 eiro mēnesī, paredzamais vecuma pensijas apmērs varētu būt 285 eiro mēnesī. Atšķirība – 95 eiro, un tas nemaz nav maz.

Lai gan likuma priekšā nopietni riskē pats darba devējs, ilgtermiņā lielāks zaudētājs var izrādīties tieši darbinieks, kas piekritis saņemt atlīdzību par savu darbu „aploksnē”.

Iespējams, ka darbinieks nav aizdomājies par „aplokšņu algas” ietekmi uz savu nākotnes labklājību, jo šobrīd viss ir šķietami kārtībā un savu algu viņš ik mēnesi saņem. Tomēr šāds modelis var nopietni apdraudēt finansiālo labklājību, pienākot pensionēšanās vecumam. Jāņem vērā, ka valsts garantētā pensija var būt tikai puse no oficiālajiem ienākumiem – ja oficiāli gadiem saņemta tikai minimālā alga, pastāv risks, ka dzīves kvalitāte, aizejot pensijā, var nopietni pasliktināties.

Pat ja pensija šobrīd vēl šķiet kā aiz kalniem, jāapzinās, ka, sākot par to domāt pēdējā brīdī, var būt ļoti grūti nodrošināt sev pārtikušas un mierīgas vecumdienas.

Savu aptuveno nākotnes pensiju katrs var ērti aprēķināt, izmantojot internetā pieejamos resursus, piemēram, pensijas kalkulatoru vietnē www.manapensija.lv. Tādā veidā iespējams uzskatāmi redzēt, kāda ir aplokšņu algas ietekme uz jūsu nākotnes pensiju – ievadot kalkulatorā savu kopējo algu, ieskaitot arī neoficiālo, jūs redzēsiet, kādu pensiju jūs teorētiski varētu saņemt, savukārt, ievadot tikai oficiālos ienākumus, redzēsiet, uz kādu pensiju nākotnē varat reāli cerēt.

Ja šobrīd saņemat visu vai daļu no savas darba ikmēneša atlīdzības „aploksnē”, iespējams, tomēr ir vērts vispirms pārrunāt situāciju ar darba devēju.

Varbūt tomēr var rast veidu, kā nopelnīto saņemt oficiāli. Ja darba devējs šādu iespēju nav gatavs izskatīt, jāapsver arī citi varianti, kur radikālākais ir darbavietas maiņa. Taču papildus varat arī pats parūpēties par savu labklājību, veidojot uzkrājumu vai veicot iemaksas pensiju 3. līmenī, kas nodrošinās nākotnē lielāku ikmēneša pensiju.

Kā palielināt nākotnes pensiju, ja saņemat algu „aploksnē”?

Veicot regulāras iemaksas pensiju 3. līmenī, jūsu nākotnes pensijas kapitāls var būtiski pieaugt. Ērts rīks, kas ļaus aprēķināt atbilstošāko ikmēneša iemaksas apmēru, ir SEB bankas piedāvātais Pensijas prognozes kalkulators.

Piemēram, ja oficiāli saņemat minimālo algu un papildus neveicat iemaksas pensiju 3. līmenī, jūsu prognozējamā nākotnes pensija nepārsniegs 190 eiro*. Saņemot to pašu minimālo algu, bet, piemēram, 40 gadu vecumā sākot veikt ikmēneša iemaksas 30 eiro apmērā pensiju 3. līmenī no citiem jūsu ienākumiem, nākotnes pensija pieaugtu līdz 243 eiro mēnesī, bet, iemaksājot 50 eiro, tā palielinātos līdz 278 eiro. Jo agrāk sāksiet iemaksas veikt, jo lielāku nākotnes pensiju sev nodrošināsiet.

Tātad – jūs varat parūpēties par to, lai šābrīža reālos ienākumus izlīdzinātu un lai vecumdienas būtu nodrošinātas, neatstājot šo jautājumu likteņa varā vai uz pēdējo brīdi.

Uzziņai
Portāla Cvmarket.lv pētījumā secināts, ka patlaban Latvijā katrs ceturtais darbinieks daļu algas saņem aploksnē. 9 % aptaujāto atzina, ka aploksnē saņem pilnīgi visu savu algu, 8 % aploksnē saņem lielāko algas daļu un vēl 8 % – mazāko algas daļu.

* Pensiju aprēķini veikti, ņemot vērā jau esošos uzkrājumus pensiju 1. un 2. līmenī.

Linda Ezerkalna,
žurnāliste

Saistītie raksti

Pensija kā mantojums. Kas ir Mūža pensijas apdrošināšana?

Kā aprēķināt savu nākotnes pensiju?


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.