Switch to mobile version. Augšup

Māja - 16.08.2017
mājokļa kredīts | uzkrājumi

Jauna dzīvesvieta – pirkt vai īrēt?

Jauna dzīvesvieta – pirkt vai īrēt?

Pieņemot, ka pirkt dzīvokli ir pārāk dārgi, cilvēki bieži vien izvēlas to īrēt, taču patiesībā vidējais kredīta ikmēneša maksājums – 236 eiro – šobrīd ir mazāks par vidējo īres summu.

Saskaņā ar banku datiem pieprasījums pēc mājokļa kredītiem pēdējā laikā pieaug. Piemēram, šī gada pirmajā pusē SEB banka piešķīrusi vairāk nekā 1200 aizdevumus mājokļa iegādei par kopējo summu – 51 miljons eiro, kas ir trīs reizes vairāk nekā attiecīgajā laika posmā pērn. Augošo pieprasījumu nosaka gan labāka iedzīvotāju pirktspēja, gan lielāka mājokļu kredītu pieejamība, tomēr joprojām ievērojamu skaitu potenciālo pircēju attur pirmās iemaksas nepieciešamība un nepietiekams piedāvājums jauno vidējās klases mājokļu segmentā.

Tajā pašā laikā, ņemot vērā rekordzemās starpbanku procentu likmes, vidējais ikmēneša maksājums šogad piešķirtiem kredītiem nepārsniedz 236 eiro. Turklāt pusei no piešķirtajiem aizdevumiem ikmēneša maksājums ir mazāks par 200 eiro. Šāda summa (vismaz Rīgā) izskatās pietiekami pievilcīga, lai apsvērtu dzīvokļa iegādes iespēju, jo vidējā dzīvokļa īre (īpaši jaunajos projektos) izmaksā vairāk.  

Dzīvokļa pirkšana

Dzīvokļa pirkšanas lielākais ieguvums ir stabilitāte un  iespēja pieņemt patstāvīgus lēmumus par dzīvokļa iekārtojumu vai nosacījumiem, nerēķinoties ar cita īpašnieka prasībām.
Parasti cilvēkus no dzīvokļa iegādes attur nepieciešamība veikt pirmo iemaksu (parasti ap 15% no mājokļa vērtības), kā arī ilgais kredīta atmaksas periods.

“Pirmā iemaksa kā galvenais ierobežojošais faktors ir raksturīgs jaunām ģimenēm, kurās labi algots darbs ļautu atmaksāt aizdevumu, bet pirmajai iemaksai vajadzīgo summu sakrāt nav vienkārši – tas prasa daudz laika, jo vēl ir jāmaksā, piemēram, par īrēto dzīvokli, kas nereti veido lielāku summu nekā ikmēneša kredīta maksājumi. Ņemot vērā salīdzinoši nelielo vidējo ikmēneša kredītmaksājuma summu un to, ka īres maksa dzīvokļiem Rīgā turpina augt, esam gandarīti par Altum programmas sniegumu”, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Apmēram 40% no šogad izsniegtiem mājokļa kredītiem SEB bankā piešķirti ģimenēm ar bērniem Altum programmas ietvaros. Kopumā ar šo valsts atbalsta programmu SEB banka apstiprinājusi jau vairāk nekā 860 aizdevumu.

Dzīvokļa īre

Patstāvīgas dzīves sākumposmā dzīvokļa īre gan izmaksā dārgāk nekā vieta kopmītnē, toties sniedz ievērojami lielāku privātumu un iespēju izvēlēties dzīvesvietu, kas atrodas tuvu augstskolai vai darbam. Studiju gados mājokli var īrēt kopā ar draugiem, dalot ar viņiem pienākumus (piemēram, apmaksāt rēķinus par īri un komunālajiem pakalpojumiem, mājas uzkopšana u.c.) un vienojoties par nosacījumiem (viesu uzņemšanu u.c.). Ja īrēsiet dzīvokli ar mēbelēm, jums nebūs jāiegulda līdzekļi mēbeļu un sadzīves tehnikas iegādē.

Arī ģimenes cilvēkiem īre ir labs starpposms, kurā uzkrāt naudu pirmajai iemaksai vai atrast ienesīgāku darbu.

Mīnusi īres dzīvoklim ir nepieciešamība maksāt ķīlas naudu (kā likums, vienas vai divu mēnešu īres maksas apmērā), no kuras īpašnieks pēc tam nepieciešamības gadījumā atskaitīs nodarītos zaudējumus, un iespēja, ka dzīvokļa saimnieks pirms termiņa lauzīs līgumu (ja dzīvoklis izlikts pārdošanai un viņš atradīs pircēju).

Lai kāds no variantiem jums liekas pieņemamāks, pirms uzsākt dzīvi jaunajā mājoklī, noskaidrojiet, cik lieli ikmēneša izdevumi jūs sagaida (apdrošināšana, komunālie pakalpojumi, kredīta maksājumi) un kā spēsiet tos apmaksāt. Pat, ja viss šķiet skaidrs un jaunais mājoklis jau atrasts, vienmēr ir vērts uzklausīt profesionālu viedokli par personīgo finanšu iespējām.

Jānis Meistars
 

Jauns mājoklis sākas ar sarunu

Ja domājat par jaunu dzīvesvietu un vēlaties uzzināt savas kredītiespējas, piesakieties konsultācijai, kuras laikā pārrunāsim Jums piemērotāko finansējumu mājokļa iegādei.

 • Māja - 01.06.2016

  Galvenie nosacījumi mājokļa kredītam

  Galvenie nosacījumi mājokļa kredītam

  Lai saņemtu finanšu atbalstu no bankas jauna mājokļa iegādei, ir jāsakrīt vairākiem nosacījumiem, kurus novērtējot varēsiet saprast savas kredīta saņemšanas iespējas.

  Lasīt vairāk

 • Māja - 18.05.2016

  Ko ņemt vērā pirms mājokļa iegādes?

  Personīgā mājokļa meklēšanai un iegādei ir emocionāls raksturs. Lai arī pats pirkums nebūtu balstīts tikai uz sajūtām, esam apkopojuši dažas atziņas, ko vajadzētu ņemt vērā pirms jaunas dzīves vietas iegādes.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Privātmājas efektivitātes uzlabošanai

Kā samazināt Jūsu privātmājas apkures rēķinus un celt tās vērtību?
Jums ir iespēja pieteikties Altum energoefektivitātes programmai un saņemt atbalstu līdz 6000 EUR.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.