Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 22.10.2015
ekonomika | uzkrājumi

Vai jaunieši prot krāt un taupīt?

 Vai jaunieši prot krāt un taupīt?

Lai arī jauniešu bezdarba problēma joprojām ir aktuāls jautājums, situācija darba tirgū Latvijā pēdējo gadu laikā ir uzlabojusies - ir palielinājies darbavietu skaits un pieaugusi vidējā alga, tādējādi arī jauniešiem paveras plašākas iespējas atrast darbu un nopelnīt. Saskaņā ar statistikas datiem, gada laikā nodarbināto jauniešu skaits ir pieaudzis.

Vairums jauniešu joprojām nav uzskatāmi par ekonomiski aktīviem, tas ir, viņi nemeklē darbu, jo mācās vidusskolā, koledžā vai augstskolā un nespēj savienot mācības ar darbu, turklāt viņiem trūkst nepieciešamo zināšanu un prasmju pilnvērtīgu darba gaitu sākšanai. Tajā pašā laikā gados jaunu cilvēku ienākumiem ir tendence pieaugt, jaunieši sāk strādāt studiju laikā un var atļauties ar dzīvesvietu saistītos maksājumus maksāt jau savas karjeras pašā sākumā.

“Daļa jauniešu, kuri studē, salīdzinoši ātri sāk arī savas darba gaitas, cenšoties savienot to ar mācībām. Viens no iemesliem darba gaitu sākšanai jau studiju gados ir nepieciešamība apmaksāt studijas un ikdienas tēriņus, jo aptuveni 60% no augstskolas studentiem paši finansē savas studijas. Otrkārt, pirmā darba pieredze bieži vien ir liels pluss labāk apmaksāta darba meklējumos pēc studiju beigšanas,” skaidro SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Visticamāk, ka domas par taupīšanu vai līdzekļu uzkrāšanu daudzu studentu prātā uzzibsnī mēneša beigās, kad maciņš kļuvis pagalam viegls un bankas konts patukšs.

Vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem bezdarbs ir procentuāli lielāks nekā citās vecuma grupās – tas ir aptuveni divreiz lielāks nekā vidējais bezdarba līmenis valstī.

Arī starp jauniešiem, tāpat kā citās vecuma grupās, valda atšķirīgi viedokļi par krāšanu un taupīšanu. Ir tādi, kas rūpīgi plāno pirkumus, un tādi, kuri ik mēnesi ātri vien iedzīvojas naudas izsīkumā. Katram ir sava filozofija – vieni vairāk dzīvo šodienai un īpaši nedomā par nākotni, bet citi rūpīgi izplāno, kas viņiem būs nepieciešams rītdien un no kā tā dēļ jāatsakās šodien.

Tieši studiju laiks var būt vispiemērotākais brīdis, kad mainīt savus paradumus. Pirmkārt, tāpēc, ka jauniešu ienākumi pieaug un augs arvien straujāk. Otrkārt, tāpēc, ka viņiem ir vairāk iespēju un jaunieši ir daudz elastīgāki gan savās prasmēs iedziļināties, gan izprast dažādu piedāvāto iespēju būtību. Treškārt, tāpēc, ka gados jauniem cilvēkiem ir salīdzinoši daudz iemeslu motivācijai – sapnis par savu pirmo mājokli, auto, grandiozām kāzām u. tml. Tālredzīgākie jau šajā dzīves posmā sāks domāt arī par laiku, kad viņiem būs ģimene, kā arī vēlēsies nodrošināties tādam dzīves periodam, kad jāmaina darbs vai citu iemeslu dēļ kādu laiku jāiztiek bez ienākumiem.

Starp tiem SEB bankas klientiem (līdz 65 gadu vecumam), kuri veic kādus noguldījumus, šogad vislielākais pieaugums vērojams vecuma grupā 26–29 gadi. Noguldītāju skaits šajā vecuma grupā audzis par 18%, savukārt vecuma grupā 18–25 noguldījumu skaits ir pieaudzis par 5%.

Biznesa augstskolas Turība studenti atklāj dažādus iemeslus, kā dēļ viņi ir gatavi no kaut kā atteikties šodien, lai iegūtu kāroto nākotnē. Viens no populārākajiem – veidot uzkrājumus, lai justu lielāku neatkarību no vecākiem. Tas dod iespēju neprasīt mammai un tētim naudu, piemēram, lai iegādātos kādu sen lolotu lietu, kas, vecākuprāt, iespējams, nav nemaz tik nepieciešama. Jauna sirds alkst arī dažādu piedzīvojumu, un tas ir vēl viens izplatīts iemesls pacietīgai krāšanai – ceļojumi.

Lai atlicinātu kādu eiro uzkrājumiem, jaunieši mēdz atteikties no kārotām lietām ikdienā, kas patiesībā, ja tā labi padomā, nav nemaz tik nepieciešamas. Piemēram, jaunai kleitai, kam līdzīga, iespējams, skapī jau sen karājas. Tāpat tiek apslāpēta vēlme apēst lieku smalkmaizīti pārtraukumā starp lekcijām, atzīstot, ka tās nereti tiek iegādātas tikai ieraduma, nevis izsalkuma pēc. Reizēm studenti atsakās arī no kādas izklaides, apzinoties, ka viens it kā parasts krodziņa apmeklējums var radīt nopietnus izdevumus, kas sākotnēji varbūt nav plānoti – brauciens ar taksometru, lieka uzkodu plate u.tml. Visi kā viens atzīst, ka pirmo vietu izdevumu sarakstā ieņem pārtika. Tāpēc arī šajā jomā jauniešiem ir savi knifi, piemēram, gatavot pašiem, turklāt kooperēties. Kāds no kopmītnes istabas biedriem atvedis no laukiem dārzeņus, cits iegādājies, piemēram, lielo iepakojumu rīsu par akcijas cenu.

Kā atzīst studenti – ar jauno posmu dzīvē, proti, studiju gadiem, nāk arī jauna pieredze, pienākumi, atbildība. Lai arī ne visi jaunieši ir ieinteresēti dedzīgi nodoties naudas taupīšanai un krāšanai, tomēr lielākā daļa atzīst, ka labprāt biežāk piedomātu līdzi saviem naudas tērēšanas paradumiem un atteiktos no nevajadzīgiem tēriņiem.

Liene Circene,
Biznesa augstskolas Turība studente

 

Saistītie raksti

 • Jaunieši - 28.02.2018

  Finanšu plānošana patstāvīgai dzīvei

  Finanšu plānošana patstāvīgai dzīvei

  Kad jaunietis, kļūstot par studentu, pamet ģimenes mājas un sāk patstāvīgu dzīvi, pirmā sajūta ir burvīgā brīvība. Līdz brīdim, kad jādomā par to, kā piepildīt savu maku. 

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 13.06.2017

  Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

  Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

  Aptuveni trešdaļa no visām studiju vietām Latvijas augstskolās un koledžās ir budžeta vietas. Lai arī piedāvātais bezmaksas vietu skaits var likties pietiekami plašs, ne visi iegūst iespēju studēt par valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Ko darīt, ja neizdodas iekļūt budžeta grupā un nav iespējas pašam samaksāt par studijām?

  Lasīt vairāk

 

Piedāvājums jauniešiem

 • Jauniešu komplekts

  Jauniešu komplekts

  Jauniešu komplekts ir domāts 18 – 25 gadus veciem jauniešiem, kuri vēlas ērti, pārskatāmi un izdevīgi pārvaldīt savas finanses.

  Lasīt vairāk

 • VISA Stila karte

  VISA Stila karte

  VISA Stila kartes dizainam Jūs varat izvēlēties kādu no SEB bankas piedāvātajiem attēliem vai bildi no Jūsu privātās galerijas.

  Lasīt vairāk

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.