Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 13.06.2017
studijas | kredīts

Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

Studiju kredīts – sākums patstāvīgai dzīvei

Aptuveni trešdaļa no visām studiju vietām Latvijas augstskolās un koledžās ir budžeta vietas. Lai arī piedāvātais bezmaksas vietu skaits var likties pietiekami plašs, ne visi iegūst iespēju studēt par valsts piešķirtajiem līdzekļiem. Ko darīt, ja neizdodas iekļūt budžeta grupā un nav iespējas pašam samaksāt par studijām?

Tuvojoties jaunajam studiju gadam, tūkstošiem jauniešu jau ir iestājušies augstskolās un gaida, kad sāksies viens no viņu dzīves aizraujošākajiem posmiem. Protams, katra studenta sapnis ir studēt par budžeta līdzekļiem, tomēr tas izdodas ne visiem. Kādam nepaveicas ar centralizēto eksāmenu rezultātiem, bet kāds neiegūst bezmaksas studijas savā izvēlētajā studiju virzienā.

Ko darīt šādā gadījumā? Gaidīt nākamo gadu vai apsvērt iespēju samaksāt par studijām no citiem resursiem. Varbūt nestudēt vispār? Daļa studentu izvēlas studiju virzienus, kuros ir vairāk budžeta vietu, tādā veidā apgūstot mācību programmu, kas, iespējams, nav sirdij tuvas. Ne visi studējošie ir noskaņoti tik galēji un nolemj palikt izvēlētajā programmā, maksājot par studijām paši.

Turklāt, lai nezaudētu laiku un turpinātu ieguldīt savā pašizaugsmē, studentiem ir iespēja izmantot studiju kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu.Tiek piedāvāti divu veidu kredīti – Studiju kredīts, kas paredzēts studiju maksas segšanai, un Studējošo kredīts, kas domāts ikdienas tēriņiem. Tāpēc studentam vispirms ir jāizlemj, kam nepieciešams finansējums.

Studiju kredīts studiju maksas segšanai

Studiju kredīts ir paredzēts tikai studiju maksas segšanai un tiek uzreiz pārskaitīts augstskolas bankas kontā. Studiju un Studējošo kredīta ar valsts vārdā sniegtu galvojumu līgumus ir iespējams noformēt ikvienā SEB bankas filiālē visā Latvijā. Lai noslēgtu līgumu ar banku, studējošajam vispirms ir nepieciešams iesniegt dokumentus augstskolā. Kad augstskolas komisija pieņem lēmumu par studenta uzņemšanu, students var doties uz banku slēgt līgumu. Dodoties noslēgt līgumu par studiju kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu, līdzi jānāk arī galvotājam – pilngadīgai fiziskai personai ar regulāriem ienākumiem vismaz valstī noteiktās minimālās algas apmērā. Pēc tam banka slēdz līgumu ar valsti, šis process ilgst 3–4 nedēļas. Turklāt, ja studiju maksas segšanai esi izvēlējies Studiju kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu, kredīta procenti studiju laikā nav jāmaksā, tos sedz valsts.

Studējošā kredīts ikdienas tēriņiem

Ja jūti, ka ārpus studiju aktivitātēm būs nepieciešami papildu līdzekļi, piesakies Studējošo kredītam.

Studējošo kredīts ir paredzēts ikdienas tēriņu segšanai studiju laikā. Līdzīgi kā Studiju kredītam, vispirms ir jāiesniedz dokumenti augstskolā un pēc tam, kad augstskolas komisija ir pieņēmusi lēmumu, topošajam studentam kopā ar galvotāju ir jādodas uz banku. Taču, atšķirībā no Studiju kredīta, piesakoties Studējošo kredītam, studentam mācību laikā ir jāveic kredīta procentu atmaksa.

Valsts galvotais studiju kredīts ir iespēja, ko ir izmantojuši jau tūkstošiem studentu. Tas ļauj iegūt augstāko izglītību kādā no Latvijas akreditētajām augstskolām pat tādā gadījumā, ja patlaban to neļauj materiālais stāvoklis. Valsts galvojums aizdevumam nodrošina mazākas procentu likmes, kā arī dažādus atvieglojumus un kredīta atmaksas atlikšanas iespējas. Kredīts jāsāk atmaksāt 12 mēnešus pēc augstskolas absolvēšanas, tāpēc absolventam ir laiks iekārtoties darbā, lai sāktu maksāt par studijām. Ja students turpina studēt, apmaksas termiņš tiek atlikts un par to varēs sākt domāt tikai pēc studiju beigšanas.

Studiju kredīts – pirmais solis pretī karjerai

Studiju kredītam ar valsts vārdā sniegtu galvojumu ir arī daudz citu priekšrocību, kas to padara par ļoti ērtu un uzticamu studiju apmaksas veidu:

 • studiju laikā (studiju pārtraukumu ieskaitot) un 11 mēnešus pēc studiju pabeigšanas kredīta pamatsumma un procenti nav jāmaksā;
 • ja kredītņēmējs turpina studēt akreditētā programmā, tiek atlikti pamatsummas un procentu maksājumi;
 • grūtniecības un pēcdzemdību atvaļinājuma laikā pamatsummas un procentu maksājumi tiek atlikti;
 • bērna kopšanas atvaļinājuma laikā (līdz bērna 1,5 gadu vecumam), ja kredītņēmējs nestrādā pilnu darba laiku, tiek atlikti pamatsummas un procentu maksājumi; 
 • ja kredītņēmējs saņem bezdarbnieka statusu, pamatsummas maksājumi tiek atlikti līdz diviem gadiem.

Šīs priekšrocības tiek sniegtas, lai finansiālā situācija nebūtu šķērslis augstākās izglītības iegūšanai un jaunieši nebaidītos uzņemties saistības.

Jānis Gavars,
Biznesa augstskolas Turība students

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

 • Jaunieši - 14.06.2017

  Finansējums studijām un studenta dzīvei

  Finansējums studijām un studenta dzīvei

  Mācības studentiem nozīmē daudz patīkamu pārmaiņu: jaunas zināšanas, jauni draugi un atkalsatikšanās. Dzīve prom no mājām un vecākiem, pašiem kļūstot par daudzu lietu noteicējiem, ikvienam jaunajam cilvēkam ir kaut kas satraucošs un interesants. Taču jārisina arī daudzi neatliekami jautājumi.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 20.07.2016

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Kā apmaksāt mācības augstskolā?

  Dažreiz nepietiekošu līdzekļu dēļ jaunieši neiestājas tajā augstskolā, kurā patiešām vēlētos studēt. Risinājums šādā gadījumā var būt kredīts ar valsts galvojumu, kuru, starp citu, var iegūt arī studijām ārzemēs. Par iespējām, kas paveras absolventiem, stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.