Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 04.06.2018
studijas | kredīts

Cik patiesībā izmaksā studijas ārzemēs?

Cik patiesībā izmaksā studijas ārzemēs?

Viena no neaizmirstamākajām pieredzēm ir iespēja studēt ārzemēs. Taču mācības svešumā nozīmē arī lielāku finansiālo atbildību.

Dzīvesvieta, viss sadzīvei nepieciešamais, transporta izdevumi, vietējās kultūras iepazīšana un ceļošana – cik patiesībā izmaksā studijas ārzemēs, to jautājām trim Latvijas studentiem, kuri pabijuši dažādās Eiropas valstīs.

Katram savs kaktiņš

Dzīvesvietas izvēle ir viens no svarīgākajiem jautājumiem, kas jāatrisina, dodoties studēt ārpus valsts robežām. Piemēram, Laura Zvejniece, kas studēja biznesa vadību Spānijā, Universidad Europea de Valencia universitātē, dzīvesvietas meklējumus iesāka jau laicīgi. “Zināju, ka Valensija ir viens no populārākajiem studentu galamērķiem, tāpēc cerēju, ka piedāvājums būs gana plašs. Diemžēl mana augstskola nepiedāvāja kopmītnes, un es izvēlējos īrēt dzīvokli, kas man izmaksāja neplānoti daudz – visu ERASMUS stipendiju,” stāsta Laura. Viņa zina stāstīt, ka vienistabas dzīvokļa īres cenas Valensijā sākas no 400 eiro, lielākās papildizmaksas ir elektrība, kas Spānijā ir ļoti dārga – viena cilvēka mājsaimniecībai tā var izmaksāt pat līdz 70 eiro mēnesī.

Gandrīz izdzīvošanas spēle

Viesturs Leitholds, izvēloties studēt Norvēģijā, apzinājās, ka šī nav no lētākajām valstīm, tāpēc nolēma dzīvot kopmītnēs, kas tāpat izmaksāja vidēji 350–500 eiro mēnesī. “Sākumā naudu ļoti taupīju. Bet tad sapratu, ka vēlos dzīvot ar pilnu krūti, lai gan beigās nācās meklēt papildu finansējumu pat, lai nokļūtu mājās. Pēdējā studiju mēnesī pietrūka naudas iztikai,” stāsta Viesturs. Puisis arī atzīst, ka nebija domājis, ka viss izvērtīsies pat par tādu kā izdzīvošanas spēli, taču ne mirkli nenožēlo iegūto pieredzi, lai gan tas nozīmēja izkāpšanu no komforta zonas uz četriem mēnešiem.

Citu pieredze un ieteikumi

Kristaps Sadovskis ir studējis gan Norvēģijā, gan Nīderlandē, izmantojot Eiropas Savienības apmaiņas programmas ERASMUS+ iespējas. “Nīderlandē studēju pilsētiņā ar lielu studentu plūsmu, tāpēc īres dzīvokļi tur ir teju nepieejami. Man paveicās, jo draudzene bija studējusi tajā pašā augstskolā un man palīdzēja ar padomiem, piemēram, dzīvesvietu meklēt kādā no Facebook grupām. To iesaku arī citiem studentiem – atrast kādu, kurš konkrētajā valstī un augstskolā jau ir studējis un var dot padomus labākajiem risinājumiem,” stāsta Kristaps. Kristaps izvēlējās mitināties dzīvoklī ārpus pilsētas kopā ar vairākiem citiem studentiem, vienas šādas istabas īres izmaksas vidēji ir 240–300 eiro.

Aizmirstie maksājumi

Bez īres maksas bieži jārēķinās ar papildu maksājumiem – elektrība, ūdens, siltums un internets, kas vairumā Eiropas valstu ir teju divas reizes dārgāks nekā Latvijā. Šīs ir izmaksas, kuras bieži tiek piemirstas, rēķinot budžetu, kas nepieciešams visam mācību procesam.

Kultūra, ceļošana un pakalpojumi

Kad pamatvajadzības nodrošinātas, otrs lielākais izdevumu bloks ir ceļošana un attiecīgās valsts un kultūras iepazīšana. Piemēram, Spānijā viens no veiksmīgas studēšanas priekšnosacījumiem ir dalība dažādos studentiem paredzētos pasākumos un ekskursijās, kas nebūt nav lēti, taču ir daļa no studiju procesa, tā atzīst Laura. “Bez tīklošanās un draudzības ar citiem studentiem Spānijā ikdiena nav iespējama, jo vietējo angļu valodas zināšanas ir ļoti vājas, un vienīgais veids, kā komunicēt un nejusties vientuļi, ir kontaktēties ar citiem apmaiņas studentiem, kurus galvenokārt var satikt dažādos pasākumos.” Šīm aktivitātēm Laurai finansiālu atbalstu nodrošināja pirms studiju sākuma vasaras darbā Norvēģijā nopelnītais un sakrātais. Viņa atzīst, ka bez šī uzkrājuma studiju laikā nebūtu iespēja izdzīvot. “Darbu atrast uz tik īsu laiku nav iespējams, turklāt visur obligātā prasība ir spāņu valoda. Tāpēc visu pirms tam sapelnīto naudu, lai arī gana lielu, nācās tērēt ikdienas vajadzībām un priekiem,” pieredzē dalās Laura.

Ar velosipēdu pa Nīderlandi

Kristaps, runājot par pieredzi Nīderlandē, atzīst, ka sadzīve tur galarezultātā nemaksā daudz dārgāk kā Latvijā. Piemēram, ar izdevumiem par sabiedrisko transportu Nīderlandē īpaši nav jārēķinās – ir laba velo infrastruktūra, kas ļauj tuvākas distances pievārēt ar velosipēdu, un arī ceļošana ar vilcienu vai autobusu ir ļoti izdevīga. Biļete līdz Parīzei, piemēram, maksā 25 eiro. “Arī ēšana, gudri plānojot un iepērkoties tādās pārtikas veikalu ķēdēs kā Lidl, ir daudz lētāka. Tomēr ar lielākām izmaksām jārēķinās, izmantojot dažādus pakalpojumus, piemēram, friziera vai zobārsta, kas salīdzinājumā ar Latviju ir neierasti dārgi,” stāsta Kristaps.

Makšķerēšana Norvēģijā

Pakalpojumu dārdzība ir arī Norvēģijas atpazīstamības zīme, jo, piemēram, friziera pakalpojumi var maksāt līdz pat piecām reizēm vairāk nekā Latvijā. Krietni dārgāka ir arī pārtika. Viesturs stāsta, ka labs veids, kā ietaupīt, ja dzīvo fjordos, ir makšķerēšana. Vēl viena iespēja, kā plānot gudri savas finanses, – veidot budžetu ikdienas pārtikai un ballīšu mielastam kopā ar jauniegūtajiem draugiem.

Izmantot visas iespējas

Izdzīvot ar stipendiju bez algota darba paralēli studijām ir pagrūti. To atzīst visi uzrunātie jaunieši. Tāpēc viņi iesaka izmantot visas iespējas un parūpēties par tām jau laikus, lai samazinātu risku studiju procesa vidū palikt bez naudas. Viena no iespējām – aizņemties no tuviniekiem vai savā bankā, piemēram, studējošā kredītu  ar valsts galvojumu ikdienas tēriņiem, kas radītu drošības sajūtu, arī studējot ārzemēs. Piekrītot Viesturam, ka svarīgākie ieguvumi no studijām ārzemēs ir uzkrātā pieredze, zināšanas un kontakti, ir svarīgi, lai tos neaizēno raizes par elementārām ikdienas vajadzībām.

Alīna Elksne

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

 • Jaunieši - 08.05.2017

  Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

  Alternatīvas studijām pēc vidusskolas

  Studiju jomas izvēle ir viens no svarīgākajiem dzīves lēmumiem, jo tam būs nozīmīga loma visā turpmākajā dzīvē. Daudziem šķiet – ja uzreiz pēc vidusskolas neaiziet studēt, izredzes uz veiksmīgu karjeru sarūk. Vai tā tiešām ir?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 17.05.2021

  Kā veiksmīgāk tikt galā ar sesiju?

  Kā veiksmīgāk tikt galā ar sesiju?

  Domājot par studiju sesiju,  prātā nāk stress un negulētas naktis. Tas ir laiks, kad ej gulēt un celies vienā un tajā pašā dienā. Tāds kā izturības maratons – gan fiziski, gan emocionāli. Ko darīt, lai veiksmīgi pārdzīvotu šo dzīves posmu?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.